Закон та правосуддя

Президент Польщі підписав зміни до Спецзакону: що чекає на українців у 2023 році в Польщі?

Законопроект із запропонованими змінами готувався відповідними урядовими інстанціями не один місяць

Президент Польщі підписав підготовлені зміни до Спецзакону про допомогу громадянам України на території Польщі.

На урядовому сайті Республіки Польща з’явилося повідомлення про те, що у понеділок, 23 січня 2023 року, президент країни Анджей Дуда підписав зміни до Закону „Про надання допомоги громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території України“, прийняті Сеймом ще 13 грудня 2022 р. Законопроект із запропонованими змінами готувався відповідними урядовими інстанціями не один місяць, і лише наприкінці жовтня минулого року було оприлюднено на сайті Центру урядового законодавства (RCL).

Підписання документа президентом Польщі було останнім кроком до набуття чинності законом у новому вигляді. Відповідно до процедури, ухвала, за винятком окремих її положень, починає діяти наступного дня після опублікування в Законодавчому віснику (Dziennik Ustaw).

Які саме зміни для українців передбачено новою версією закону.

У своєму первісному вигляді цей закон було прийнято 12 березня і регулює стан біженців у Польщі з початку війни, включаючи законність їхнього перебування, право на освіту та роботу, доступ до охорони здоров’я. Цього разу нововведення стосуються загальних умов перебування українських біженців на території Польщі та встановлення нових обов’язків для вимушених мігрантів.

Основна частина зазначених у проекті змін та уточнень чинних положень Спецзакону стосується, головним чином, таких питань, як:

 • легалізація українців на території Польщі, терміни перебування та перетин кордону українцями;
 • врегулювання процедури допомоги біженцям у місцях колективного проживання;
 • розширення та диверсифікація системи пільг для українців.

Поселення для українців, які заїхали після і до 24 лютого 2022 року

Законопроектом про внесення змін до Спецзакону передбачено, що українці, які перебувають на території Республіки Польща на умовах тимчасового захисту, для продовження свого легального перебування в країні не повинні подавати заявку на отримання посвідки на проживання (karta pobytu). Навіть якщо їхній термін перебування в Польщі вже перевищив дев’ять місяців. Поточна відмова від цієї процедури Міністерство внутрішніх справ та адміністрації аргументує тим, що це може призвести до організаційного колапсу у відповідних державних установах. Крім того, на сьогодні в цьому немає об’єктивної потреби. Адже, згідно зі Спецзаконом, українські біженці мають право на цілком легальні підстави перебувати в Польщі протягом 18 місяців з 24 лютого 2022 року (до 24 серпня 2023 року).

Тому в оновленому варіанті закону виключили пункт, який надає біженцям України право на отримання звичайного дозволу на тимчасове перебування після дев’яти місяців перебування у Польщі. Проте українці, які заїхали до Польщі після початку війни, все ж таки зможуть подати заявку на отримання картки побуту з 1 квітня – але лише ті, які мають тут офіційну роботу чи здійснюють іншу зареєстровану економічну діяльність.

Щодо громадян України, які перетнули українсько-польський кордон до 24 лютого 2022 року, зміни до Закону також передбачають продовження для них дозволу на легальне перебування у Польщі. Тоді як попередній варіант Спецзакону дозволяв таким особам легально залишатися в країні до кінця 2022 року, відповідною поправкою цей термін продовжено до 24 серпня 2023 року.

Українців зобов’язали отримувати PESEL

В оновленому Спецзаконі передбачено вимогу до українських біженців, які прибувають до Польщі та планують залишатися тут у статусі тимчасової європейської захисту, в обов’язковому порядку оформити номер PESEL. На це мігрантам відводиться термін 30 днів (до цього часу термін реєстрації у системі PESEL складав 90 днів після в’їзду до Польщі). Це стосується як тих українців, які тільки заїжджатимуть до Польщі, так і тих, хто вже перебуває певну годину на польській території. Для останньої категорії відлік тридцяти днів розпочнеться з моменту набрання чинності поправками до закону. До цього моменту отримання PESEL відкривало для українців шлях до багатьох можливостей у Польщі, але не було обов’язковим. Також одне з нововведень до закону запроваджує спрощення для громадян України.

