Одеса

Незрозумілі витрати Одеської мерії під час війни можуть призвести до далекосяжних наслідків

Директор Благодійного фонду «Корпорація монстрів» Катерина Ножевнікова, як і обіцяла, провела зранку, 28 серпня, пікет під Одеською міською радою. Нагадаємо, що відома волонтерка була обурена останніми рішеннями Одеської міської та обласної рад щодо витрат на ремонт Київського райсуду Одеси на суму у 106 мільйонів гривень та будівлі Театру юного глядача за 33 мільйони.

“Соромно дивитися в очі військовим, і зовсім не зрозуміло, як пояснювати людям, чому вони повинні віддавати останні кошти, щоб допомогти ЗСУ, коли в нас є можливість ремонтувати суди, театри та перекладати бруківку. Хлопці, які зараз віддають своє життя на фронті, вибачте нас. Мені ніколи не було в житті так соромно за місто, в якому я народилася, — зазначила вона, анонсував свій пікет, на який, крім неї, прийшли ще десятки небайдужих одеситів.

Мова йде, зокрема, про тендер міського управління капбудівництва на реконструкцію будівлі Київського суду по вулиці Варненській, 3Б, а точніше про добудову окремого триповерхового приміщення до суду, в якій будуть розміщати конвойованих. При цьому варто зазначити, що у Київському суду проводили масштабний ремонт незадовго до початку повномасштабної війни. 

До того ж, нещодавно президент України Володимир Зеленський прямо звернувся до місцевих громад та заявив, що зараз точно не час для заміни бруківки та інших незрозумілих під час війни витрат типу ремонтів доріг чи тротуарів.

«Я дуже прошу: є завдання допомагати сьогодні фронту, допомагати волонтерам у багатьох громадах. Є завдання щодо лікування, реабілітації для наших цивільних, які страждають на поранення. Бюджетні видатки мають відображати саме таке пріоритетне розуміння завдань. Зараз точно не час для заміни бруківки. Бруківкою ми ворога не виженемо з нашої держави», — підкреслив Зеленський.

Цю точку зору розділяє й Катерина Ножевнікова. На сьогоднішньому пікеті вона повідомила, що її обурює той факт, що гроші міського бюджету виділяються на другорядні справи, замість того, щоби скеровувати їх на підтримку наших захисників.

“Я сьогодні тут, тому що я хочу припинити те, що коїться в країні, припинити безглузде витрачання коштів, які спрямовують куди завгодно, тільки не на критичні витрати, які потрібні зараз країні, потрібні зараз хлопцям, які віддають своє життя заради того, щоб ми відстояли Україну, — підкреслила вона. — Один ремонт такого театру – це дві тисячі FPV-дронів для ЗСУ. 106 мільйонів на ремонт суду — це 212 тисяч кровоспинних турнікетів, без яких зараз помирають сотні бійців».

Волонтер зазначила, що Україна може програти війну через різницю економічних та фінансових потенціалів, якщо центральна влада не зможе забезпечить контроль за використанням грошей на місцях. 

З іншого боку заступник Одеського міського голови Олександр Філатов прокоментував скандальний тендер таким чином: мовляв, кошти спрямовуються не для суддів чи покращення умов їхньої роботи.

«Це — для громадян, відносно яких ще не винесено вирок, та правоохоронців, які їх супроводжують. По-друге, вартість квадратного метра будівництва цього приміщення – близько 690 дол. за кв. метр. Звертаю увагу: це адмінбудівля з особливими вимогами та ДБН, — заявив він. — Чому саме зараз потрібен цей проєкт і чому саме Київський суд? Київський райсуд — найбільш завантажений в Україні. Саме в цьому суді встановлюється переважно більша частина запобіжних заходів на вимогу більшості правоохоронних органів та військових. Щоденно це близько сотні справ і, відповідно, щодня через цей суд проходить кілька сот ще не засуджених громадян!».

