Розслідування

В Ізмаїлі черговий скандал з європейським грантом: необхідна увага СБУ

На півдні області розгортається скандал з можливим витоком інформації з систем відеоспостереження.

В Україні та Румунії розгортаються скандали з можливим витоком інформації з систем відеоспостереження. І якщо в Румунії можливий витік пов’язують з масовим використанням китайського обладнання, підозрюваного у шпигунстві в США та Великобританії, то в Україні все складніше та більш хардово.

В грудні 2023 року «Схеми» в своєму журналістському розслідуванні розповіли, як тривалий час українські підприємства, в тому числі державні, використовували техніку з російським софтом. І цей софт забезпечував відсилку зображень з камер відеоспостереження, розташованих в Україні, на московські сервери  компанії «Диджитал Нетворк» — підрядника ФСБ. Відеокамери з ефесбешним софтом спостерігали за ситуацією на Чорнобильській АЕС, вулицях Полтави, в низці комерційних підприємств. З лютого 2022 року спеціальна комісія при Держспецзв’язку заблокувала мільйони російських IP-адрес, в тому числі ІР-адреси московських серверів.

Таким чином, один російський софт вже пішов у слід з російським кораблем. Але, на жаль, цей софт виявився не один. Більш того, виявилось, що наприкінці другого року війни софт з російським слідом закупляли за кошти Євросоюзу для встановлення системи відеоспостереження в прикордонному місті Ізмаїл, який наразі є ключовим в «зерновому коридорі».

В довоєнному, доковідному та передвиборному 2019 році мер Ізмаїл Андрій Абрамченко розповідав своєму електорату, що підпорядкований йому міськвиконком став партнером проєкту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія- Україна» і отримає 474 тисячі євро. За ці кошти необхідно було відремонтувати аварійну будівлю й сусідні споруди під Транскордонний центр і благоустроїти територію, а також створити загальноміську систему відеоспостереження з мережі smart-камер.

Проєкт мали реалізувати за 2 роки, але … потім трапилась ковідна пандемія. Потім розпочалась війна. Реалізація проекту розтягнулась на 4 роки і разом з цим зросла вартість робіт.

Майже вдвічі зросла вартість капітального ремонту, який проводило Приватне підприємство «Роднік» Ігоря Дехтярьова, депутата Ізмаїльської міськради і давнього бізнес-партнера ізмаїльського мера.

Створення системи відеоспостереження подорожчало на 25%: в грудні 2022 року її планували змонтувати за 3,9 млн грн, а в квітні -2023 року – вже за 4,4 млн грн.

Але усі ці ігри в розтягування строків виконання та підвищення ціни підрядних робіт, в які ізмаїльський міськвиконком неодноразово грав – це ніщо в порівнянні з тим, який софт було занесено в міську систему відеоспостереження.

10 травня 2023 року Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко уклав з ТОВ «Аксікор Юніт» договір №58 від 10 травня 2023 року з додатком №1 — Технічним завданням щодо впровадження в системи автоматичного відеоспостереження в рамках проекту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія – Україна». В цьому Технічному завданні зафіксовано, система відеоспостереження складається зі спеціального обладнання (опорна волоконно-оптична мережа, комутаційне обладнання, мережеві відеокамери, обладнання для безперебійного електроживлення) та програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix».

Ми перевірили, програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» — це ініціатива не підрядника, а замовника робіт (тобто Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко).

Адже «NxWitness-NetworkOptix»  фігурує і в договорі, що укладався в грудні 2022 року, коли систему відеоспостереження хотіли змонтувати за 3,9 млн грн, але договір розірвали через «невідповідність коефіцієнта бюджета проекту до вартості договору», і в тендерній документації за квітень 2023 року, коли роботи закупили дорожче – за 4,4 млн грн.

Акцентуємо увагу на цьому факті, щоб було зрозуміло, хто насамперед винен у включенні в прикордонному місті програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix», який має прямий зв’язок з РФ.

