Розслідування

«Чорні нотаріуси» та хто їх покриває: показовий приклад однієї судової справи

Рекетири 80-90-х років, які прибігали до фізичного насильства і загроз, щоб позбавити людей грошей і цінностей, сьогодні вже стали персонажами історії і бандитських серіалів. Їх місце зайняли рейдери — злочинці нового століття, що використовують витончені і інтелектуальні схеми, які дозволяють добитися набагато більше вражаючих результатів.

За допомогою так званих «чорних нотаріусів» вони організовують незаконні захоплення приватної власності, перетворивши цю діяльність на високодоходний бізнес під захистом окремих працівників поліції, прокуратури, СБУ і судів. Про один такий випадок і йде мова.

ПІВТОРИ ГОДИНИ — І ПРАВА ВКРАДЕНІ

26 листопада 2021 року нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області, Тетяна Домбровська, за межами свого нотаріального округу і без будь-яких документів перереєстровувала корпоративні права ТОВ «Басари» і ДП «Компромис», що належать «Центру захисту інвалідів» (Одеса), — на ЧП «Дагда-2013». Власниками «Дагды-2013» є Сергій Дурач і Валерія Голова.

Примітно, що нотаріус Домбровська закінчила реєстраційні дії о 15:10 26 листопада, а вже за півтори години учасники злочинної схеми поспіхом розпочали легалізацію вкрадених активів. Так, в Одесі близько 17.00 нотаріус Ольга Янковська завірила підписи С.Дурача та В.Голови на Протоколі №17 Загальних зборів «Дагда-2013»: на яких ухвалюється рішення продати корпоративні права «Басарі» Тарасу Іспанюку за 15 тисяч гривень. (При тому, що справжня вартість цих прав – 129 млн гривень!).

Потім нотаріус Янковська завіряє підписи С.Дурача та В.Голови на Протоколі №18 Загальних зборів «Дагда-2013», на яких ухвалено рішення про зміну директора «Компроміс» — директором призначається Руслан Кацуба.

Після цього Янковська засвідчує підписи Іспанюка та директора «Дагда-2013» Прилепського на Акті прийому-передачі корпоративних прав «Басарі».

Потім вона засвідчує підпис директора «Дагди-2013» Прилепського на Рішенні №26-11-21 засновника «Компроміс» про зміну директора та про підтвердження факту формування Статутного фонду «Компроміс»;

Після вже інший одеський нотаріус Ірина Білоус засвідчує підпис Іспанюка на рішенні «Басарі» про зміну директора (ним призначається сам Іспанюк) і реєструє в держреєстрі Іспанюка бенефіціарним власником «Басарі». Все це відбувається протягом кількох годин 26 листопада.

Для довідки:

Іспанюк Тарас Олексійович – засновник та директор ПП «Транстрой», ТОВ «Одеса бізнес-імперія», ТОВ «Хаус білдинг» тощо. Був представником на користь БК «Будова» АТ «Брайтлайн Юніверсал АГ» Панама.

Кацуба Руслан Сергійович – засновник «Чорноморбудторг», «Адвайта», ПП «ВРХ-маркет». Був представником на користь БК «Будова» ЛТД «Тайленнор трейд ЛП» Шотландія.

НАКАЗ МІНЮСТА РЕЙДЕРАМ НЕ УКАЗ

Наступного дня, 27 листопада, рейдери проводять такі реєстраційні дії: нотаріус Білоус реєструє Кацубу директором «Компромісу», а Іспанюка – директором «Басарі». Все, права вкрадені. Потім із ними проводяться ще десяток реєстраційних дій різними нотаріусами, які можуть стати темою окремого розслідування, і в результаті згідно з кількома договорами поруки з’являється новий учасник легалізації незаконної схеми — С.М.Бузика з вимогами на все майно.

Пізніше Антирейдерська комісія Мін’юсту офіційно встановить, що початкові реєстраційні дії нотаріусів Домбровської та Білоус були незаконними:

Здавалося б, істина перемогла, права необхідно повернути — але тут правоохоронні органи, можливо, кимось “замотивовані” починають займати дуже дивну позицію.

Почнемо з того, що слідство взагалі відмовляється проводити слідчі дії щодо нотаріусів Домбровської та Янківської. При цьому відхиляються клопотання та скарги адвокатів “ЦЗІ”, які справедливо вказують, що проведення обшуків, вилучення комп’ютерів та робочої документації у цих нотаріусів вкрай необхідні для встановлення істини і можуть містити основні докази, якими зможе оперувати слідство.

СЛІДЧІ ВИВОДЯТЬ ПІДОЗРЮВАНИХ З ПІД УДАРУ

Натомість слідчі відмовляються навіть допитувати нотаріуса Янковську, а нотаріус Домбровська досі має процесуальний статус свідка, а не підозрюваного, незважаючи на те, що саме її дії запустили маховик масштабного рейдерського захоплення.

Наразі кримінальне провадження розслідується Головним слідчим управлінням Національної поліції України під процесуальним керівництвом прокурорів Офісу Генерального прокурора. Досі слідство не встановило організаторів злочину і нічого не робить для з’ясування їхніх осіб.

Вже другий рік поспіль вся правоохоронна система перешкоджає проведенню попереднього розслідування у цій справі. Необґрунтований тиск зазнає саме постраждала сторона, майно організації «Центр захисту інвалідів» стало заручником ситуації, Наказ міністерства юстиції, яким було скасовано незаконні дії державних реєстраторів, ігнорується, а його дія — блокується.

В даний момент Господарський суд Києва розглядає справу № 910/6601/23 за позовом ГО «Центр захисту інвалідів» до Державної казначейської служби України, Нацполіції України, Офісу Генерального прокурора, ГУ НП в Одеській області, Одеської обласної прокуратури про визнання незаконною бездіяльністю та прийняття незаконних рішень правоохоронними органами у кримінальному провадженні, де ГО «Центр захисту інвалідів» як потерпілому завдано збитків на загальну суму 139 млн. грн., заподіяну внаслідок скоєння злочинних дій.

Розслідуванням керує прокурор Офісу Генпрокурора Пилипенка, якого призначив заступник Генерального прокурора України Ігор Мустеця. І таким чином, на думку адвокатів, які представляють інтереси ГО “ЦЗІ”, саме Мустеця і покриває бездіяльність слідства.

Наступне судове засідання у цій справі відбудеться 28 серпня 2023 року – вже із залученням представників медіа.

ElitExpert уважно стежитиме за ходом цього судового розгляду. Крім того, ElitExpert звертається до всіх, хто має якусь інформацію з приводу вказаних подій або стосовно осіб, про яких йдеться: відомості можна надіслати на електронну пошту агентства elitexpert.ua@gmail.com.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top