Закон та правосуддя

Призовний вік з 25 років та е-кабінет. Мобілізація в Україні буде по-новому

Президент України підписав низку законів, які стосуються питань мобілізації та військової служби

Президент України Володимир Зеленський підписав низку законів, які стосуються питань мобілізації та військової служби. Зокрема, про зниження мобілізаційного віку, реєстр «еОберіг», електронний кабінет військовозобов’язаного, виплати на випадок загибелі на війні тощо.

Про те, що саме та як зміниться найближчим часом, — читайте в матеріалі.

Скорочення обліку призовників та мобілізація з 25 років

Майже через рік після ухвалення Верховною Радою президент України Володимир Зеленський підписав закон 9281 про зниження граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників від 27-ми до 25-ти років.

«На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статті, яким до дня відправлення до військової частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову», – йдеться у документі.

Під час дії воєнного стану призовні комісії мають провести медогляд призовників, які перебувають на військовому обліку та досягли 25-річного віку. В разі визнання придатними до військової служби їх поставлять на військовий облік та визнають військовозобов’язаними. Це означає, що таких хлопців можна буде мобілізувати до війська, навіть якщо вони не служили строкову службу і не мають військового досвіду.

Реєстр «Оберіг», е-кабінет та УБД автоматом: головне

Також сьогодні було підписано великий проект № 10062 про вдосконалення порядку обробки та використання даних з реєстрів для військового обліку та набуття статусу ветерана війни.

Військові подавали його як крок, спрямований на цифровізацію армії, який дозволить їй діяти «мобільніше та ефективніше як на полі бою, так і в тилу». І називали закон критично важливим.

Документ стосується трьох основних блоків. Зокрема, він дозволяє перенесення українських військових IT-систем до хмарних сховищ країн-членів НАТО в рамках посилення кіберзахисту. А також забезпечує запуск цифрових облікових документів (сертифікатів) з удосконаленням системи «Оберіг» — електронного Реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Крім того, передбачається запуск порталу електронних послуг, за допомогою якого можна буде оформити статус учасника бойових дій онлайн, офлайн або автоматично за наявності потрібних даних у системі.

Ідея «Оберега» полягає у зборі персональних даних українців віком 18-60 років (призовників, військовозобов’язаних та резервістів). Відповідно, до системи вносяться:

— ПІБ, дата та місце народження, стать, громадянство
— місце проживання та перебування
— дані про сімейний стан (наявність дітей)
— освіту, професію та місце роботи
— стан здоров’я
— військово-облікова спеціальність
— реквізити паспортів та ІПН, оцифрований образ обличчя
— відомості про батьків, судимість
— номери телефонів, e-mail, відомості про наявність прав водія та інші дані.

Дані у системі «Оберіг» доступні лише працівникам територіальних центрів комплектування (ТЦК). Фактично він спрощує ведення обліку військовозобов’язаних, що має оптимізувати процес мобілізації. Очікується, що на його базі запустять електронне бронювання. А також видачу електронних військових квитків з інформацією про статус громадянина — де він стоїть на обліку та чи придатний до служби.

Окремий Реєстр військовослужбовців має спростити набуття статусу УБД шляхом переведення даних в електронний формат. Якщо коротко, то військові зможуть податись на статус не тільки в письмовій формі (як зараз), а й онлайн.

Процедура передбачає, що протягом 5 днів після виконання бойового наказу уповноважені особи військових частин зобов’язані сформувати довідку про участь у бойових діях та внести відомості до Реєстру. Статус УБД надаватиметься автоматично після формування виписки разом з електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом). Посвідчення за бажанням видаватиметься в електронній або паперовій формі.

Закон набирає чинності наступного дня після опублікування. Раніше в Міноборони казали, що одразу після цього буде запущено е-кабінет військовозобов’язаного. Орієнтовні терміни — ІІ квартал 2024 року.

Електронний кабінет — це програмний інтерфейс реєстру «Оберіг». Тобто, вочевидь, він відображатиме вищезгадані дані про призовників, військовозобов’язаних чи резервістів. Функціонал дозволить без відвідування ТЦК актуалізувати свої дані.

На сьогодні відомо, що профільний комітет Верховної ради відмовився від обов’язкової реєстрації е-кабінету та розсилки повісток через нього. Використання такого кабінету заявляється як право, а не обов’язок.

Без обмежено придатних, повторні медогляди та виплата 15 млн гривень

Також законом сьогодні став проект №10313 щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист. Одна з головних норм — більше не має статусу обмежено придатних.

Тепер чоловіки, які, за висновками ВЛК, раніше були визнані обмежено придатними, мають пройти повторний медогляд протягом дев’яти місяців після набуття чинності закону. Їх визнають або придатними, або непридатними – відповідно до стану здоров’я.

«Ті люди, які отримували висновок ВЛК як «обмежено придатні», пройдуть переогляд, і буде визначено їх придатність до служби. І надалі військово-лікарська комісія не видаватиме такий висновок», – пояснювала раніше заступниця міністра оборони Наталія Калмикова.

Розмір виплат родинам загиблих бійців прописали в законі: яка сума

У Верховній Раді України повідомили, що президент підписав закон щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист.

Народний депутат України Ярослав Железняк зазначає, що серед іншого документ встановлює на рівні закону розмір грошової виплати родині захисника в разі його загибелі — 15 млн грн.

Військовим дозволили безперервно перебувати на лікуванні за кордоном терміном до 12 місяців. Тобто без необхідності проходити ВЛК кожні чотири місяці. Також дозволяється брати одноразову відпустку у зв’язку з народженням дитини із збереженням грошового забезпечення.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top