Економіка

НАБУ підозрює керівництво НКРЕКП у розкраданні понад 40 млрд грн на формулі «Роттердам+»

rotterdam + naboo

НАБУ та САП завершили розслідування за підозрою 15 осіб, причетних до запровадження та дії так званої формули «Роттердам+», через яку споживачі електроенергії незаконно переплатили понад 20 млрд грн упродовж 2018-2019 рр. Про це йдеться у повідомленні НАБУ від 16 січня 2023 року.

«Це — другий епізод масштабного розслідування антикорупційних органів, який викрили у жовтні 2022 року. Розслідування першого, за підозрою шести осіб, — щодо незаконної переплати понад 19 млрд грн упродовж 2016-2017 років — завершили у вересні 2022 року», — йдеться у повідомленні.

Підкреслюється, що коло підозрюваних у новому епізоді включає:

2 колишніх голів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП);

6 колишніх членів НКРЕКП;

2 чинних членів НКРЕКП;

1 чинного та 2 колишніх працівників НКРЕКП;

2 чинних посадовці групи приватних теплогенеруючих компаній.

Зазначимо, що з 2015 по 2018 роки НКРЕКП очолював Дмитро Вовк, з 2018 по 2019 рік – Оксана Кривенко.

«Шестеро з цих осіб, які, за версією слідства, усвідомлено взяли участь у злочині, одержали нові підозри за ч.2 ст.364 КК України. Дії членів НКРЕКП, які, не розібравшись голосували за затвердження так званої формули «Роттердам+», кваліфікували за ч.2 ст.367 КК України.

Слідство вважає, що вони неналежним чином виконували свої службові обов’язки, що спричинило тяжкі наслідки державним і громадським інтересам», — йдеться у позиції відомств.

За версією слідства, у так звану формулу «Роттердам+», заклали витрати, яких насправді не існувало, а саме — на транспортування вугілля національного виробника до теплових електростанцій з порту у Роттердамі, додали в НАБУ.

У результаті, як вважають НАБУ і САП, кінцеві споживачі протягом 2016-2019 рр. переплатили понад 39 млрд грн, що підтверджується висновком експерта.

«Слідство має докази, що ухвалити таку формулу обчислення НКРЕКП вмовили представники групи приватних теплогенеруючих компаній, які в результаті й отримали надприбутки.

Спочатку регулятор не погоджувався, розуміючи абсурдність включення витрат на транспортування до тарифу, проте в березні 2016 року на зазначену пропозицію пристав. Як наслідок, відбулось зростання тарифів на електроенергію для промисловості, об’єктів соціальної інфраструктури, підприємців, що призвело до подорожчання товарів та послуг для кінцевого споживача, в тому числі й першої необхідності», — нагадали в НАБУ.

Нагадаємо, у березні 2016 року Нацкомісія затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Згідно з нею, вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахувалась за формулою «вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну».

Через застосування нової формули теплові генерації, в тому числі генерації ДТЕК Ріната Ахметова і державне «Центренерго», стали продавати електроенергію дорожче.

Формула втратила чинність з 1 липня цього року у зв’язку з переходом України на новий ринок електроенергії.

rotterdam + naboo

8 серпня 2019 року детективи НАБУ повідомили про підозру шістьом особам, зокрема ексголові Нацкомісії Дмитру Вовку, який очолював комісію з 2015 по 2018 роки. За даними слідства, Вовк за попередньою змовою з групою інших осіб розробили та у 2016 році прийняли необґрунтований регуляторний акт, так звану «формулу Роттердам+».

У квітні 2019-го Дмитро Вовк вилетів з України до Бельгії, і з того часу не повертався. 20 серпня його було оголошено в міжнародний розшук. 11 листопада Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду заочно заарештувала Дмитра Вовка, але 25 листопада 2019 року адвокат Ірина Одинець заявила, що дані про міжнародний розшук Вовка не відповідають дійсності.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top