Визнання електронної посвідки на проживання для українців у Польщі Diia.pl.

Наступною важливою поправкою до Спецзакону є офіційне санкціонування як посвідка на громадян України електронного документа, доступного у додатку Diia.pl. Узаконення цього електронного документа має закрити всі питання та усунути будь-які проблеми, пов’язані із перетином кордону українцями. Адже поправка до Спецзакону на законодавчому рівні закріпити той факт, що встановлений модуль Diia.pl разом із проїзним документом надаватиме право громадянину України багаторазово перетинати кордон на короткий термін – наприклад, за сімейними обставинами, для отримання документів чи вирішення професійних питань – без необхідності отримання візи .

Крім того, Польща офіційно повідомила країни ЄС та Шенгенської зони, що Diia.pl є достатнім документом для підтвердження легального перебування українських військових мігрантів у Польщі. Тому цей електронний документ дозволяє громадянам України безперешкодно подорожувати до країн Євросоюзу та навіть за їх межами.

Посилення контролю за українськими біженцями, які є одержувачами соціальних виплат.

Нововведенням у Спецзаконі також є і запровадження положення про припинення всіх фінансових виплат для українських біженців, які перетинають польський кордон та виїжджають із Польщі. Якщо біженець повертається до Польщі протягом 30 днів, соціальні виплати поновлюються (механізм цього процесу ще не має детального пояснення). Якщо ж біженець перебуває за межами Польщі понад 30 днів, він втрачає особливий статус і всі пов’язані з цим привілеї, в тому числі право на допомогу та соціальні виплати. Хоча спецстатус можна буде відновити у разі, якщо особа знову буде змушена шукати притулку від війни та виїде до Польщі. Для реалізації посилення контролю за громадянами України – одержувачами соціальних виплат, які виїжджають із Польщі.

Зміни в організації допомоги у місцях колективного проживання біженців.

Відповідно до поправок до Спецзакону, зміни набудуть і умови надання допомоги українцям, які мешкають у колективному житлі. Нововведення передбачають, що громадяни України, які заїхали до Польщі, витікаючи від війни, оселилися у пунктах масового розміщення, зможуть залишатися там на безоплатній основі протягом 120 днів. Якщо точніше, з 1 березня 2023 року біженці, які на той момент перебуватимуть у Польщі понад 120 днів, мають компенсувати 50% вартості допомоги, яку вони отримують у місцях колективного проживання (але не більше 40 злотих на добу). А з 1 травня 2023 року громадяни України, які на правах біженців будуть перебувати в Польщі понад 180 днів, будуть зобов’язані покривати 75% витрат, пов’язаних із їх утриманням у центрах масового проживання (але не більше 60 злотих на добу). Варто відзначити,

Тим не менш, від обов’язку платити за проживання навіть через 120 днів найбільш вразливі категорії громадян України:

 • особи з інвалідністю та їх опікуни;
 • люди пенсійного віку;
 • неповнолітні;
 • вагітні жінки;
 • особи, які виховують дитину віком до 1 року;
 • батьки/опікуни трьох та більше дітей.

Додаткова допомога українцям

Стосуються ратифіковані Сеймом поправки до Спецзакону та розширення та диверсифікації пільг для українських біженців. Так, згідно з нововведеннями:

 • органи місцевого самоврядування Польщі отримають подальше фінансування (понад 2 млрд злотих), призначене насамперед для реалізації освітніх завдань, пов’язаних із навчанням, вихованням та доглядом за дітьми та учнями з України у 2023 році;
 • з Фонду допомоги буде виділено кошти на збереження матеріальної та нематеріальної культурної спадщини України;
 • фірми та організації, які допомагають Україні протягом усього наступного року зможуть продовжувати користуватися податковими пільгами.
Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top