Економіка

Президент Казахстану Токаєв оголосив про проведення дострокових виборів глави держави цієї осені

Президент Казахстану Токаєв оголосив про проведення дострокових виборів

У посланні до народу Казахстану, яке відбулося сьогодні, 1 вересня, президент Касим-Жомарт Токаєв запропонував обмежити кількість президентських термінів до одного, але на сім років і вніс низку пропозицій щодо зміни законодавства у податковій, економічній та правоохоронній сферах:

— дострокові вибори до нижньої палати парламенту у першій половині 2023 року;

— разова амністія учасників січневих заворушень (крім тих, хто вчинив тяжкі злочини);

— децентралізація системи держуправління при одночасному підвищенні персональної відповідальності політичних службовців;

— ревізія кримінального та кримінально-процесуального кодексів;

— перерахування 50% від щорічного доходу Національного фонду на накопичувальні рахунки дітей до досягнення ними 18 років;

— введення «податку на розкіш», який стягуватиметься при придбанні дорогих об’єктів нерухомості, транспортних засобів і не торкнеться середнього класу.

За словами Касим -Жомарт Токаєва, стійке економічне зростання економіки безпосередньо залежить від зрозумілої та передбачуваної податкової політики.

«З метою перезавантаження фіскального регулювання у 2023 році буде підготовлено новий Податковий кодекс. Його найбільш проблемний блок – податкове адміністрування – має бути повністю оновлено. Потрібно також забезпечити повну цифровізацію податкового контролю, виключивши будь-яку очну взаємодію. Для розвитку цивілізованої торгівлі потрібно розширити застосування роздрібного податку з адекватними ставками та простими процедурами. У рамках податкової реформи важливо розглянути можливість запровадження так званого «податку на розкіш», — сказав президент Казахстану.

Касим- Жомарт Токаєв пояснив, що «податок на розкіш» стягуватиметься при придбанні дорогих об’єктів нерухомості, транспортних засобів і не торкнеться середнього класу.

«Необхідно вжити рішучих заходів для перекриття всіх нелегальних каналів ввезення машин надалі. При цьому треба врегулювати ситуацію з такими автомобілями, завезеними до 1 вересня 2022 року. Для їхньої легалізації пропоную застосувати в разовому порядку єдиний збір за утилізацію та первинну реєстрацію у розмірі, що не перевищує 200-250 тис. тенге. Цей захід має торкнутися автомобілів, які не перебувають у розшуку і пройшли митне «очищення», — зазначив Токаєв.

На думку експертів, у центрі уваги на сьогодні — ініціатива Токаєва про дострокові президентські вибори, збільшення президентського терміну та обмеження повноважень одним терміном.

«Це вимагатиме змін статей 41 та 42 основного закону. Але для проведення виборів цієї осені зміни доведеться ухвалювати парламенту, бо провести референдум не встигнуть. Термін нинішніх повноважень Токаєва спливає влітку 2024 року, а з урахуванням 2-го можливого терміну – влітку 2029 року. Проведення виборів цієї осені з урахуванням одного 7-річного терміну дозволяє йому керувати країною до осені 2029 року». – пише політолог Даніяр Ашимбаєв.

Окрім того, на його думку, Токаєв сьогодні безальтернативний, реальної конкуренції немає і в середньостроковій перспективі не очікується.

«Вибори по суті фіксують статус-кво, дозволяють спокійно і спираючись на всенародний мандат проводити реформи в дуже складній зовнішньоекономічній та геополітичній ситуації, та знімають нездорові ігрища в елітах по формуванню антипрезидентської коаліції. Токаєв знову всіх переграв», — додав Ашимбаєв.

Щодо питань економіки та змін у податковому законодавстві, то, на думку експертів і політологів, такі реформи більше підходили б опозиції – як інструмент тиску на владу і для популізму без реальної можливості реалізації цих реформ. Вони йдуть у розріз із загальним уявленням про поведінку пострадянської політичної системи.

Токаєв розуміє запити суспільства і нового світоустрою, і йде назустріч цим запитам, вибудовуючи більш збалансовану систему політичного представництва в ключі демократичних форм управління. Він розуміє – що або ти реформуєш суспільство, або це відбувається травматичним шляхом за результатами бунту і кровопролиття.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top