Статті

Валерій Маркус: Зараз українці щохвилини закладають фундамент майбутнього

Наприкінці минулого тижня 30-річний ювілей відзначав один із найбільш медійно відомих осіб нинішньої Великої війни – Валерій Маркус. Важко об’єднати всі його іпостасі в одну, але ми все ж таки спробуємо — це головний сержант 47 окремої механізованої бригади «Маґура», учасник війни з РФ з 2014 року, письменник, мандрівник, один з найпопулярніших блогерів (лідер серед військових за загальним числом підписників у соцмережах), альпініст та просто гарний та щирий хлопець.

У 2022 році він увійшов до Національного списку Forbes «30 до 30» – молодих українців, хто захищає нас сьогодні і хто буде відбудовувати країну завтра, після перемоги.

Однак зустрічати свій день народження йому довелося не в найкращий момент життя. За два дні до ювілею головний сержант Валерій Маркус написав рапорт про переведення на нижчу посаду. У документі він заявив про систематичне приниження сержантського корпусу, неможливість впливати на некомпетентність офіцерів, а також розкритикував заступника командира своєї військової частини.

«Я категорично не згоден з рішеннями щодо застосування та розвитку 47 бригади. Побудувати військову частину згідно з тими цінностями, які ми декларували на початку її створення, нам не дозволили. Вплинути на ситуацію чи виправити більше можливості не маю. Моє перебування на посаді головного сержанта бригади більше не вважаю за доцільне», – написав Маркус, додавши, що водночас не може залишити своїх людей, тому попросив перевести його на нижчу посаду.

Про те, хто такий Валерій Маркус і як формувалася 47 бригада після повномасштабного вторгнення Росії, читайте в матеріалі ElitExpert.

Хто такий Маркус?

Він народився 14 липня 1993 року. У дитинстві захоплювався боксом і футболом, але з 15 років знав, що хоче бути серед «найкрутіших хлопців на планеті» — у повітряно-десантних військах. Вже наступного дня після 18-го дня народження він прибув у військкомат, щоб піти на службу в десантні війська. З вересня 2011 року почав службу у 25-ій бригаді ДШВ, а у 2014 році, коли до кінця контракту Валерія залишалося пів року, почалася війна на Донбасі. В березні 2014 р. хлопець отримав свій перший бойовий наказ, приймав участь у боях за Слов’янськ. Дебальцеве, Краматорськ, Шахтерське, Вуглегірськ. Тоді ж почав вести власний відеоблог та розповідати про реалії війни в зоні АТО, результати обстрілів, армійське життя та звільнення населених пунктів України. За словами Валерія, вже влітку 2014 року російські бойовики призначили винагороду за його вбивство, після чого він змінив в соцмережах прізвище на вигадане — «Валерій Ананьєв». Однак з 2020 року Валерій назавжди відмовився від псевдоніма.

У 2015 році була опублікована перша книга оповідань Маркуса «Сліди на дорозі», присвячена війні, яка в 2018 році стала бестселером в Україні.
На початок 2023 року було продано понад 80 тисяч друкованих примірників лише в Україні, витримано вже 19 перевидань. Зараз книгу переклали на п’ять мов і очікується переклад ще на чотири. Також існує аудіокнига, начитана автором ексклюзивно для українського книжкового додатка АБУК.

Главный сержант 47-й отдельной механизированной бригады Магура Валерий Маркус / © Facebook страница Валерия Маркуса

У 2016 року після серйозного поранення Валерія госпіталізували. Попереду було тривале лікування та звільнення з лав ЗСУ. Повернувшись у громадянське життя, він багато подорожував. Спочатку він вирушив у пішу подорож шляхом святого Якова довжиною у 2000 км з Парижу до мису Фіністерре.  З військовим наплічником за спиною, без знання мови та з мінімально необхідною кількістю грошей Валерій вийшов із Парижа та пішов на південь. Перейшовши гори, він встановив на Мисі Фіністерре державний прапор, підписаний українцями на Майдані Незалежності у Києві.  У 2019 році Валерій Маркус пішов у наступну пішу мандрівку- вже довжиною 3500 км через гори Скандинавії за Полярне коло до Північно-Льодовитого океану. Тоді ж він став героєм повнометражного документального фільму Сергія Дмитренка “Вільна людина. Проща”. 

Потім він піднявся на дві з семи “Вершин світу”: у 2019 році на найвищу вершину Африки — Кіліманджаро, а в січні 2022 — Аконкагуа, найвищу вершину Південної Америки. Також у 2019 році піднявся на вершину гори Айленд Пік (Гімалаї). У травні 2022 мала відбутись експедиція на вершину Евересту, але почалось повномасштабне російське вторгнення, з перших же днів якого Маркус знов приєднався до лав ЗСУ.

24 лютого 2022 Валерій Маркус опублікував на своїй Facebook-сторінці коротке повідомлення: «Не хвилюйтеся, це просто війна». А потім додав: «Використовував свій статус, щоб домовитися з військовою частиною безпосередньо, в обхід військкомату і всіх перевірок і поїхати на фронт якомога раніше. Не знаю, чи переживу завтрашній день, чи наступний тиждень, чи дочекаюся кінця війни, але Росії все одно кінець і це втішає”.

Главный сержант Валерий Маркус с собратьями по оружию / © Facebook страница Валерия Маркуса

Паралельно Маркус заснував фонд «Markus Foundation», щоб мати можливість купувати необхідне для побратимів, оскільки в перші тижні війни державі зробити це було проблематично. Історія Фонду почалася зненацька — одного разу Маркус опублікував допис у своїх соцмережах, де розповів про потреби свого підрозділу. А вже за два дні він зібрав біля 45 млн гривень.

У квітні 2022 року Валерію Маркусу запропонували взяти участь у формуванні 47-го окремого стрілецького батальйону. Маркус обійняв посаду головного сержанта військової частини. У вересні 2022 батальйон розширився до полку, а вже у листопаді 2022 року на його базі створено 47-му окрему механізовану бригаду, який отримав назву бринада «Маґура«. У слов’янській міфології це ім’я носить донька бога грому та блискавки Перуна.

11 липня Магура Валерій Маркус повідомив, що написав рапорт, де попросив перевести його на нижчу посаду за власним бажанням. Замість нього призначили Віталія Аверіна, який добровольцем пішов на війну у 2014 році та брав участь у боях за Іловайськ, Широкине, Попасну.

Сьогоднішня війна, за словами Валерія Маркуса — «священна для українського народу. Сьогодні щохвилини українці закладають фундамент для будівництва майбутнього».

Він впевнений, що після перемоги Україна матиме унікальний історичний шанс: «Кожен українець отримав можливість створити себе нового, кращого, ніж був учора. Ця можливість отримана не безкоштовно, вона куплена ціною життів кращих людей країни. Нехтування цією можливістю — це злочин. Але кожен має прийти до своєї перемоги самостійно. Це має стати зваженим власним рішенням».

Олександр Шорохов

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top