Відеорепортаж

EXPO-2030 в Одесі: другого шансу не буде

Перша всесвітня виставка (EXPO) відбулась у Гайд-парку Лондона в 1851 році. Головною експозицією був Кришталевий палац, зведений Джозефом Пакстоном із заліза та скла. Відома Ейфелева вежа в Парижі також була побудована для однієї з таких виставок, що проходила у 1889 році.

У 1928 році було створено Міжнародне бюро виставок (BIE, Bureau International des Expositions), яке по сьогодні координує проведення EXPO. Всесвітні універсальні виставки проводяться раз на 5 років та тривають щонайменше 6 місяців.

Концепція EXPO зазнала змін у 1988 році, коли країни-учасники почали використовувати виставки для презентації саме своєї країни, самостійно будуючи свої павільйони. У 2000 році в Ганновері вартість павільйону країни в середньому коштувала 12 мільйонів євро. Такі витрати виправдані. Голландці провели дослідження та з’ясували, що витрати на будівництво їхнього павільйону на EXPO 2000, у розмірі 35 млн. євро, згенерували, у результаті, 350 млн. євро потенційного прибутку для економіки країни.

Україна претендує на проведення Всесвітньої виставки EXPO у 2030 році. Це чудова нагода для розвитку і презентації потенціалу нашої країни усьому світові. Але чи отримає Україна право на проведення EXPO 2030, як іде підготовка, та хто за все відповідає, розбирався «ElitExpert».

7 вересня 2022 рок Україна подала офіційне реєстраційне досьє в Міжнародне бюро виставок у Парижі (BIE), яке визначить країну-переможця. Окрім нас, на проведення EXPO-2030 претендують Південна Корея, Італія та Саудівська Аравія.

Українську делегацію у Парижі очолював директор департаменту Одеської ОДА — Роман Григоришин, який керує процесом по підготовці та можливому проведенню EXPO-2030 в Одесі.

За словами Григоришина, досьє кандидата на проведення EXPO-2030, що було подане Україною до Міжнародного бюро виставок у Парижі (BIE), окреслює масштабне бачення проведення виставки, включаючи деталі щодо місця проведення, теми та прогнозів по кількості відвідувачів, джерела фінансування, витрати та розміри інвестицій.

Робота по участі України, як кандидата на проведення EXPO-2030 розпочалась ще рік тому. 6 жовтня 2021 року Кабінет Міністрів прийняв рішення про подання заявки Міжнародному бюро виставок на участь України у відборі країни-кандидата на проведення Всесвітньої виставки EXPO-2030 в Одесі. 23 серпня цього року Кабмін затвердив координаційний комітет по підготовці, який очолила перша віце-прем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко.

Оголошення переможця конкурсу на проведення EXPO-2030 відбудеться в наступному році, після завершення роботи виконавчої комісії Міжнародного бюро. Комісія збереться 21 жовтня 2022 року, щоб обговорити заявки та організацію розвідувальних місій BIE до країн-кандидатів, робота яких запланована на період з січня по березень 2023 року.

Сама ідея проведення EXPO-2030 в Україні беззаперечно амбіційна і дуже важлива для нашої країни. Проте професійно проаналізувати її поки що немає можливості, тому що на сайті майбутнього заходу реєстраційне досьє, подане Україною в Парижі, відсутнє.

При цьому, наявна сьогодні публічна інформація про підготовку заходу та учасників робочої групи викликає питання.

ПЕРШЕ ПИТАННЯ: КОМПАНІЯІНІЦАТОР

Як зазначено на сайті EXPO-2030 Odesa, ініціатор проведення EXPO-2030 в Україні — приватна компанія «Д Груп Експо–2030» (D-GROUP EXPO-2030). 4 листопада 2021 року ця компанія вже внесла перші 10% реєстраційного внеску, у розмірі 105 тисяч євро, за участь Одеси в конкурсі.

«Д Груп Експо–2030» (D-GROUP EXPO-2030) була створена у квітні 2021 року та має лише один дозволений вид діяльності – «організація конференцій та торгових виставок». Однак, на сайті EXPO-2030 Odesa зазначено, що компанія «Д Груп» має багатий досвід у галузі фінансів, будівництва, архітектури та маркетингу. Незрозуміло, яким чином компанія має намір доводити це конкурсній комісії.

ДРУГЕ ПИТАННЯ: ПЛАНИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Організатори EXPO-2030 очікують прийняти в Одесі представників 130 країн учасників, 30 мільйонів відвідувачів та планують залучити 2,5 млрд. доларів інвестицій.

