Економіка

EXPO-2030: як готуються країни-кандидати до перемоги в Парижі

Bureau International des Expositions (BIE)

Після подачі Україною досьє на EXPO-2030 ми проаналізували підготовку всіх країн-претендентів

21 жовтня в Парижі збирається Виконавчий комітет BIE для кінцевого обговорення проектів до Всесвітньої виставки EXPO-2030, включаючи організацію довідкових місій, які мають відбутися у період з січня по березень наступного року. На початку вересня Міжнародне бюро виставок в Парижі прийняло реєстраційні досьє країн-кандидатів на проведення заходу.

В кінці листопада цього року країни-кандидати зможуть подати свої проекти державам-членам під час 171-ї Генеральної асамблеї BIE для ознайомлення та агітування підтримати саме їх. А вже у листопаді 2023 року 170 держав-членів МБВ за принципом «одна країна — один голос», оберуть таємним голосуванням країну-організатора EXPO-2030.

Як ми говорили раніше, перевагу проведення EXPO в будь якій країні світу важко переоцінити, однак проаналізувавши роботу сьогоднішніх країн-претендентів, ми бачимо суттєві відмінності у підходах до підготовки.

ЯК ГОТУЮТЬСЯ КОНКУРЕНТИ УКРАЇНИ

Пусан, Південна Корея

Підготовкою до EXPO-2030 займається президент Південної Кореї Юн Сок Йоль. За повідомленням Міністерства торгівлі, промисловості та енергетики, на зустрічі голови Корейської торгово-промислової палати Чей Те Вон з керівниками великих південнокорейських конгломератів, включаючи Samsung Electronics, Hyundai Motor, SK, LG, Lotte, Posco, Hanwha, GS E&C, Hyundai Heavy Industries, Shinsegae та CJ ENM, була досягнута домовленість працювати разом як «одна команда» через свої глобальні мережі та маркетингові канали, щоб Пусан став новим містом-організатором виставки.

Pusan. Pіvdenna Koreya

Також всесвітньо відомий бойз-бенд Південної Кореї BTS, за пропозиції прем’єр-міністра країни Хан Док Су був призначений почесним послом на Всесвітній виставці в Пусані у 2030 році. Окрім співаків, послами також стали актори Лі Чжон Чже із серіалу «Гра в кальмара» та віртуальна модель Розі (ROZY).

Ер-Ріяд, Саудівська Аравія

Організацією EXPO-2030 в Ер-Ріяді та залученням підтримки інших країн займається наслідний принц Ауді-Аравії Мохаммед бін Салман. На сьогодні Саудівська Аравія отримала підтримку своєї ініціативи від президента Китаю Сі Цзіньпіня, керівництва Філіпін, Греції, Казахстану, США, Туреччини та Єгипту.

Технічною організацією по трансформації міста Ер-Ріяд до EXPO-2030 займається Королівська комісія, котра є найвищим органом королівства. Її генеральний директор — Ахд аль-Рашид, зазначив, що мільйони людей, які відвідали павільйон Саудівської Аравії на минулій виставці в Дубаї, «мали змогу побачити майбутнє, яке будує Королівство та його столиця – і це лише початок того, що Ер-Ріяд може запропонувати для EXPO-2030».

Er-Rіyad. Saudіvska Aravіya

Рим, Італія

Участь Риму у відборі на EXPO-2030 була оголошена в 2021 році прем’єр-міністром Італії Маріо Драгі на Генеральній асамблеї BIE, в якій також приймав участь мер Риму Роберто Гуалтьєрі та міністр закордонних справ Луїджі Ді Майо.

Креативним радником зі стратегічного бачення EXPO-2030 Rome є Карло Ратті, професор Массачусетського технологічного інституту, директор лабораторії Senseable City Lab і засновник дизайнерської фірми CRA Carlo Ratti Associati. Серед його недавніх проектів — генеральний план MIND (інноваційний район Мілана) та розробка італійського павільйону на EXPO-2020.

Rim. Іtalіya

Спеціальним послом EXPO-2030 урядом Італії був призначений Ромео Орланді (професор економіки, президент аналітичного центру Osservatorio Asia та торговий комісар італійського уряду в Сінгапурі). Його завдання — переконати уряди країн-делегатів обрати саме Рим на паризькому «голосуванні» наступного року. «Мені дали завдання переконати 22 країни Азії — від Вірменії до Філіппін, від Кавказу до країн Тихого океану», — заявив Орланді.

Також у просуванні кандидатури Риму на проведення Всесвітньої виставки 2030 року приймає участь Вінченцо де Лука, відомий політик, який очолює адміністративну область в Італії – Кампанію, з населенням 6 мільйонів.

ЯК ГОТУЄТЬСЯ ДО EXPO-2030 УКРАЇНА

У нашому матеріалі «EXPO-2030 в Одесі: другого шансу не буде» ми проаналізували наявну публічну інформацію про підготовку до заходу українською командою. У нас виникли запитання по якості підготовки, з приводу яких, керівник департаменту Одеської ОДА Роман Григоришин надав нам коментарі та пояснення.