Зазначимо, що ці дивні ініціативи Одеської міської та обласної рад викликали цілу бурю в одеському суспільстві. Катерину Ножевнікову підтримали десятки та сотні людей, зокрема депутати та чиновники. Щодо міської влади, то рішення провести ремонт у суді не підтримали навіть секретар Одеської міськради Ігор Коваль, а також голова фракції “Слуга народу” Вадим Мороховський. Водночас, голосів від промерської партії “Довіряй справам” вистачило для продавлювання такого рішення.

У коментарі ElitExpert депутат Одеської міської ради Петро Обухов розповів, що з самого початку цей тендер будувався на обмані.  

“Ще 12 серпня я звернув увагу на цей тендер, тому що мерія фактично обдурила депутатів. У липні вона попросила з бюджета 12 млн. гривень на цей проект, а потім оголосили тендер на 106 мільонів! Я вважаю неправильним ремонтувати будівлю суду: а) під час війни та б) за гроші міського бюджету. Якщо є проблема із власністю на будівлю Київського суду, то я готовий, як депутат, проголосувати за передачу цієї будівлі у власність Судової адміністрації України, і в такий спосіб зняти навантаження з бюджету міста у вигляді витрат на ремонт суду.

Взагалі це більш глобальне питання – війна явно затягується і вже точно ми не “питимемо кави на набережній у Криму” влітку цього року, як нам обіцяли. Тому потрібно прийняти державну політику витрачання коштів та чітко сформулювати критерії — які витрати є зараз пріоритетними, а від яких треба відмовитись. Можливо, внаслідок цього доведеться зменшити надходження до місцевих бюджетів від прибуткових податків, які сплачують військові, бо насправді це ненормально, що місцевий бюджет допомагає армії. Це функція центральної влади, і те, що ми виділяємо гроші на армію замість неї – це екстрене рішення”, — підкреслив депутат.

У свою чергу депутат Олексій Потапський, екс-секретар Одеської міської ради, відзначив, що це питання неодноразово розглядалося на бюджетній комісії, але спочатку йшлося лише про 12 млн грн, а потреби ремонту щоразу пояснювалися по-різному. 

“Спочатку нам доповідали і йшла мова про аварійний ремонт будівлі Київського суду. Нам обіцяли надати фото проблем з дахом, що там потрібно негайно щось робити, тому що судді не можуть працювати. Потім наступного дня нам казали, що це вимога для вступу в НАТО, а потім з’ясувалося, що це взагалі прибудова”, – розповів депутат.

Колишній керівник Одеської облради Михайло Шмушкович припустив, що ситуація з цим скандальним рішенням може мати далекосяжні наслідки. За його інформацією, Геннадій Труханов не піде на компроміси, оскільки вважає, що за акціями протесту стоїть його давній ворог, будівельний бізнесмен Аднан Ківан.

Михайло Шмушкович натякнув, що «в умовах, коли ставлення обласної та центральної влади до Труханова гірше, ніж прохолодне, а для випуску пари потрібні жертви», мера Одеси можуть усунути — і в такому разі обов’язки міського голови виконуватиме секретар міськради Ігор Коваль, який представляє президентську партію «Слуга народу».

«Дивно, що Труханов, який має загострене почуття, навіть не зрозумів, яку хвилю підняв своїми геніальними діями по Київському райсуду і чим для нього може закінчитися пікет Катерини Ножевникової», — заявив депутат.

У той же час сама Катерина Ножевнікова вже заявила, що буде проводити свої пікети щодня, поки ситуацію не вдасться зламати.

Нагадаємо, що рейтингове агентство «ElitExpert», в рамках дослідження ефективності голів громад і керівників районних адміністрацій Одеського регіону, проаналізувало ситуацію з тендерами в області та виявило мільйонні витрати громад у часи війни на стадіони, парки, дороги та незрозумілі ремонти.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top