Події

В Ізмаїлі підвели підсумки транскордонного проекту «Чиста ріка»: без кримінальної справи не обійшлося

28 грудня 2023 року в місті Ізмаїл Одеської області, завершився інфраструктурний транскордонний проект «Чиста ріка». Його за кошти Європейського Союзу реалізовували з 2019 року Ізмаїльський міськвиконком, а також румунські партнери – Асоціація «Єврорегіон «Нижній Дунай» та Повітова рада Тульча.

Як з’ясувалось в ході фінальної конференції, Ізмаїл, отримавши 3,1 млн євро, не зумів виконати в повному обсязі свою частину проекту: не завершено реконструкцію каналізації – замість 11 км замінено 9,5 км. Аргументували невиконання проекту повномасштабною воєнною агресією РФ проти України, оскільки рух великовантажного транспорту в напрямку портових потужностей не дозволив виконати заміну труб на деяких ділянках доріг.

Причина нібито поважна, якщо не брати до уваги той факт, що проект «Чиста ріка» почав реалізуватись ще в 2019 році. А з 2020 року міськвиконком Ізмаїлу періодично звітував, як проводяться роботи з реконструкції каналізаційної мережі. На це навіть приїжджав дивитись один з колишніх керівників Одеської обладміністрації.

«Чиста ріка» обростала ореолом скандальності від самого початку, коли в листопаді 2019 року Ізмаїльський міськвиконком провів сумнівні закупівлі в рамках проекту:

·   на 8,1 млн. грн. були закуплені послуги з менеджменту проекту у ТОВ «Ресурс консалтинг партнер». В той же час менеджерами проекту виступали керівники комунальних установ Ізмаїльської міськради: спочатку Валентин Строя, вже колишній директор Ізмаїльського бюро сприяння інвестиціям, а згодом — Наталія Погорєлова, директор Ізмаїльського фонду сприяння підприємництву;

·   за 459 тис.грн. був закуплений автомобіль, який Ізмаїльський виконком передав ТОВ «Ресурс консалтинг партнер». Але навіщо автомобіль в проект, де основні заходи проводяться на території Ізмаїлу?

За таких обставин не дивно, що вже в грудні 2019 року участь в проекті «Чиста ріка» припинила Одеська обласна рада.

Після цього, Ізмаїльский міськвиконком в грудні 2019 року, в рамках проекту «Чиста ріка» провів тендер щодо реконструкції каналізаційних мереж з встановленням резервного трубопроводу у південній та південно-східній частинах міста. Перемогу в цьому тендері міськвиконком віддав компанії Георгія Кінєва ПБП «Кінгс», відхиливши більш дешеві пропозиції.

А вже 11 січня 2020 року Держаудитслужба, провівши моніторинг, заявила про порушення в ході закупівель – тендерний комітет повинен був відхилити пропозицію ПБП «Кінгс» через невідповідність умовам тендерної документації та відмінити результати торгів.

Проте вимогу аудиторів проігнорували: мер Ізмаїла Андрій Абрамченко 15 січня уклав договір з компанією Кінєва на 80 млн грн.

У зв’язку з медійним резонансом навколо цього тендеру, слідче управління ГУНП в Одеській області у січні 2020 року розпочало кримінальне провадження № 42020160000000028. За результатами розслідування правоохоронці заявили про наявність організованої злочинної групи та виділили 3 основні схеми заволодіння бюджетними коштами:

—        схема №1 – завищення обсягів використаних матеріалів (бентоніт та полімерна добавка). За цією схемою з бюджету вивели 1 млн грн.

—        схема №2 – завищення вартості матеріалів (поліетиленові труби). За цією схемою з бюджету вивели майже 2 млн грн.

—        схема №3 – завищення вартості робіт (прокладання двох ліній трубопроводу в одну траншею). Це ще 1 млн грн, виведений з бюджету

Між тим, вивчення відкритих судових рішень засвідчує, що правоохоронці уникають надавати правову оцінку тим порушенням, які були допущені при проведенні тендеру і з приводу яких власне розпочалось розслідування.

Адже тоді в злочинну «схему» розкрадання коштів ЄС потрібно включати і тендерний комітет Ізмаїльського міськвиконкому, і Ізмаїльського міського голову Андрія Абрамченко, який підписував договір, менеджерів проекту й тих, хто освоював кошти з менеджменту через компанію ТОВ «Ресурс консалтинг партнер».

Може здатися, що Бєлов та Кінєв — дуже всесильні люди в Ізмаїлі, яким підкоряються усі посадовці Ізмаїльського міськвиконкому, включно з тендерним комітетом, і навіть, сам мер? Однак реальна влада у місті вже понад 10 років належить меру Андрію Абрамченко, який неодноразово змінював свою політичну приналежність: спочатку «Сильна Україна» Сергія Тигіпка, потім — співпраця з Партією регіонів, після Революції Гідності – вступ до «Блоку Петра Порошенка», а з 2020 року він стає членом партії «Слуга народу».

Але слідство обмежилось підрядниками, проектантами та інженерами.

За версією слідства, «злочинну схему» розробив Віталій Бєлов, який будучи керівником КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», одночасно контролював ТОВ «Проммонтаж» — фірму, що проектувала реконструкцію каналізації в Ізмаїлі. Він увійшов у змову з директором ПБП «Кінгс» Кінєвим і вже разом, вони якимось чином вплинули на тендерний комітет Ізмаїльського міськвиконкому, який визнав переможцем торгів ПБП «Кінгс» попри вимоги законодавства. Потім Бєлов і Кінєв вже якимось чином вплинули на ізмаїльського мера Абрамченка, який проігнорував припис Держаудитслужби і підписав договір про закупівлю. Згодом, Бєлов та Кінєв залучили ще своїх підлеглих й співробітницю управління капбудівництва, і злочинна група на момент передачі справи до суду вже налічувала 6 осіб.

Віталій Бєлов, депутат Ізмаїльської міської ради за списком «Слуги народу», будучи організатором «злочинної схеми» за версією слідства, отримав більш м’який запобіжний захід – нічний домашній арешт – на відміну від інших, до яких застосували тримання під вартою за мільйонними заставами.

До речі, Бєлов досі обіймає посаду директора КП «Ізмаїльське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства». Цікаво, якщо злочинне угрупування очолював саме Бєлов, як вважає слідство, чи залишив би його на тій самій посаді його керівник Абрамченко?

Інший — В.Строя — хоча і звільнився, але підконтрольне йому ТОВ продовжує надавати послуги менеджменту за іншими грантовими проектами.

А тим часом поліція закінчила розслідувати друге кримінальне провадження по проекту «Чиста ріка»: тепер встановлено факт збитків на 7 млн грн за надання фіктивних управлінських послуг. В злочині звинувачують колишнього керівника Ізмаїльського КП, який виводив мільйони грантових коштів на підконтрольну комерційну структуру.

До речі, тепер ізмаїльському очільнику Андрію Абрамченко, який не потрапив під руку правоохоронцям, доведеться добудувати 1,5 км каналізації. На це з місцевого бюджету піде ще 3,5 млн євро — і це у той час, коли для ЗСУ збирають всією країною на дрони…

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top