Експертний клуб

Ініціатива Президента прирівняти корупцію до держзради — думка експертів

ElitExpert опитав відомих юристів — наскільки ця ініціатива є можливою з юридичної точки зору, та які вона має плюси і мінуси

Президент України Володимир Зеленський виступив з ініціативою законодавчо прирівняти корупцію до державної зради на час воєнного стану. В інтерв’ю телеканалу 1+1 глава держави повідомив, що відповідний законопроект Верховна Рада отримає вже найближчого тижня.

Президент зазначив, що подібний інструмент проти корупціонерів не буде діяти на постійній основі, але на період війни він дуже доречний. З іншого боку, Володимир Зеленський не знає, чи підтримають цей проект законодавці і пообіцяв не тиснути на свою фракцію у Верховній Раді.

У свою чергу, як стверджує видання “Дзеркало тижня” з посиланням на свої джерела в Офісі президента та НАБУ, цей законопроект передбачатиме розслідування корупційних фактів як держзраду не Національним антикорупційним бюро, а Службою безпеки України.

«Спочатку ідея була такою: внести зміни до законодавства, згідно з яким усі корупційні кейси, які розслідуються у сфері національної безпеки та перевищують 24 мільйони гривень, мають розслідуватися Службою безпеки України. НАБУ пропонувалося залишити корупцію дрібніше за 24 мільйони», – розповіло ZN.UA в ОПУ.

Наразі, як стверджує видання, йдеться не про те, щоб відібрати у НАБУ право на проведення великих антикорупційних розслідувань, а про надання і СБУ права на їх проведення також.

ElitExpert розпитав відомих юристів, щоб дізнатися, наскільки ця ініціатива Володимира Зеленського є можливою з юридичної точки зору, та які вона має плюси та мінуси.

Олександр Рябець, засновник та керуючий партнер юридичної компанії “Legal Partner”,  Голова Громадської організації “Спілка юристів Одеської області” розказав про можливі наслідки цього рішення.  

Така ініціатива може бути зручною для оточення президента, тому що у такому випадку корупційні злочини будуть розслідувати ні відносно незалежні НАБУ та САП, як зараз, а Служба безпеки України. І це досить двоякій дзвіночок, адже за законом СБУ повністю підконтрольна президенту.

Суто ж юридично для втілення цього рішення мають бути відповідні зміни до Кримінального кодексу. Але, на мій погляд, це все ж таки більш популістична пропозиція, так як саме НАБУ і САП користуються найбільшою довірою у українському суспільстві, а також, що дуже важливо, мають значну підтримку на Заході. 

Ще один момент — це схожість покарань. Як і при корупційних злочинах, так і державній зраді — є конфіскація майна; за держзраду передбачено досить великий строк покарання, за корупцію теж, але менший, ніж при держзраді. Тому, якщо влада вважає, що покарання для корупціонерів занадто маленьке, можна було б просто збільшити терміни покарання. Також незрозуміло, наскільки успішно правоохоронні органи будуть розслідувати факти саме великої корупції, про які зараз дуже часто пишуть журналісти”., — зазначив він.

У свою чергу, український політолог, юрист, та експерт з менеджменту в урядовому і неурядовому секторах Олексій Буряченко вважає, що на позицію президента вплинув запит українського суспільства на те, що під час війни боротьба з корупцією повинна бути пріоритетом.

“Чисельні корупційні кейси, як, наприклад ситуація з одеським воєнкомом Борисовим, підривають національну безпеку, і це абсолютно очевидно. Тому військово-політичне керівництво не могло на це не реагувати, я розумію їх мотивацію. Але в цілому у ініціативи президента є ціла низка юридичних питань, які ще треба уточнювати. 

Зі свого боку, якщо мова йде про злочини топ-правоохоронців, державних службовців, які під час війни наживаються на своєму службовому становищі — я підтримую такий крок, але, знов таки, потрібно чітко виписати критерії. Можливо — певну суму шкоди, завданої державі, а також іншої шкоди, яку неможливо виміряти в цифрах. Тому що наприклад, якщо в результаті корупційних дій зривається мобілізація, то це справді державна зрада.

Треба буде дуже юридично прискіпливо підійти до таких нормативних змін, але в цілому ця ідея може бути реалізована, і більш того — її підтримує українське суспільство. Можливо, до такого не звикли, але під час боротьби за нашу незалежність такі рішення можуть бути виправдані”, — підкреслив експерт.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top