Волонтерство

“Гаряча точка» на мапі: Тарутинське ОТГ намагається відстояти свій ліцей та лікарню

З допомогою волонтерів.

На Одещині останнім часом виникло відразу кілька “гарячих точок”, пов’язаних із явними перегинами децентралізації та поспіхом здійсненою територіально-адміністративною реформою. Містечкові олігархи намагаються ламати через коліно десятиліттями сформовані галузі, ліквідувати найважливіші для людей об’єкти — школи і лікарні на догоду своїм інтересам, зовсім не зважаючи на думку людей, що проживають в громадах.

Одне з таких напружених місць на мапі Одещини – смт Тарутине, до недавньої реформи – районний центр, де хмари нависли над Тарутинським професійним аграрним ліцеєм та районною лікарнею. Почнемо з ліцею – нині обласна влада намагається нібито “об’єднати та оптимізувати” майнові комплекси двох професійних аграрних ліцеїв Болградського району, розташованих у Тарутиному та селі Теплиця, а за фактом – просто знищити ліцей у Тарутиному, на бумазі приєднав його до Тепличного.

Профтехучилище в Тарутиному, а нині аграрний ліцей було створено 1974 року. Довгий час тут готували виноградарів, будівельників, малярів-штукатурів, зварювальників, теслярів, мулярів, кухарів-кондитерів. Щороку ліцей випускав понад 500 спеціалістів, які приїжджали сюди навчатися з усіх куточків Одещини. Сьогодні у стінах ліцею навчається 101 учень, це зварювальники, столяри, кухарі та трактористи. Кількість учнів залежить від регіонального замовлення.

Як розповів в.о. директора Тарутинського аграрного ліцею Степан Топал, у навчальному 2022/23 році державну підтримку було урізано до нуля — установі не було надано жодного місця з держбюджету, тоді як другий аграрний ліцей, у селі Теплиця, отримав 120 місць держзамовлення.

Місцеві жителі впевнені, що йдеться про закриття Тарутинського ліцею, адже без підтримки держави ліцей вижити не зможе. За словами голови Тарутинської громади Савви Чернєва, ситуація виглядає дуже дивною, особливо зараз, коли країна гостро потребує людей, які володіють робітничими спеціальностями.

“Ми живемо в аграрному регіоні і майже всі технічні фахівці завжди були місцевими. Трактористів, зварювальників, агрономів, виноградарів випускав наш рідний Тарутинський ліцей (раніше ПТУ). Сьогодні стоїть питання щодо закриття цього ліцею. Далеко не всі діти можуть вступити до інститутів та оплачувати контракти, а у нас вони можуть отримати цікаву та необхідну країні спеціальність, причому в гарних умовах. Ліцей має велику технічну базу, є гуртожиток, їдальня, обладнані аудиторії. Тут працюють понад 40 осіб. Ми не можемо допустити, щоб ці люди залишилися без роботи, а країна без якісних спеціалістів у аграрній сфері”, — зазначив він.

У свою чергу один із головних прихильників знищення аграрного ліцею, голова обласного департаменту освіти Олександр Ланчак наполягає на тому, що на утримання двох ліцеїв грошей у бюджеті немає. За його словами, злиття ліцеїв пов’язане з “необхідністю раціональніше та ефективніше використовувати державне майно, вивільнення фінансових ресурсів, щоб надалі направити їх на розвиток багатопрофільного професійно-технічного навчального закладу”. Більше того, приміщення, що звільнилися, Тарутинського ліцею пропонується здавати в оренду.

Загалом ситуація виглядає абсурдно – ліцей у смт. Тарутине, колишньому районному центрі, хочуть приєднати до сільського ПТУ у Теплиці, явно найгіршому у питанні підготовки кадрів. У зв’язку з цим місцева громада звинувачує в ситуації департамент ОВА і безпосередньо Ланчака — мовляв, він навмисне гробував тарутинський ліцей, не виділяв фінансування, не забезпечував держзамовлення на бюджетні місця і той таким чином тихо вмирав. Якби Тарутинська громада не утримувала його власним коштом останні два роки, він би вже закрився, але голова громади Сава Черньов знайшов можливість організувати навчання для групи студентів 30 майбутніх кухарів за рахунок грошей громади.

Місцева громада довго стукала в усі двері, обивала пороги найрізноманітніших інстанцій, але все безрезультатно. Справа зрушила з мертвої точки лише після того, як вони звернулися до своїх давніх друзів — волонтерів із БФ “Шляхетна справа”, які вже давно та плідно допомагають громаді у найрізноманітніших питаннях. За допомогою своїх зв’язків в облраді та ОВА волонтери почали шукати механізми вирішення цієї проблеми. Вдалося досягти рішення про створення спеціальної комісії за участю керівника Болградської РВА Геннадія Бамбури та голів ОТГ Тарутино та Теплиці. Однак Геннадій Бамбура проігнорував це рішення, комісія не була зібрана, в результаті влада почала готувати документи на насильницьке об’єднання профтехустанов.

Тоді керівник «Шляхетної справи» Сергій Шутов провів переговори з в.о.главою ОВА Борисом Волошенковим і той погодився виділити ліцею два бюджетні місця на 2023/2024 навчальний рік. Таким чином вдалося продовжити життя ліцею ще на рік, але проблема нікуди не поділася, адже потім ліцей все одно опиниться під загрозою знищення. З іншого боку, громада здаватися не планує, шукає інвестиції, зараз ведуться переговори з Одеським національним им політехнічним університетом про укладання з ним Меморандуму про співпрацю.

Тим часом, за словами джерел «ElitExpert», справжня причина того, що відбувається, полягає в «договорняку» місцевих кланів. Можливо, що лііцей став договірною карткою між владою та екс-главою ради Сергієм Паращенком, який втратив своє місце в облраді та можливість впливати на внутрішні процеси, а зараз, напередодні наступних виборів намагається зміцнити своє становище. Адже всі розуміють, що навчальні заклади – це механізми впливу на вибори, це виборчі комісії. Таким чином він намагається «застовпити» цю сферу.

У тому ж Тарутиному існує ще одна гаряча точка. Тарутинську райлікарню — єдину в районі, де роблять операції на серці, також вирішили «зменшити у правах», зробивши її кластерною — по суті філією Болградської лікарні. За це люто боровся інший бессарабський “хазяїн”, нардеп Антон Кіссе, який також домовився про “розподіл сфер впливу”. Те, що в цьому випадку за наявності серйозних захворювань тарутинцям довелося б їздити за десятки кілометрів до Арциза чи Болграда, ніхто в розрахунок не брав.

При цьому лікарня повноцінно працює, відділення мають необхідне обладнання, тепло та гарячу воду. Головлікар Тарутинської лікарні Юрій Савицький дуже просив та наполягав на збереженні лікарні, тим більше, що колектив медустанови налічує 320 співробітників – це і досвідчені лікарі, і молоді фахівці, а заклад має багато сучасного обладнання – рентген-апарат, цифровий мамограф, широкопрофільну лабораторію, сучасні операційні та пологове відділення.

У даному випадку істина перемогла — завдяки допомозі зампреда Одеської облради Олега Радковського та керівництва ОВА вдалося переламати ситуацію, через Київ домігшись збереження «загального» статусу для Тарутинської лікарні, але глобально проблеми нікуди не поділися. Підсумовуючи, можна сказати про явні прогини децентралізації, в результаті якої цілі сфери діяльності ламаються через коліно на догоду місцевим кланам, зовсім не зважаючи на думку людей, що проживають у громадах.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top