Інтерв'ю

Як декілька людей контролювали майже всю економіку Одеси — подробиці від детектива НАБУ Гюльмагомедова

НАБУ підозрює, що бізнесмени Борис Кауфман та Алекс Борухович створили в Одесі справжній конвеєр корупції, а в міській раді — «єдине корупційне вікно».

На початку грудня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) заявили про викриття нової злочинної організації в Одесі, яка фактично контролювала все місто.

Фігуранти справи створили «єдине вікно» для місцевих підприємців та забудовників і контролювали рішення депутатів та чиновників міськради. А для користувачів таких «послуг» злочинці мали свої тарифи і щомісяця збирали мільйони гривень.

В організації схеми НАБУ підозрює одеських бізнесменів Бориса Кауфмана та Алекса Боруховича (раніше мав ім’я Олександр Грановський), а у співучасті — їхню довірену особу Костянтина Єфремова. Саме цих осіб детективи затримали 5 грудня. Окрім них, підозри були оголошені ще трьом працівникам міської ради Одеси.

Як стверджують в НАБУ, організація виникла лише за кілька місяців після того, як бюро вдалося припинити діяльність схожої, що активно діяла за такою ж схемою у 2016−2019 роках. У справі по старій «мафії» проходить мер Одеси Геннадій Труханов. У новій справі він фігурує лише як свідок.

Про те, чому міського голови немає серед підозрюваних, як саме діяли злочинці і які методи конспірації використовували, виданню НВ в ексклюзивному інтерв’ю розповів Денис Гюльмагомедов, керівник відділу детективів НАБУ.

— В грудні НАБУ повідомило про викриття злочинної організації (ЗО), яка взяла під контроль практично все економічне життя Одеси. Підозрюються у її організації бізнес-партнери Борис Кауфман і Алекс Борухович. Фактично ці люди продовжили справу Володимира Галантерніка — місцевого непублічного бізнесмена, який підозрюється у керівництві схожою ЗО, яка діяла у 2016−2019 роках. Якщо проводити паралелі між цими двома справами, чим вони відрізняються? Можливо, нова справа більших масштабів і схеми винахідливіші?

— Ці дві злочинні організації дуже схожі між собою. Перша ЗО в Одесі фактично була для бізнесу єдиним вікном для вирішення питань, які входять до компетенції міської влади. Якщо бізнесу потрібно було отримати якийсь дозвіл чи послугу від Одеської міської ради (ОМР), то він не звертався до неї напряму, навіть якщо згідно з законом мав на це право. Офіційне звернення нічим, окрім проблем та ускладнень для бізнесу, не закінчувалося. Натомість свій запит бізнесмени адресували певним людям, які «вирішували всі питання» у місті. Ім’я цих людей всім відоме, їх передавали через «сарафанне радіо». Завдяки ним забудовники отримували за безцінь комунальне майно (у користування чи власність) і в подальшому захоплювали великі земельні ділянки для забудови. Так само через цих людей вирішували питання з отриманням містобудівних умов чи домагалися пасивної позиції ОМР у судових процесах щодо захисту інтересів громади. Все це вирішувалося через «єдине вікно», де для бізнесу визначали цінник за виконання робіт та послуг «під ключ».

Коли влітку 2021 року ми фактично зупинили роботу першої злочинної організації, а її організатор втік за кордон, почалися змагання між різними групами впливу за вакантне місце. Це не були якісь міжусобиці, чи війни авторитетів. Але ті, хто відчував свою найбільшу авторитетність і репрезентативність в цьому регіоні, за кілька місяців взяли ситуацію під контроль і стали новими володарями «єдиного вікна» в Одесі.

Треба усвідомлювати, що злочинна організація — це велика група людей. Частина першої ЗО після викриття її верхівки залишилися на своїх місцях. Це як приватні особи, так і чиновники в міськраді. Вони за своєю суттю натреновані працювати тільки за тіньовими схемами. В них навіть запит був, хто надалі організовуватиме їхню роботу. Розумієте?!

