Новини

Консульства припинили надавати послуги чоловікам: усе про рішення МЗС та бунти за кордоном

украина

Деталі рішення

23 квітня українським чоловікам призовного віку за кордоном тимчасово перестали надавати консульські послуги. Тобто наразі чоловіки фактично не можуть ні отримати вже оформлені паспорти, ні подати заявки на оформлення нових, крім оформлення документів для повернення до України.

«Це не чесно, коли одні воюють, а інші хочуть пересидіти за кордоном», — пояснив це рішення міністр закордонних справ України.

Консульські послуги – це передусім отримання внутрішнього чи продовження строку дії закордонного паспорта, внесення інформації про неповнолітню дитину, видання свідоцтва про народження. А ще допомога в разі надзвичайної ситуації, але її продовжать надавати за будь-яких умов, уточнили в МЗС.

Консульства припинили надавати послуги чоловікам – деталі рішення

Як пояснили в МЗС, усе через те, що 18 травня набуде чинності новий закон про мобілізацію, і виникла необхідність вирішити питання щодо військового обліку чоловіків мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном. Після набуття чинності мобілізаційного закону процес приймання та розгляду заяв відновлять з урахуванням нових вимог закону.

«Наголошуємо, що рішення про призупинення процесу надання консульських послуг визначеній законом категорії українських громадян є тимчасовим кроком, обумовленим необхідністю вирішення питань щодо військового обліку громадян мобілізаційного віку, які перебувають за кордоном», — повідомили в міністерстві.

В МЗС пояснили, що подання заяви до 23 квітня гарантує отримання нового документу. За словами міністерства, всі заяви про надання консульських послуг, подані до зазначеної дати, буде розглянуто та опрацьовано консульськими установами в повному обсязі.

«Тимчасово не будуть прийматися лише нові заяви від визначеної в новому законі категорії громадян, оскільки строк розгляду таких заяв може перевищити час, який залишився до набуття ним чинності. Ми прагнемо уберегти громадян від ситуацій, коли замовлена послуга не зможе бути зрештою надана», — зауважили в МЗС.

Тимчасові обмеження будуть зняті 18 травня 2024 року. Саме тоді буду прийнято закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Однак варто зауважити, що процес прийняття та розгляду заяв про вчинення консульських дій продовжиться з урахуванням нових вимог, що випливають із положень закону.

Міністерство заявило, що новий закон передбачає, що після оновлення даних військового обліку в ТЦК чоловіки у віці від 18 до 60 років із дійсними військово-обліковими документами матимуть доступ до консульських послуг згідно з законодавством у повному обсязі.

«Механізм оновлення та перевірки військово-облікових даних для чоловіків 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, наразі визначається з-поміж доступних варіантів й узгоджується причетними державними органами. Щойно ця міжвідомча робота буде завершена, дипломатичні установи та МЗС оприлюднять додаткові докладні роз’яснення», — пояснили в МЗС

Якщо військовозобов’язаний не стане на облік, йому обмежать консульські послуги і можуть виписати штраф у розмірі від 3400 до 5100 грн.

Кабмін заборонив пересилати за кордон паспорти для чоловіків

Окрім того, 24 квітня стало відомо, що постановою № 443 Кабмін заборонив пересилати за кордон закордонні паспорти та паспорти громадянина України чоловіків призовного віку. Тобто зараз чоловіки можуть отримати свої документи тільки в Україні.

«Отримання паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон громадянином України чоловічої статі віком від 18 до 60 років здійснюється у територіальному органі/територіальному підрозділі ДМС. Пересилання таких паспортів до відокремленого підрозділу або закордонної дипломатичної установи України для організації їх видачі не здійснюється», – повідомили в уряді.

Там зазначили, що ці вимоги не стосуються чоловіків, яким дозволено перетинати кордон відповідно до встановлених правил.

Як уточнили в МЗС, заборона на пересилання паспортів за кордон стосується тільки ДП «Документ». У міністерстві вказали, що консульські послуги українцям надаються в закордонних дипустановах держави, а «Документ» не є частиною системи МЗС, дипломатичної чи консульської служби. Це окреме держпідприємство, що входить до сфери управління Державної міграційної служби України. Порядок роботи консульської служби МЗС залишається без змін.

Чоловіки за кордоном бунтують: скандали у паспортних сервісах

Новина викликала хвилю обурення у соцмережах і в чергах за паспортами у представництві України у Варшаві. Паспорти перестали видавати того ж дня.

Люди кажуть, що ці зміни їх застали зненацька. Згідно з новим законом про мобілізацію, українці за кордоном зможуть отримувати консульські послуги тільки за наявності військового квитка та оновлення даних в ТЦК.

Але закон має вступити в дію 18 травня, а документи призупинили видавати вже.

Що вже й казати про тих чоловіків, які напередодні прийшли до закордонних установ, де мали подати документи на продовження паспортів або ж отримати нові. Біля центрів видавання паспортів зібралися шалені черги з розлючених чоловіків та їхніх родин, а працівники центрів не могли надати жодних пояснень.

Фактично одночасно з рішенням МЗС у ДП «Документ» зависла база і там перестали видавати вже готові паспорти і чоловікам, і жінкам.

24 квітня стало відомо, що в Польщі українці заблокували паспортний сервіс з вимогою надати їм паспорти. Люди отримали повідомлення, що документи готові, проте коли прийшли по них, видавати паспорти в сервісі відмовилися. Через це там відбулися величезні сутички. Українці викликали поліцію, але та допомогти не може.

«Тут відбувається жах. До прикладу, вчора, сьогодні люди приїжджають забирати документи, вони отримали смс, що документ готовий. Наприклад, вчора це (інформація про призупинення консульських послуг – ред.) з’явилося тільки о 10-й ранку, люди приїхали на 7-му, на 9-ту ранку, вони вже там стоять забрати документи. І о 9-й все було добре, о 10-й людям говорять, що «ми вам документи не видамо, робіть, що хочете, до побачення»… Звичайно, що люди обурені, люди заплатили гроші, люди не можуть отримати свій паспорт, свої документи, за які вони заплатили», – розповів спеціаліст зі справ легалізації перебування та роботи іноземців у Польщі Євген Семеняка.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top