Еліта

Ріші Сунак – що відомо про нового прем’єра Британії

rishi-sunak

Перший в історії британський прем’єр-міністр азіатського походження

З другої спроби Ріші Сунак зміг здобути перемогу на посаду лідера Консервативної партії, після того як його єдина суперниця оголосила про вихід з гонки, він виявився єдиним кандидатом і переможцем. Сунак, після завершення формальних процедур стане першим в історії британським прем’єр-міністром азіатського походження.

У серпні колишній міністр фінансів Ріші Сунак був одним із фаворитів перегонів за місце прем’єр-міністра, яке звільнилося після відставки Бориса Джонсона в липні. Однак тоді переконати членів Консервативної партії йому не вдалося: вони поставили на Ліз Трас – і, як виявилось, помилилися.

ХТО ТАКИЙ РІШІ СУНАК І ЯКИЙ ІЗ НЬОГО МОЖЕ ВИЙТИ ЛІДЕР?

Під час своєї кампанії Сунак зосередився на економіці Великобританії, пропонуючи плани щодо виведення її з кризи. Він тоді сказав в інтерв’ю Бі-бі-сі, що краще програє гонку за лідерство партії, аніж «виграє за допомогою хибних обіцянок», натякаючи на зниження податків, обіцяне його суперницею Ліз Трасс.

В результаті Трасс стала прем’єром, проте її радикальні пропозиції щодо скорочення податків без роз’яснень, чим їх компенсувати в бюджеті, викликали паніку на ринках, що через місяць вона втратила посаду прем’єра.

rishi-sunak1

Ріші Сунак прокоментував свою кандидатуру на посаду прем’єр-міністра виведенням країну з глибокої економічної кризи.

У неділю його підтримав міністр фінансів Джеремі Хант, призначений Ліз Трасс. За словами Ханта, Сунак зробить «вибір, необхідний для нашого довготривалого процвітання».

РОБОТА В УРЯДІ

Нік Ердлі, головний політичний кореспондент: Ріші Сунак займе посаду прем’єр-міністра у надзвичайно складний для економіки Британії момент. Після літньої кампанії за посаду лідера консерваторів, яку він програв, ми не чули від нього докладних планів. Сьогодні від нього вимагатимуть ясності щодо того, як він має намір збалансувати бухгалтерію країни.

Політичний тиск щодо загальних виборів теж нікуди не подівся. Опозиційні партії вимагають їхнього проведення, а деякі члени парламенту від консерваторів теж заявили, що вважають їх необхідними.

Сунак став міністром фінансів у лютому 2020 року і вже за кілька тижнів опинився перед необхідністю керувати економікою Великобританії в умовах пандемії і тривалих локдаунів.

Багатьом цей порівняно молодий чоловік здавався надійною та твердою рукою біля керма. Навесні 2020 року він пообіцяв зробити все, щоб допомогти країні пережити пандемію, і оголосив про заходи підтримки громадян та бізнесу на загальну суму 350 млрд фунтів. Його особистий рейтинг у опитуваннях різко пішов угору. Проте економіку Великобританії, як і раніше, штормило. Самого Сунака у червні 2020 року поліція оштрафувала за порушення правил локдауну на Даунінг-стріт.

У квітні деякі критики-консерватори засумнівалися, що мільйонер Сунак точно розуміє масштаби зростання вартості життя, з яким зіткнулися британці. Тоді ж фінанси Сунака та його сім’ї опинилися в центрі суспільної уваги — як і податкові справи його дружини Акшати Мурті, яка володіє суттєвою часткою в індійській компанії свого батька Infosys і отримала 10 млн фунтів як дивіденди минулого року – за що її звинуватили у уникненні податків у Британії під приводом статусу нерезидента, і щоб послабити політичний тиск на чоловіка, Мурті оголосила, що почне платити податки в Британії на свої закордонні доходи.

БІОГРАФІЯ РІШІ СУНАК

Йому 42 роки, народився Саутгемптоні, проживає в Лондоні та Йоркширі.

Батьки Сунака, вихідці з Індії, приїхали до Великобританії зі Східної Африки. Він народився в Саутгемптоні в 1980 році, де його батько був терапевтом, а мати володіла та керувала аптекою.

Він навчався в елітній приватній школі Вінчестерського коледжу, а влітку підробляв офіціантом у саутгемптонському ресторанчику. Потім Сунак вступив до Оксфорду для вивчення філософії, політики та економіки.