І насправді ось ця нова злочинна організація складається на 80% з тих самих людей, які входили до складу першої.

Хоча зміст роботи обох ЗО — схожий, все ж є певні відмінності.

По-перше, нова організація менш масштабна. Можливо, через те, що вона просто «молодша». По-друге, її організатори намагалися надати своїй діяльності більш законний вигляд. Перша ЗО оперувала так званими понятійними угодами, які прямо фіксували зобов’язання ЗО і їхню ціну. Організація брала на себе відповідальність вирішувати питання з голосуваннями місцевих депутатів, закривати питання з правоохоронними органами, забезпечувати надання містобудівних умов, не дивлячись на те, чи це суперечить генеральному плану забудови, чи суперечить цільовому використанню цих земельних ділянок, не дивлячись на те, що земельні ділянки мають передаватись на конкурсі, — це все нікого не хвилювало. Нова ж група намагалася все завернути в обкладинку меценатства, підтримки бізнесу. Але насправді суть та сама, те саме «єдине вікно».

— У вас є в матеріалах справи якийсь прайс-лист, що скільки коштувало?

— У справі нової злочинної організації такого прайс-листа немає. Я думаю, що вони самі собі його ще не склали. А в попередній був. Я його напам’ять цитувати не буду, але найбільш дивовижні суми стосувалися земельних питань. І там фігурували цифри $4−5 млн за якісь земельні ділянки. Найбільше, що впадало в око, — $16 млн. І це гроші, які не йшли територіальній громаді, а осідали в кишенях злочинної організації. Схоже на те, що у нової ЗО цей прайс-лист як раз формувався, але ми трохи стали на заваді їхнім планам.

— Ця нова група злочинців також працювала під конспірацією, як і попередня. І навіть мали бункери з глушилками. Що то було за помешкання? Чи були ваші детективи там?

— Ми були там, проводили обшук. Видно, що для конспірації люди докладали зусиль, щоб максимально убезпечити від сторонніх вух та очей як себе, так і відвідувачів. На жаль, представники правоохоронних органів, які мали з ними боротися, відвідували ці офіси та робили це досить конспіративно. І є питання, з якою метою це відвідування відбувалося і чому не реагували.

Розумієте, попередня злочинна організація роздавала квартири тим, хто допомагав їй реалізовувати свої плани. У чиновників з’являлися розкішні квартири у гарних житлових комплексах з видом на море чи гарні парки. Це крім того, що вони якось окремо підтримували фінансово. І це була та причина, чому аномально довго на зловживання заплющували очі. Я впевнений, що нічого не сталося б, якби не НАБУ.

— Чому на місці цієї старої організації так швидко виросла нова? Вони не боялися покарання? Чи це наслідки того, що попередники досі не покарані?

— Вони боялися та переживали. Вони дуже не хотіли бути викриті. І насправді багато цих конспіративних заходів саме для того було створено. Але злочинна діяльність схожа на азарт. Багатьом людям, за моїми спостереженнями, на якомусь етапі прийнятний цей ризик бути викритим на злочині. Чому вони це роблять? Тому що грошовий потік дуже великий. І вони на якомусь етапі просто розуміють, що такий ризик слід включати до маржинальності своєї діяльності.

— Ця остання справа особливо цинічна тим, щоб діяльність злочинців продовжувалася, незважаючи на те, що розпочалася повномасштабна війна, і Одеса була на той час під ворожими обстрілами. Військовий стан їм якось заважав, чи навпаки допоміг?

— Заважало. Вони мали певні плани та схеми, які хотіли реалізувати на початку 2022 року. Але війна їм збила подих. Але затишшя тривало недовго. Щойно стало зрозуміло, що ситуація більш-менш стабілізувалася і в принципі відкриті можливості, і як тільки був запит бізнесу на продовження роботи, вони почали швидко розправляти крила. Щойно пішов якийсь грошовий потік через місцевий бюджет, тут вони відчули, що можна з новими силами підходити до продовження своєї діяльності.

