Економіка

Сергій Якубовський: Сьогодні Україна де-факто не готується ні до вступу до ЄС, ні до організації ЕКСПО-2030

Sergіy Yakubovskiy 01

Українська делегація на початку вересня цього року подала до Міжнародного бюро (BIE) виставок в Парижі реєстраційне досьє, що є одним із етапів підготовки до участі у відборі країни для проведення Всесвітньої виставки EXPO-2030, яка планується в Одесі. В кінці листопада країни-кандидати представлять свої проекти на 171-й Генеральної асамблеї BIE, а вже у листопаді 2023 року 170 держав-членів Міжнародного бюро обиратимуть таємним голосуванням країну-організатора EXPO-2030.

Про важливість ЕКСПО-2030 для України, світовий досвід та стан справ по підготовці до заходу українською командою ми поговорили із завідувачем кафедри Міжнародних економічних відносин ОНУ ім. І.І. Мечникова, доктором економічних наук, професором Сергієм Якубовським.

ПОТЕНЦІАЛ ОДЕСИ ДЛЯ ЕКСПО-2030

Загалом ідея проведення ЕКСПО-2030 в Україні досить хороша, оскільки ми впевнені в тому, що війна закінчиться нашою перемогою, і країна матиме шанс не тільки відродитися, а й стати зовсім іншою державою, а це можливо зробити тільки в умовах залучення в країну великих обсягів іноземних інвестицій. А проведення таких заходів, як ЕКПО — показують, що країна зацікавлена в іноземному капіталі.

Одеса, яку пропонують як місце проведення Всесвітньої вставки у 2030 році, дуже підходить і за розташуванням, і за своїм потенціалом. З одного боку, одесити ментально близькі до Європи, з іншого – регіон має високий логістичний потенціал, включаючи морські перевезення. За умов блокування морських портів в Україні відбулася часткова переорієнтація українського експорту з морських перевезень на сухопутний транспорт. Завдяки чому збільшився товарообіг із ЄС. Але це тимчасовий та вимушений захід, оскільки країни Азії та Африки, які імпортували до війни великі обсяги української сільськогосподарської та металургійної продукції, у майбутньому залишаться пріоритетними для розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України. І коли війна закінчиться, Одеса поверне свої позиції у морських перевезеннях, і значна частина іноземних інвестицій може якраз і надійти з країн Південно-Східної Азії, зокрема Китаю, Республіки Кореї, Сінгапуру, для яких Одеса стане своєрідним вікном до Європи. До того ж, і ментально Одеса завжди була толерантним містом, у якому без проблем знаходили спільну мову люди різних рас та національностей.

ЯК ГОТУЄТЬСЯ УКРАЇНА

Україна, незважаючи на формальні заяви, поки що де-факто не готується ні до вступу до ЄС, ні до організації ЕКСПО-2030. Так, заявку подано, але зараз в Україні існує така система державного управління, за якої не відбувається потрібних змін, які б зближали країну з ЄС або дозволили б підготуватися до організації ЕКСПО-2030.

При цьому, якщо в питаннях оборони та безпеки завдяки мужності ЗСУ та ефективній інтеграції в оборонні структури України досвіду США та Великобританії успіх очевидний, то у сфері економічних реформ жодного прогресу не спостерігається. В Україні залишилася стара авторитарна система державного управління, в якій добір кадрів здебільшого здійснюється суб’єктивно та часто непрофесійно.

При вирішенні складних економічних завдань воєнного часу саме волонтери та підприємці, а не державні структури проявляють гнучкість та винахідливість, оперативно доставляючи в країну необхідні товари, як, наприклад, сталося під час дефіциту нафтопродуктів квітня-травня 2022 року.

Така ситуація обумовлена тим, що в системі державного управління залишилися ті самі люди, які до війни займалися популістськими та фінансово-витратними проектами, як наприклад «Велике будівництво». А це не ті управлінські кадри, які зможуть стимулювати повноправну інтеграцію України в економіку Європейського Союзу, тут потрібен новий погляд, підхід та мотивація.

Наша країна має приклад генерала Залужного, який «на одній мові» спілкується з військовими міністрами західних країн та керівництвом НАТО. В економіці Україні нам також потрібні такі ж «генерали» — люди, які зможуть професійно спілкуватись з прем’єр-міністрами, бізнесменами та фінансистами США та країн Європи, впроваджувати подібні системи податкового регулювання, фінансового стимулювання та митного контролю. Україні потрібно переймати не лише засади законодавства ЄС, а й механізми його реальної реалізації.

Щодо технічної підготовки інфраструктури під ЕКСПО-2030, то на мій погляд, за два-три роки можна все побудувати та гідно підготуватися, головне в цьому – бажання керівництва країни, відповідні інвестиції та люди з новими поглядами – що вибудувати систему державного управління нової європейської України.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top