Отже, що відомо про компанію «NetworkOptix»? Вона існує з 2010 року і займається розробкою програмного забезпечення для управління та аналізу локальних чи потокових відео, забезпечуючи розпізнавання обличь й номерів автівок. Хоча певне програмне забезпечення компанія поширює безоплатно, але має мільйонних дохід завдяки продажу мережевих ліцензій для запису з камер відеоспостереження, програм для функціонування мережевої відеостіни тощо. Компанія була зареєстрована в Каліфорнії, але з 2021 року перенесла офіс в Техас (адреса офіційного офісу в Техасі 1999 Bryan St., Ste. 900 Dallas, TX 75201, адреса для листування – в Каліфорнії: 111 N First St Ste 200 Burbank, CA 91502-1817), куди зараз переводять офіси й інші компанії з Кремнієвої долини.

Втім, є нюанс.

Як зазначається на сайті дистриб’ютора софта ТОВ «Лінія Автоматики» (код ЄДРПОУ 33399728): «Nx Witness від Network Optix – краща платформа для управління відеоспостереженням». Мабуть тому, що програмне забезпечення NetworkOptix поширюється безкоштовно. Не бентежить навіть той факт, що компанія присутня … в Москві – для продажу та підтримки софту.

Наявність у компанії Network Optix Inc. офісу на російській території підтверджує аналітична платформа Craft.co, вказуючи адресу офісу: Москва, Новорязанська вулиця, 30а, корпус 8.

Як з’ясувалось, в Москві компанія займається не тільки продажем та підтримкою програмного забезпечення. Тут функціонує офіс розробки програмного забезпечення. Саме так Network Optix Inc позиціонувала себе на відомому для розробників інтернет-ресурсі Хабр. І саме тут відбувався рекрутинг програмістів з числа випускників російських вишів МГУ, МФТІ, МІФІ –до московського офісу, а з 2022 року – до офісу в Белграді, Сербія, чи інших країнах.

Джерело https://employment-services.ru/vacancy/?action=read1&id=485483

Втім найбільш цікаво не те, що американська компанія займається рекрутингом російських програмістів для роботи в РФ, Сербії та інших країнах.

Більш цікавим є те, де власне це офіс з рекрутингу розташовується – бізнес-центр на Новорязанській вулиці, 30а, корпус 8. Власників бізнес-центру ми не знайшли: інформація прихована навіть у ріелторів. Але знайшли організацію, яка там розташовується з моменту заснування в 2002 році – Московська обласна громадська організація інвалідів регіональних конфліктів і підрозділів спеціального призначення «Солдати світу». Досить промовиста назва, чи не так?

Джерело https://www.rusprofile.ru/id/3652017?ysclid=lsz7xi9s13529648000

Рекрутинг російських програмістів для розробки програмного забезпечення для відеоспостереження й громадська організація інвалідів регіональних конфліктів і підрозділів спеціального призначення в одній будівлі.

На тісний зв’язок американської компанії з Росією натякають і американські журналісти в рев’ю за березень 2022 року:

І на останок. Як свідчить реєстр Техасу, у компанії Network Optix Inc (Texas Taxpayer Number 32081768650) один із співзасновників й топ-менеджерів – росіянин Сергій Бистров (Sergey Bystrov), до речі, випускник московського вишу МФТІ, як він зазначив в соціальній мережі LinkedIn.

Таким чином, зв’язок компанії-розробника Network Optix Inc з Російською Федерацію є очевидною.

Більш цікавим є інше питання: чому Ізмаїльським міськвиконком в особі Андрія Абрамченка закупив програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» для використання в системі відеоспостереження Ізмаїла? Адже Ізмаїл — є ключовим містом в «зерновому коридорі» і через нього йде значний експортний потік українського зерна.

І обстріли шахедами розпочались як раз після того, як почали монтувати систему відеоспостереження з програмним комплексом «NxWitness-NetworkOptix».

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top