Запоріжжя

Загострення на ЗАЕС: візит МАГАТЕ, український десант та загроза катастрофи

Довгоочікуваний візіт МАГАТЕ може зірватися.

Ситуація на найбільшій у Європі Запорізькій атомній електростанції, що знаходиться на захопленій російськими військами території, практично вийшла з-під контролю.

За даними експертів, на АЕС порушено всі принципи ядерної безпеки, а це загрожує цілому Європейському континенту трагедією, гіршою за Чорнобиль.

Наразі через загрозу катастрофи десятки тисяч українців, котрі досі через різні причини залишалися на захопленій території, масово залишають регіон. Останніми тижнями в бік тієї частини Запорізької області, що контролюється Україною, сформувалися кілометрові пробки з автомобілів.

ДОВГООЧІКУВАНИЙ ВІЗІТ

З 4 березня – того дня, коли ЗАЕС була захоплена, велися безуспішні переговори про візит Місії Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на станцію. Але лише сьогодні, 1 вересня, делегація МАГАТЕ нарешті має прибути в Енергодар, незважаючи на повідомлення про інтенсивні обстріли.

Міжнародні фахівці оцінюватимуть фізичні збитки об’єктам ЗАЕС, визначать, чи функціонують основні та резервні системи безпеки та охорони, а також простежать за умовами роботи персоналу. Крім того, вони мають виконати невідкладні заходи щодо забезпечення безпеки на майданчику.

Але ранок 1 вересня розпочався із тривожних новин. За повідомленням МЗС України, «порушуючи свої зобов’язання, російська армія розпочала масований обстріл коридору, за яким місія МАГАТЕ має пройти із Запоріжжя до АЕС».

«Росія має негайно припинити ці небезпечні провокації та забезпечити безпечний проїзд МАГАТЕ», — заявив речник МЗС України Олег Ніколенко.

У свою чергу глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Місія знає про посилення військової активності в районі атомної електростанції, але продовжує наслідувати своєму планові і їде на ЗАЕС, щоб зустрітися з його персоналом.

«Зайшовши так далеко, ми вже не зупинимося», — заявив Гроссі.

Рафаель Гроссі

ОБСТРІЛИ РОСІЇ ЧИ ВИСАДКА ДЕСАНТУ?

Водночас росіяни, які контролюють Запороську АЕС, озвучують іншу версію подій, і спростовують обстріли зі свого боку. Як повідомив голова російської окупаційної адміністрації міста Олександр Волга, зранку під Енергодаром нібито висадився десант Збройних Сил України:

«О 6:00 українські війська двома диверсійними групами до 60 осіб на семи човнах висадилися на узбережжі Каховського водосховища за три кілометри на північний схід від Запорізької АЕС, після чого зробили спробу захоплення електростанції».

За словами представників окупаційної адміністрації, українські підрозділи вдалося заблокувати у районі дачного селища.

«Зараз вони залягли, оскільки ними працює авіація», — заявляє він.

Раніше стало відомо, що в результаті інтенсивного обстрілу Енергодара вранці 1 вересня загинули щонайменше троє мирних жителів. Один із снарядів упав приблизно за сто метрів від дитячого садка. Після обстрілів у двох дошкільних закладах почалася пожежа.

У свою чергу міністр закордонних справ країни-агресора Сергій Лавров назвав «явкою з повинною» слова Зеленського про гарантії безпеки місії МАГАТЕ під час візиту на Запорізьку атомну електростанцію.

Також він додав, що російська сторона, мовляв, «робить все необхідне, щоб міжнародна місія МАГАТЕ на ЗАЕС відбулася, пройшла в безпечному режимі та змогла досягти всіх поставлених перед нею цілей».

ЗАГРОЗА КАТАСТРОФИ

Тим часом, у коментарях як російської, так і української сторони зазначається, що обстріл станції триває прямо зараз, при цьому снаряди потрапляють до районів сховища відпрацьованого ядерного палива, а це може спричинити страшну радіаційну катастрофу.

У зв’язку з цим поки що залишається непроясненим, які функції та повноваження візьме на себе потенційна постійна місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Поки навіть у МАГАТЕ не визначилися, чи намагатиметься Місія підміняти керівництво станції чи її співробітників, чи визначатиме порядок та режим її роботи. Або це буде просто моніторингова місія, яка займеться лише описом ситуації, а потім поїде звідти.

Між цими варіантами є дуже суттєва різниця, а на кону у цій патовій ситуації — мільйони людських життів як на півдні України, так і всіх сусідніх держав.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top