Ініціатори EXPO-2030 в Україні

Засновник приватної компанії «Д Груп ЕКСПО 2030» Євген Левенберг зазначив, що саме його компанія прийшла до ідеї проведення всесвітньої виставки в Одесі. Однак за словами Романа Григоришина, з першого дня роботи це був спільний проект держави на рівні Одеської ОДА та бізнесу.

Реєстраційний внесок

Як розповів Григоришин, по регламенту Міжнародного бюро, членський внесок може сплатити або приватна компанія, або держава. «До прикладу за Південну Корею внесок сплатила компанія Самсунг. Ми ж розуміємо, що подача заявки, ще не означає що саме наша країна отримає право на проведення заходу, тому витрачати державні кошти не завжди коректно у таких випадках. Навіщо приватній компанії ризикувати своїми коштами? Сьогодні хтось допомагає ЗСУ, хтось підтримує переселенців, а хтось вірить у свою країну і фінансує такі речі як конкурс на ЕКСПО».

Роман Григоришин зазначив, шо організатором EXPO-2030, у випадку перемоги України в конкурсі, буде державне підприємство, створене саме для цього. Воно буде бенефіціаром усіх земельних ділянок, будівель та коштів, що будуть на це виділенні.

Досвід членів української команди

«Компанія «Д Груп ЕКСПО 2030» створювалась під ініціативу боротьби України за право проведення заходу в 2030 році в Одесі. І відповідно історії в цієї компанії не має, але в її засновників є відповідний досвід», — заявив Григоришин, пообіцявши надати найближчим часом інформацію про це.

Однак, по сьогодні інформація про досвід роботи членів команди на сайті EXPO 2030 Odesa відсутня.

Афільованість серед членів команди одеського EXPO

ГО «Громадська Рада ЕКСПО-2030 Одеса», яку очолює Вікторія Мельниченко зареєстрована за тією ж адресою, як і компанія D-Group EXPO-2030 під керівництвом Галини Бутової – обидві людини в українській команді EXPO-2030.

За словами Григоришина: «Це організаційний момент, потрібна була юридична адреса, компанія D-Group EXPO-2030 запропонувала свою. Ну змінимо ми завтра юридичну адресу, зареєструємо наприклад за адресою «Банку Восток» — будуть усі банку щось закидати. По функціоналу — ГО «Громадська Рада ЕКСПО-2030 Одеса» консолідує бізнес спільноту Одеси, громадськість та людей, що є лідерами думок навколо популяризації проекту».

«Щодо однакових юридичних адрес та спільних засновників — за три місяці комунікацій поки питань не виникало. Всі люди з нашої команди, що представлені на сайті, на мою думку, є порядними та професіоналами, і в нікого з них немає будь-яких кримінальних проваджень, я думаю цього достатньо. В правлінні ГО «Громадська Рада ЕКСПО-2030 Одеса» є багато бізнесменів, є «Рив’єра Девелопмент», є «Банк Восток», хтось від ТІСу є. Загалом в правлінні багато поважних людей. У нас немає ніякої монополії, монополія є тільки в держави – бо цей проект державний», — додав пан Роман.

Реєстраційне досьє України

На сайті EXPO-2030 Odesa є список підрядників, що розробляли проект реєстраційного досьє України, Роман Григоришин розповів, що розробників він обирав самостійно, а умови співпраці обговорювались з кожною компанією окремо. Чиновник нарікає, що журналісти запитують — чому не провели тендер і не зробили все за процедурою згідно із законом. За його словами, потрібно просто «цінувати те, що робиться для держави … Саудівська Аравія витратила на розробку свого досьє 20 млн доларів, а ми обійшлися грошима приватних компаній. Думаю, я вже не працював би на своїй посаді, якщо б ми витратили мільйони доларів державних коштів, навіть обирая підрядників публічно та на умовах тендеру».

Плани по підготовці до EXPO-2030 Odesa

Ми з’ясували, що незважаючи на заявлену скромність витрачених поки що українських бюджетів, довгострокові плани у голови департаменту інвестицій Одеської ОДА, вражаючі. У разі нашої перемоги у конкурсі на проведення EXPO-2030, на Одесу та регіон чекають: швидкісний поїзд між Одесою та Києвом; швидкісний шатл, що з’єднає нас із Миколаївським аеропортом; реконструкція злітно-посадкової смуги в Ізмаїлі; круїзні лайнери в акваторії нашого порту, а також якась кількість нових готелів у місті.

Однак, перш ніж розповідати про те, як відвідувачі EXPO та численні туристи добиратимуться до Одеси, варто було б розкрити причини, з яких їм слід це зробити.

На жаль, основну тему виставки публічно так і не було поки що розкрито та обґрунтовано організаторами. Схоже, що серйозна, а не популістська аналітика майбутніх витрат, інвестиційних перспектив та мультиплікаційних ефектів для повоєнної країни так і не була проведена нашою стороною. А шкода, адже шанси на перемогу в України аж ніяк не примарні, але з таким державним підходом вони тануть на очах.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top