Експертний клуб

Яке майбутнє чекає на будівельний ринок: коментарі експертів

За час повномасштабного російського вторгнення в Україні було знищено десятки тисяч будівель та інших об’єктів. За найскромнішими підрахунками, йдеться про десятки мільйонів квадратних метрів житла, яке підлягає відновленню і такій кількості того, що відновити, на жаль, неможливо. І щоб Україна змогла повернутися до нормального життя, потрібно не лише перемогти ворога в боях, а й якнайшвидше знову запустити будівельний бізнес, відбудувавши зруйноване чи пошкоджене житло.

Цій проблемі був присвячений ефір “Першого міського телеканалу”, на якому запрошені експерти викладали своє бачення того, що відбувається у будівельному бізнесі та шляхах його розвитку.

Олена Овчиннікова, голова Міжнародного експертного клубу та засновник рейтингового агентства ElitExpert, розповіла про глобальне маркетингове соціологічне дослідження будівельного ринку, яке проводиться силами десятків експертів протягом останнього року.

“10 серпня за підсумками дослідження ми презентуємо “Рейтинг стійкості будівельних компаній Одеського регіону”. Цей рейтинг насамперед орієнтований на звичайних українців – хтось через війну залишився без даху над головою, хтось кілька років тому вклав у нерухомість останні кошти, а будівництво завмерло, хтось замислюється про купівлю житла – всім Необхідне розуміння, що зараз відбувається у будівельній сфері, куди можна вкладати свої кошти, а куди остерегтися, і глобальніше — що на цю сферу чекає в майбутньому”, — зазначила Олена Овчиннікова.

Олена Овчиннікова

“У рамках дослідження ми вивчили величезний пласт будівельників, що існують у країні — у нашому лонг-листі понад 120 будівельних компаній та тисячі житлових комплексів. Дослідження дуже масштабне; звичайній людині розібратися в цьому досить складно, тому ми залучили до процесу безліч різних фахівців. Вони розробили критерії, вивчили ринок і дають свої рекомендації, щоб пересичні люди могли орієнтуватися у всьому цьому масиві”, — наголосила фахівець.

У свою чергу, експерт з дослідження ринку нерухомості Віталій Сербуленко заявив, що головна відмінність цього рейтингу від подібних у тому, що на чільне місце ставляться не самі будівельні компанії, а споживачі, а досліджувалася, в першу чергу, не кількість, а якість.

Кожен із експертів рейтингу займається вивченням компаній, їхньою відповідністю заявленим критеріям, потім вся оброблена інформація об’єднується та проводиться підсумкове експертне анкетування.
Коли рейтинг буде повністю сформований, стане ясно, хто з будівельних компаній досить впевнено дивиться в майбутнє, доля яких компаній викликає сумніви, а від яких забудовників потенційним інвесторам потрібно триматися подалі.

Віталій Сербуленко

“Серед наших експертів — керівники будівельних компаній з усієї України, а також чиновники, журналісти, юристи, нотаріуси, представники ріелторських компаній, самі інвестори житла: тобто всі ті люди, які безпосередньо пов’язані з будівельним ринком, так чи інакше впливають на нього і знаються на цій галузі професійно”, — зазначила Олена Овчиннікова.

Під час бесіди ведучий програми, експерт будівельного ринку Руслан Дроздов підняв ще одну важливу тему — про те, як нинішній травмуючий досвід війни кардинально змінив потреби покупців і, відповідно, будівельну сферу по всій Україні. Якщо раніше, наприклад, великим попитом користувалися величезні панорамні вікна, то тепер люди розуміють, що у разі «прильоту» ці вікна розлетяться на маленькі шматочки і поранять власника. Також у пріоритеті явно не будуть будинки високої поверховості, куди за статистикою частіше потрапляють ракети чи дрони, а перевага віддаватиметься будинкам малоповерхової забудови.

Руслан Дроздов

Крім сучасних зручностей, українці також почали звертати особливу увагу на безпеку житлових будинків, зокрема, наявність бомбосховищ або підземних паркінгів, які можна адаптувати під ці функції.

“У своєму дослідженні ми хочемо донести до всіх будівельників і девелоперів, що наближається нова ера в бізнесі, коли необхідно не продавати те, що вже побудовано, а підлаштовуватися під потреби українців, що змінилися, і будувати об’єкти, які відповідатимуть запитам людей. Тим більше, якщо ти даєш людям те, що вони хочуть купити, а не те, що в тебе десь завалялося, то набагато швидше продасться перше, ніж друге”, — наголосив Віталій Сербуленко.

“Якщо раніше, до війни, ринок в Одесі був дуже стабільним — скільки б і що ти не побудував, все одно це купували, тому що людям хотілося жити “біля моря”, закріпитися, придбати тут якусь нерухомість, — і наслідком цього був своєрідний снобізм будівельного бізнесу. Нині все змінилося.

І якщо з початку війни будівельний бізнес потрапив у найважчі умови та фактично зупинився, то тепер ми бачимо поступове відродження цього ринку, бізнес хоче жити. Здебільшого, представники будівельного бізнесу в Одесі, цілком соціально відповідальні — великий бізнес відповідає за те, що він робить, і неякісне, небезпечне житло «з очерету», яке легко і швидко зруйнується, ніхто навмисно не будує», — повідомила Олена Овчиннікова.

Також експерти обговорили фактори, на які, в першу чергу, слід звертати увагу людям, котрі навіть у таких складних умовах замислюються про купівлю житла. На їхню думку, насамперед необхідно дивитися на відкритість компанії: чи публічні її власники, чи це якісь ноунейми без минулого та сьогодення. Інвестор має право знати, хто саме будує йому будинок. Необхідно стежити за тим, чи порушені технологічні терміни будівництва, і якщо терміни порушені сильно (навіть роблячи знижку на війну), це вже привід для занепокоєння. В ідеалі, зібрати інформацію, скільки коштів від інвесторів було зібрано забудовником, скільки із сплачених квадратних метрів побудовано – це відсоткове співвідношення є найважливішим.

“Під час проведення дослідження ми зіткнулися з основною складністю – це отримання фінансових звітів від компаній. Зрозуміти їхній фінансовий стан практично неможливо, тому можна оперувати лише тими даними, які вони надають самі. Звісно, фінансові звіти межують із комерційною таємницею, і це додає певних складнощів експертам”, — зауважила Олена Овчиннікова.

Що ж до майбутнього вітчизняного будівельного ринку, то тут експерти одноголосні — ця сфера, у будь-якому разі, вистоє. Хтось, зрозуміло, піде з ринку, але все ж таки більшість серйозних компаній, однозначно, залишаться, тим більше, що роботи для них у повоєнній Україні буде дуже і дуже багато.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top