Як саме це буде зроблено і скільки коштів витрачено — на сайті EXPO-2030 Odesa не зазначено.

Серед переваг проведення EXPO 2030 для України організатори зазначили: забезпечення стрімкого економічного зростання; зміцнення міжнародних зв’язків на найвищому рівні; створення нових робочих місць; створення інфраструктури для розкриття науково-технічного потенціалу українців та створення ІТ-кластерів та потужних data-центрів. Звісно, що до кожного пункту бажано прикріпити опис, як саме це планується зробити, але поки ми бачимо тільки загальні тези.

Щоб зрозуміти масштаби аналогічних заходів, ми проаналізували три виставки EXPO, що відбулись за останні роки у світі:

EXPO 2020 в Дубаї (ОАЕ). Через пандемією COVID-19 виставка була перенесена і відбувалась з 1 жовтня 2021 року по 31 березня 2022 року. Організацією займалась держава. Кількість відвідувачів – 11 млн. Витрати ОАЕ на організацію склали по одним даним — 18, по іншим — 44 млрд. доларів США. Інвестиції – 4 млрд доларів.

EXPO 2015 проходило в місті Мілан, Італія, з 1 травня по 31 жовтня 2015 року. Організацією виставки займалося акціонерне товариство Expo 2015 S.p.A., яке належало міністерству економіки та фінансів (40 %), регіону Ломбардія (20 %), міській владі Мілану (20 %), а також провінції Мілан (10 %) та Торговій палаті Мілана (10%). Загальні витрати – 92 млн. евро. Інвестиції – більше 3 млрд доларів.

Спеціалізована виставка EXPO 2012 пройшла у місті Йосу, Південна Корея. Захід відбувався з 12 травня по 12 серпня 2012 року. Організацією займалась держава. Цей захід відвідало 8 млн. людей, а загальна вартість створення інфраструктури EXPO 2012 склала 2 млрд доларів США. Сукупний економічний ефект для економіки Південної Кореї – близько 11 млрд доларів.

З огляду на основні показники цих трьох заходів можна побачити великі розбіжності в розмірах залучених інвестицій та витратах на організацію. Однак у всіх випадках чільне питання розподілу фінансів та організації знаходилося в руках держави, а не приватних чи громадських інституцій. Очевидно, що Україні слід використати цей досвід.

КОНКУРЕНТИ УКРАЇНИ НА ПРОВЕДЕННЯ EXPO-2030

Ер-Ріяд, Саудівська Аравія.

Наслідний принц Мухаммад бін Салман, заступник прем’єр-міністра та міністр оборони СА зазначив, що людство живе в епоху змін і стикається з безпрецедентною потребою в колективних діях. «Очевидно, що весь світ, як колектив має працювати разом, щоб передбачати майбутнє та вирішувати за допомогою своїх найяскравіших розумів проблеми, що виникають внаслідок цих змін».

Наслідний принц наголосив, що Всесвітня виставка 2030 року в Ер-Ріяді збігатиметься з кульмінацією концепції Королівства 2030, яка є стратегічним планом, спрямованим на зниження залежності Саудівської Аравії від нафти, диверсифікацію економіки та розвиток таких секторів державних послуг, як охорона здоров’я, освіта, інфраструктура, відпочинок та туризм. Це бачення окреслює амбіції Королівства на майбутнє та спрямоване на те, щоб використати безмежну енергію своєї молоді для створення стійкого майбутнього, у якому всі громадяни реалізують свої мрії.

«Світ Expo 2030 надасть виняткову можливість поділитися зі світом нашими уроками цієї безпрецедентної трансформації», — підкреслив принц Мухаммед.

Рим, Італія.

На сайті EXPO 2030 Рим зазначено, що для Італії це унікальна можливість зосередитися на людині та її здатності переосмислити своє власне середовище існування, збалансувати розвиток і екологічну стійкість.

«До 2050 року в метрополіях проживатиме дві третини населення світу, а відносини між людьми та територіями стають одним із найбільших викликів нашого часу. Рим прагне стати центром цієї нової моделі міського життя: інклюзивного, взаємопов’язаного, сталого та спільного.

EXPO 2030 — це ідеальна можливість перетворити Рим з колиски цивілізації, яка поширила модель міста par excellence по всьому світу, на розумне місто, здатне поєднати неоціненні багатства минулого з енергійним потягом до майбутнього та викликів, які воно несе».

