Розслідування

Суди перешкоджають виконанню Наказу Мін’юсту

Вже другий рік поспіль.

Вже другий рік поспіль правоохоронна та судова система перешкоджає проведенню розслідування справи, пов’язаною з крадіжкою майна, що належить громадської організації “Центр захисту інвалідів”.

9 листопада 2021 року, за заявою Валерії Гoлoви було порушено кримінальне провадження №12021162510001488, стосовно власників ТОВ «Басарі» та ДП «Компроміс» з приводу заволодіння корпоративним майном.

Але на думку адвокатів потерпілої сторони, ця справа була порушена без складу злочину, оскільки витяги з ЄРДР показують, що Валерія Голова ніколи не мала зазначених корпоративних прав.

Варто згадати, що ці компанії володіють відомими всім одеситам об’єктами — ТОВ «Басарі» належить бізнес-центр «Київський» на Грецькій площі, а «Компромісу» — підземний БЦ «Грецький».

Проте відразу після відкриття кримінального провадження Валерія Гoлoвa звернулася до суду з вимогою накладення арешту на майнові права і вже 19 листопада суддя Приморського суду В.В. Іванов виніс ухвалу про арешт корпоративних прав компаній “Галатея”, “Басарі”, “Компроміс”, що належать ЦЗІ.

Як відомо, право на подання потерпілим клопотання про арешт майна на стадії досудового розслідування виникає лише після повідомлення особи про підозру (при чому за наявності підстав, визначених ст. 276 КПК України). Але слідчому судді Приморського районного суду було достатньо і поданою Головою В.О. цивільного позову до моменту вручення такого повідомлення та поданого клопотання про арешт майна. На думку адвокатів, що представляють інтереси ГО “Центр захисту інвалідів”, реальною метою арештів майна було перешкоджання їхньому поверненню законному власнику після рейдерського захоплення і створення умов для протиправної перереєстрації третіми особами прав на нього. 

До речі, згодом всі ці процесуальні порушення були встановлені Одеським апеляційним судом та зафіксовані в Ухвалі від 06.04.2022 року (справа № 522/22174/21, провадження № 1-кс/522/12014/21).

У відповідь «ЦЗІ» звернувся зі скаргою до Міністерства юстиції. Там справу розглядала спеціальна Антирейдерська комісія, і за підсумками її роботи 24 грудня 2021 р. Міністерство юстиції ухвалило Наказ №4677/5, (https://minjust.gov.ua/files/general/2021/12/30/20211230104237-49.pdf), яким було встановлено, що дії нотаріуса Тетяни Домбровської та наступні реєстраційні дії незаконні та повинні бути одразу ж скасовані. 

Здавалося б, все дуже просто – є відповідний наказ Мін’юсту, щоб виконати його, залишалося лише зареєструвати його у держреєстратора та повернути захоплені активи власникам. Однак це неможливо виконати вже рік — підступність полягає в тому, що Наказ не можна виконати, доки не знято судове накладення арешту. Взагалі, на думку опитаних нами юристів, це рейдерство було організовано дуже професійно, на високому рівні, і в ньому відстежується чіткий план.

Наказ Мін’юсту передали до Приморського суду Одеси 4 січня 2021 року — з метою відновлення порушених прав ЦЗІ. Судді Іванову було подано клопотання про скасування накладеного ним арешту. Іванов, який розглядав цю справу, за законом мав зняти арешт протягом 72 годин (згідно з ч. 2 ст. 174 КПК України). Однак під різними приводами суддя затягував розгляд справи, що дало рейдерам час накласти інші арешти у різних судах.

Лише через місяць, 7 лютого, клопотання було розглянуте, але і тоді суддя безпідставно відмовив у його задоволенні. З того часу ситуація загрузла в нескінченних кримінальних провадженнях та судах — Іспанюк, Кацуба, Агаєв, Бузика та інші люди, що брали участь у легалізації вкрадених активів, звертаються до судів з метою заблокувати Наказ Мін’юсту досудовими арештами та скасувати його.

За той місяц, що суддя Іванов ніяк не міг розглянути клопотання, було накладено три нові досудові арешти:

-14.01.2022 р. досудовий арешт наклав суддя Одеського Окружного Адміністративного суду Бутенко О.В, справа №420/518/22.

-18.01.2022 р. досудовий арешт наклала суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Вінська Н.В., справа №504/158/22;

-18.01.2022 р. досудовий арешт наклала суддя Арцизького районного суду Одеської області Гусєва Н.Д., справа 492/25/22;

Скарга на суддю Іванова В.В., чиї дії дозволили рейдерам скористатися часом та накласти нові арешти, подана до Вищої Ради Правосуддя, проте у зв’язку з тривалою бездіяльністю цього органу, скаргу ще не розглянуто. Також заяву на суддю Іванова було направлено до Національного Антикорупційного Бюро, проте НАБУ відмовилася порушувати справу за цією заявою.

Таким чином повернути своє майно “Центр захисту інвалідів” знову не зміг, оскільки на нього вже накладено нові арешти.

Станом на серпень 2023 року вісім суддів у різних судах України, за фіктивними позовами, винесли незаконні рішення та наклали досудові арешти на всі захоплені активи і заборонили виконувати Указ Мін’юсту. Окрім згаданих вище суддів Іванова, Бутенка, Вінська, Гусєва, арешти наклали ще

  • суддя Стасюк С.В., Господарський суд м.Київ, Справа №910/2281/22;
  • суддя Іллєва Т.Г., Печерський районний суд м.Київ, Справа №757/21736/22-к;
  • суддя Анісімова Н.Д., Білгород-Дністровський суд Одеська область, Справа №495/7512/22;
  • суддя Котков О.В., Господарський суд м.Київ, Справа №910/11679/22.

Головна проблема полягає в тому, що процес оскарження «ЦЗІ» накладених арештів в судах вищих інстанцій досить повільний. На зняття одного потрібно близько року, а новий арешт рейдери накладають за тиждень. Прокуратура також не діє, і грає на боці рейдерів, не виконуючи наказу Мін’юсту. Більш того, саме за клопотанням Офісу Генпрокурора, суддею Іллєвою, Печерського суду, було накладено один з арештів на корпоративні права. Тобто навіть Офіс Генпрокурора явно перешкоджає виконанню Наказу Мін’юсту.

У свою чергу, ElitExpert звертається до всіх, хто має якусь інформацію з приводу вказаних подій або стосовно осіб, про яких йдеться: відомості можна надіслати на електронну пошту агентства elitexpert.ua@gmail.com.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top