Топ-тема

Чорний ринок Starlink стає проблемою

Bloomberg

Термінали Starlink, які виробляє компанія SpaceX Ілона Маска, можна купити незаконно у всьому світі, пише Bloomberg із посиланням на джерела. Контрабанда терміналів та їхнє зловмисне використання стали глобальною проблемою, йдеться у розслідуванні.

  • Чорний ринок Starlink виник у регіонах із поганою якістю звʼязку, де є потреба у швидкісному та надійному інтернеті, зазначає агентство.
  • Starlink широко використовуються в Ємені для ділових та особистих комунікацій на тлі блокувань інтернет-сервісів. 
  • Також термінали використовують у Судані, де немає доступу до інтернету з початку лютого. Військові, які протистоять урядовій армії, «використовують ці системи для логістики», зазначають співрозмовники агентства.
  • Термінали потрапляють і до Венесуели, яка перебуває під санкціями США, хоча на карті інтернет-покриття мережі не вказано, що у цій країні працюють супутники. 
  • У Південній Африці торгівля Starlink відбувається через групи у соцмережах. Продавці пропонують купити комплекти, активовані в сусідньому Мозамбіку, де їх використання легальне, а потім доставити через кордон. 
  • Обійти заборону можна, сплативши послуги за допомогою міжнародної картки, зазначають співрозмовники агентства. Аналогічно чинять ритейлери у всьому світі.
  • SpaceX не укладає договори з кожною країною, де використовують Starlink, тому контролювати їхню роботу майже неможливо.
  • «Це викликає занепокоєння. Ніхто не несе відповідальності за те, хто має доступ до терміналів і як вони використовуються», – зазначила Емма Шортіс, старша наукова співробітниця з міжнародних питань і питань безпеки Австралійського інституту. 
  • Зокрема, боротьба з нелегальними терміналами в Казахстані цьогоріч майже не вплинула на використання Starlink. Дії влади призвели лише до зростання цін на чорному ринку, сказав трейдер, який імпортує обладнання і не хоче говорити про це публічно. До цього термінали можна було купувати й отримувати через місцеву пошту.

11 лютого ГУР Міноборони заявило про використання систем супутникового зв’язку Starlink російськими військами на фронті. За твердженням розвідників, радіоперехоплення розмови російських військових свідчить, що для налагодження доступу до інтернету термінали Starlink встановили, зокрема, у підрозділах 83-ї десантно-штурмової бригади сил РФ, які діють у Донецькій області поблизу Кліщіївки й Андріївки.

Водночас SpaceX це заперечує. Компанія заявила, що «не веде жодних справ із російським урядом чи його військовими».

Також продаж Starlink російським військовим заперечив особисто Ілон Маск. «Наскільки нам відомо, жоден Starlink не було продано Росії прямо чи опосередковано», – написав він у соцмережі X.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top