Економіка

Перерахунок пенсій та нові тарифи на воду, низка змін для переселенців — що ще на нас чекає у квітні

З квітня на українців чекає кілька важливих змін. Працюючим пенсіонерам зроблять перерахунок пенсій. Всі рецептурні ліки тепер будуть продавати в аптеках по е-рецепту. Також цього місяця планується підвищення тарифів, але поки що лише на одну з послуг ЖКГ. Ряд змін для переселенців у Європі.

Elitexpert розповідає про головні зміни квітня 2023 року в матеріалі нижче.

З квітня в Україні розпочнеться перерахунок пенсій для громадян, які після досягнення пенсійного віку продовжують працювати та заробляти стаж. Для них перерахунок провадиться після придбання двох років страхового стажу після призначення або попереднього перерахунку пенсій. Припустимо, для тих, хто вийде на пенсію в 2021 році, вартовий зросте на 24 місяці.

Доплати призначатимуться з 1 квітня, проте надійдуть у травні 2023 року. Така затримка передбачена для надходження даних про громадянина та його зарплату до Реєстру застрахованих осіб.

Також у квітні розпочнеться поетапне підвищення тарифів на воду та водовідведення. Воно відбуватиметься у два етапи. На першому етапі з квітня вартість послуги збільшиться на 12,3%, а другий планується у липні ще на 14,1%. Сума, на яку подорожчає вода, залежатиме від місцевої вартості послуги.

Ціна розраховується на спеціальній схемі та залежить від джерела водопостачання, його віддаленості від споживачів, якості води, стану фондів, розгалуженості комунікацій та інших факторів. Одеський Інфоксводоканал на першому етапі підвищує тариф до 39,57 гривні (20,16/19,41).

Із закінченням опалювального сезону мав завершитись пільговий період дії тарифу на електроенергію.

Однак у Кабміні ухвалили рішення не змінювати ціни на світло до 30 квітня. Вартість послуги поки що залишається на колишньому рівні – 1,44 грн/кВт-год за споживання до 250 кВт на місяць (1,68 грн/кВт-год — понад 250 кВт).

Усі рецептурні препарати в Україні продаватимуть за електронним рецептом із квітня. Його може видати лікар будь-якої спеціальності як комунальної, так і приватної клініки. Наявність декларації із сімейним лікарем необов’язкова.

Головна умова для отримання е-рецепту – пацієнт має бути зареєстрований в Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Рецепт надходитиме у вигляді смс-повідомлення на телефон.

У МОЗ зазначають, що електронні рецепти запроваджуватимуть поступово. Лікар зможе виписати рецепт на паперовому бланку, наприклад, якщо в медустанові проблеми зі зв’язком, світлом, або якщо у пацієнта немає телефону.

За рецептом в Україні продають білизько 60% ліків, решту можна буде придбати без рецепта, як і раніше. Розширення списку рецептурних препаратів у квітні не буде. Покрокова інструкція як купити ліки з е-рецепту.

З квітня 2023 року постраждалі на виробництві або ті, хто має професійну хворобу, зможуть повноцінно користуватися всією інфраструктурою соціальних послуг. Потерпілий та його сім’я можуть вибрати, доглядати за родичем самим, отримуючи оплату послуги (загальна сума оплати становитиме понад 10 тисяч гривень), або отримувати послуги від професійного постачальника, що також сплатить за державу. У разі, якщо догляд здійснюватиме родич, для отримання оплати він повинен буде подавати звітність.

Нововведення від «Укрпошти»
З 1 квітня клієнти «Укрпошти» матимуть змогу скористатися новою послугою «Дрібний пакет PRIME» для відправки товарів за кордон. Вона підходить для продажу в інтернеті.

Вартість буде на 8% дешевша за найбільш популярну серед українців послугу «Дрібний пакет рекомендований».

Крім того, 1 квітня тариф на доставку посилок «Укрпошти» до Німеччини знизиться на 60%.

Українських громадян у Польщі у квітні чекає низка змін. З 1 квітня для біженців зі статусом PESEL UKR стане доступним Karta pobytu – дозвіл на тимчасове проживання у Польщі. Про тимчасове проживання у Польщі допоможуть клопотати українці, які здійснюють активну трудову чи економічну діяльність, тобто:

  • Офіційно зайняті;
  • здійснюють трудову діяльність за професією, яка потребує високої кваліфікації (Blue Card – Блакитна карта);
  • ведуть власну підприємницьку діяльність.

Якщо під час отримання PESEL UKR українські мігранти здали відбитки пальців, з 1 квітня 2023 року їм не потрібно особисто приїжджати до воєводського управління. В іншому випадку треба буде приїхати, щоб їх здати.

А в Чехії з квітня українці зможуть оформити допомогу у розмірі прожиткового мінімуму протягом 150 днів після надання тимчасового захисту. Після закінчення цього терміну має бути проведена перевірка. Влада з’ясує, чи є у людини перешкоди, щоб не працювати, такі як вік, догляд за маленькою дитиною, інвалідність, навчання тощо.

Якщо перешкод немає, з наступного місяця після закінчення зазначених 150 днів сума допомоги біженцям становитиме розмір мінімуму, необхідного для існування. 2023 року він становить 3130 чеських крон (близько 5300 гривень).

Виплати так званої допомоги на солідарне домогосподарство тим сім’ям, які безкоштовно розміщують українців, зберігатимуть лише у випадку, якщо українці з тимчасовим захистом проживають разом із надачем житла.

А в Ірландії з 1 квітня влада знімає заборону на виселення українських біженців, яка діяла протягом зими. Це пов’язано із житловою проблемою в Ірландії, де не вистачає 250 тисяч місць проживання. Стверджується, що скасування заборони на виселення захистить права домовласників, які, наприклад, зіткнулися із орендною заборгованістю або планують продати нерухомість. Політики заявляють, що цього року може бути примусово виселено 10 тисяч людей.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top