— Нині вони продовжують працювати?

— Ми сподіваємось, що ні. Але, напевно, зможемо сказати з часом.

— Ви говорили, що в цій справі задіяно набагато більше людей, ніж підозрюваних. Скільки їх може бути за вашими оцінками?

— Ми спираємося на досвід попереднього розслідування: епізод по передачі приміщень заводу «Краяна», епізод із Західним цвинтарем, епізоди з різними об’єктами нерухомості та землі. У межах цих проваджень притягується до відповідальності 26 людей: чиновники, оцінювачі, підприємці і так далі. І в нас залишилися питання ще до десятка людей. Я думаю, що ми відповімо на них також.

Коло причетних осіб до нової злочинної організації, напевно, трохи менше, бо вона не так довго існувала як попередня. Але в принципі вона десь схожа за своїм обсягом. Якщо брати і скрупульозно оцінювати діяльність кожного, це буде великий список.

— Наразі у цій справі мер Одеси Геннадій Труханов проходить як свідок. Як ви оцінюєте його шанси у категорії підозрюваного? Дуже сумнівно, що такий досвідчений міський голова, який є фігурантом багатьох кримінальних проваджень, не міг знати, що в нього відбувається під носом.

— Зараз розслідування триває і тому робити якісь висновки, тим більше привселюдно, не на часі. Є презумпція невинуватості і ми повинні її дотримуватись.

merOdesa

— Мер якраз підозрюваний в участі у попередній злочинній організації. На якому етапі сьогодні розслідування?

— Розслідування діяльності попереднього злочинного угрупування триває. Але справа нами збиралася за дуже дрібними частинками. Коли ми у 2016 році розпочали розслідування справи щодо Краяна, ми не усвідомлювали, що мали справу зі злочинною організацією. Поступово крок за кроком ми розкривали глобальну схему. І коли ми виходили на розкриття, то вже мали низку доведених епізодів із встановленими збитками.

— Чи простежується якийсь зв’язок фігурантів Кауфмана та Грановського із нинішньою владою? Ми пам’ятаємо повідомлення преси від 2020 року про зустріч Кауфмана із президентом Зеленським. Також відомо, що його тютюнова дистриб’юторська компанія досі є монополістом ринку. Можливо, досліджуйте це у межах справи?

— Слідство продовжується, ми збираємо докази. Вже виходячи з них, ми поступово даватимемо відповіді суспільству на запитання, чому так відбувається.

— Ви отримували погрози, доки розслідували цю справу?

— Ні, погроз ми не отримували. Раніше були епізодичні пропозиції неправомірної вигоди за зміну процесуальної поведінки, сьогодні ця справа у Печерському суді.

— Якщо загалом оцінювати всі ці одеські справи, які НАБУ розслідує не перший рік, чи можемо сподіватися, що найближчим часом ми побачимо перші вироки та покарання? Це така багатогранна та багаторічна історія. Усі про це знають, усі про це говорять, але досі ніхто з чиновників одеського регіону не покараний.

— У нас також великі очікування. Тому що судові рішення – це квінтесенція нашої роботи. Обвинувальні вироки суду з реальними термінами ув’язнення та конфіскаціями — це потужна відповідь корумпованій системі. Насамперед тим, хто покриває її, сидячи у владних кабінетах не лише в Одесі. Це також сигнал для бізнесу, що потрібно не домовлятися із чиновниками, а працювати за законом.

Однак «посадки» – не панацея. Це ж наші всі громадяни, ми не маємо мети пересадити всіх у в’язницю. Наша мета, щоб усі чесно працювали на благо країни та виграти війну. Тому нам потрібно об’єднуватись на рівні держави, реформувати державні інституції та змінювати правила гри.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top