Пусан, Південна Корея

Головний акцент EXPO 2030 Пусан — глобальні виклики кліматичної кризи, пандемії та цифрового розриву, для вирішення яких потрібні драматичні та фундаментальні зміни. Людству потрібно рухатися до кращого майбутнього шляхом усунення різних форм нерівності між націями та всередині націй, створюючи глобальної мережі соціального захисту.

«Корея бачить в EXPO 2030 можливість поділитися з іншими країнами своєю безпрецедентною історією перетворення на донора з реципієнта лише за півстоліття. Для країн, що розвиваються, обіцяємо допомогу в будівництві павільйонів, організації попередніх заходів, забезпеченні зв’язку та покриттю транспортних витрат і витрат на проживання».

ТРЕТЄ ПИТАННЯ: РОЗРОБНИКИ ОДЕСЬКОГО ДОСЬЄ

У прес-релізі та на сайті EXPO-2030 Odesa є список підрядників, що розробили проект реєстраційного досьє на 600 сторінках, представленого Одесою в Парижі. Але крім назв, не вказано ні опису, ні посилання на сайти цих компаній та людей, щоб ознайомитися з їхнім досвідом та діяльністю. Процедура їхнього відбору також непрозора.

ЧЕТВЕРТЕ ПИТАННЯ: КОМАНДА

На сайті EXPO-2030 Odesa зазначено, хто входить до команди по підготовці проведення заходу. Однак крім фото, ПІБ, посади та посилання на сторінку у Фейсбуці більше ніякої інформації не має. У своєму сьогоднішньому стані ініціативна група організаторів українського EXPO виглядає «командою» випадкових людей, з абсолютно непрозорим функціоналом.

У переліку присутні Вікторія Мельниченко, голова громадської організації «Громадська Рада ЕКСПО-2030 Одеса» та Галина Бутова — керівник приватної компанії «Д Груп Експо–2030» (D-GROUP EXPO-2030), яка, як зазначено на сайті, є ініціатором проведення заходу, та сплатила 10% від суми основного реєстраційного внеску.

Дані організації зареєстровані за однією юридичною адресою.

Окрім того, засновники компанії «Д Груп Експо–2030» (D-GROUP EXPO-2030) – Галина Бутова та Дмитро Старовойтов є також у переліку засновників громадської організації «Громадська Рада ЕКСПО-2030 Одеса», яку очолює Вікторія Мельниченко.

У разі нашої перемоги у конкурсі, через компанії-організатори пройде величезний (з огляду на сьогоднішнє становище України) потік фінансових коштів, необхідний для підготовки та проведення заходу.
У зв’язку з цим подібна афільованість компаній може стати серйозним приводом для відмови нам, оскільки суперечить правилам чесної конкуренції, прийнятим у європейському співтоваристві.

П’ЯТЕ ПИТАННЯ: КОНТЕНТ

У еру цифрових технологій візуалізація та інформаційна подача відіграють основну роль у будь-якому амбітному проекті. Прикладом цього є остання виставка EXPO в Дубаї.
Якщо ми хочемо конкурувати, а тим більше, перемагати серед подібних інновацій, ми повинні їм, як мінімум, не поступатися.

На жаль, контент (сайти, відеоролики, презентації), який протягом року розробляла українська сторона, далекий від досконалості.

Заявлена організаторами тема EXPO-2030 в Одесі – «Відродження. Технології. Майбутнє».
Однак у представленій відеопрезентації акценти, як завжди, зроблено лише на історію та архітектуру. Однак у нас є, крім усього іншого, розумні та працьовиті люди, які вміють вести бізнес, винахідники та вчені, видатні лікарі та спортсмени, ІТ сфера, яку знає весь світ. Ми маємо великі можливості, здатні зацікавити інвесторів — саме цього чекає від нас EXPO.

ШАНС ДЛЯ УКРАЇНИ

EXPO-2030. Чи відбудеться цей важливий для України захід насправді, поки невідомо. Війна кожного дня вносить свої корективи, і планувати нові важливі і непрості проекти складно. Але якщо вже займатися цим, то по-максимуму.

Сьогоднішня позиція держави щодо EXPO демонструє свою незацікавленість у проекті. Так, йде війна, але треба чітко розуміти, що другого такого шансу презентувати себе на світовій технологічній арені Україна може і не мати. Таким проектом необхідно займатися на найвищому рівні, а не віддавати його на відкуп одеській регіональній владі чи приватним компаніям.

Нам хочеться бачити Україну переможцем у всьому, зокрема, у конкурсі на проведення EXPO, але треба визнати, що для цього слід змінити підхід – і дуже швидко.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top