Під час навчання за програмою MBA у Стенфордському університеті він зустрів свою майбутню дружину Акшату Мерті, дочку Нараяни Мерті, індійського мільярдера та співзасновника величезної компанії ІТ-послуг Infosys.

zhena-rishi-sunaka-zaplatit-britanskij-nalog-na-zarubezhnye-dohody

Подружжя має двох доньок, яких під час попередньої передвиборчої кампанії Сунак часто згадував у контексті зміни клімату. Відповідаючи на питання про глобальне потепління під час теледебатів на Бі-Бі-Сі, він сказав, що прислухається до порад своїх маленьких дочок, які є експертами з цього питання у його домі.

З 2001 по 2004 рік Сунак працював аналітиком у Goldman Sachs, а потім був партнером у двох хедж-фондах.

Він вважається одним із найбагатших депутатів парламенту, але публічно не коментує свої статки.

Провідна телекомпанія Sky News запитала його, як він сприймає заяви про те, що він надто багатий, щоб бути прем’єр-міністром. У відповідь Сунак нагадав, що інфляція б’є по всіх громадян, і що, на відміну від Ліз Трасс, його програма на минулих виборах передбачала насамперед допомогу незаможним.

У 2015 році Сунак став членом парламенту від міста Річмонд в Йоркширі і обійняв непомітну посаду в уряді Терези Мей. Її наступник Борис Джонсон призначив його головним секретарем казначейства.

У лютому 2020 року Сунак був призначений міністром фінансів і спочатку активно підтримував Джонсона, але потім подав у відставку, заявивши, що його підхід до економіки фундаментально відрізняється від підходу прем’єр-міністра.

Сунак — прихильник Брекситу і голосував за вихід Великобританії з ЄС. В інтерв’ю газеті Yorkshire Post він сказав, що, на його думку, це зробить Велику Британію вільнішою, справедливішою та процвітаючою.

Ще однією причиною, яка спонукала його голосувати за Брексіт, стала міграція: «Я вважаю, що грамотна імміграція може принести користь нашій країні. Але ми маємо контролювати наші кордони».

Сунак тричі голосував за проект Терези Мей щодо виходу з ЄС, коли той виносився на розгляд парламенту.

ІДЕНТИЧНІСТЬ МАЄ ЗНАЧЕННЯ

Сунак належить до покоління нащадків іммігрантів, що народилися у Великій Британії, але корінням йдуть в інші країни. За його словами, ця ідентичність має для нього значення.

В інтерв’ю Бі-бі-сі у 2019 році Сунак говорив: «Щодо культурного виховання, я бував у храмі у вихідні — я індуїст, — але й ходив у суботу на футбол».

В інтерв’ю він розповів, що йому пощастило – у дитинстві він не стикався з проявами расизму, але був один випадок, який він запам’ятав на все життя.

«Я просто гуляв зі своїми молодшим братом і молодшою ​​сестрою, я був досить юний, мені було, напевно, років п’ятнадцять, ми були у фастфуд-ресторані, і я просто доглядав їх. Поряд сиділи люди, це був перший раз, коли я з цим зіткнувся, вони говорили дуже неприємні речі. Слово на літеру «П» (жаргонне слівце, що означає вихідців з Індостану). І це було болісно. Я досі це пам’ятаю. Воно засіло в моїй пам’яті».

Однак він додав, що не може собі уявити, щоб таке сталося у Великій Британії сьогодні.    

«Я ПОЛЕЧУ ДО КИЄВА»

«Якщо я стану прем’єр-міністром, я подвоюю наші зусилля і зміцню нашу політику всілякої підтримки України», — обіцяв Сунак під час першої літньої кампанії.

«Президент Зеленський, хоробрий громадяни України, не сумнівайтеся: що б не трапилося тут найближчими тижнями, Сполучене Королівство залишиться вашим найсильнішим союзником», — говорив він.

Сунак пообіцяв, що його першим закордонним візитом як прем’єр-міністр буде поїздка до Києва.

У День незалежності України 24 серпня Сунак оприлюднив в англомовній газеті Kyiv Post свій лист до народу України, в якому обіцяв, що, хоч би що трапилося, Британія залишиться найпослідовнішим і найсильнішим союзником України.

Із самого початку військових дій Сунак, який на той час був міністром фінансів, публічно висловлював підтримку Києву, визнаючи при цьому, що вона недешево обходиться британському бюджету.

Деякі аналітики, однак, зазначають, що з наближенням зими, зростанням цін на енергоносії та загальним нездоров’ям британської економіки складно передбачити, як довго триватиме ця підтримка та в яких обсягах.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top