Експертний клуб

Експерт розповів про потенціал виробництва артилерії в Росії

александр коваленко

 Артилерія була і залишається важливим елементом під час як наступальних і оборонних дій на війні. За півтора роки повномасштабної війни в Україні російський артилерійський потенціал значно деградував. За даними Генштабу ЗСУ, за два роки було знищено 5 425 од. ствольної артилерії та 730 РСЗВ російських окупантів. Тим не менш, росіяни продовжують активно використовувати артилерію, отже, її у них все ще достатньо.

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко, у своєму блозі, виклав аналітику щодо можливостей виготовлення артилерії Росією для продовження війни.

Експерт зазначає, що верифікація інформації з постачання артилерії до російських підрозділів у минулі роки ускладнювалася тим, що дані часом мали розрізнений і неточний характер. А тому говорити про те, що це повний обсяг поставок складно, але загальне уявлення про поставки вони все ж таки дають.

«Окремо зазначу, що в постачаннях артилерії дуже часто використовується термін «нові», хоча насправді йдеться про модернізацію старої установки, знятої зі зберігання або яка була вже в строю. Насамперед ця маніпуляція стосується САУ «Мста-С», завдяки чому одну й ту саму установку могли двічі модернізувати та двічі на ній відмити бюджетні кошти як за «нову», — пише Олександр Коваленко.

2018

12 гаубиць 2А65 «Мста-Б», знятих із зберігання, було передано до 254-го мотострілецького полку 144-ї мотострілецької дивізії.

12 гаубиць 2А65 «Мста-Б», знятих із зберігання, було передано до 59-го танкового полку 144-ї мотострілецької дивізії.

2019

18 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 11-го окремого танкового полку.

12 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 856-го самохідно-артилерійського полку 144-ї мотострілецької дивізії.

18 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 99-ї самохідно-артилерійського полку 3-ї мотострілецької дивізії.

18 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 288-ї артилерійської бригади.

18 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 227-ї артилерійської бригади.

18 САУ 2С19М1 «Мста-С» було передано до 291-ї артилерійської бригади.

12 знятих із зберігання гаубиць Д-30 було передано до 177-го полку морської піхоти.

2020

8 САУ 2С35 «Коаліція» було передано до 400-го самохідно-артилерійського полку 90-ї танкової дивізії.

12 САУ 2С19М2 «Мста-СМ» було передано до 227-ї артилерійської бригади.

10 САУ 2С19М2 «Мста-СМ» було передано до 856-го самохідного артилерійського полку 144-ї мотострілецької дивізії.

10 САУ 2С19М2 «Мста-СМ» було передано до 391-го (самохідного) артилерійського полку 150-ї мотострілецької дивізії.

«Примітно те, — зазначає експерт, — що в 2020 році планувалося постачання понад 35 нових машин 2С19М2 «Мста-СМ», але план повністю виконати не змогли, недопоставив 3 САУ. Тобто, чи не подужали виробництво/модернізацію 2 – 3 САУ на місяць?»

12 гаубиць 2А65 «Мста-Б» було передано до артилерійського дивізіону 291-го мотострілецького полку 42-ї мотострілецької дивізії. Примітно, що ці 12 гаубиць, що буксируються, повинні були замінити виведені на зберігання САУ 2С1 «Гвоздика».

Повна інформація за 2021 рік практично відсутня. Відомо про плани поставок у 2021 році 35 одиниць РСЗВ «Торнадо-Г» та 152 мм САУ «Мста-СМ», але без будь-якої конкретизації, або це загальна кількість, або по 35 кожного типу артилерії.

Власне, як можемо бачити, піковим за постачанням був 2019-й і не дивно, адже аналогічна картина була і з постачанням танків. Але навіть цей піковий рік показав передачу до російських військ 114 одиниць артилерії, або 9-10 од. на місяць. Щоправда, слід уточнити, що більшість із переданої артилерії – це САУ «Мста-С» — 102 од. або 8-9 од. в місяць.

Окремо хочу зазначити, що з «Мста-С» був дуже показовий експортний скандал свого часу.

Так, виробник даних САУ АТ «Уральський завод транспортного машинобудування» (АТ «Уралтрансмаш») за 2014 рік зазнав збитків у зв’язку зі зривом постачання до Іраку 152-мм САУ 2С19 «Мста-С».

Загалом, про складнощі виробництва САУ в сучасній Росії, особливо після введення санкцій, було відомо і періодично, ця проблема деградації технологічних процесів виявляла себе в подібних скандалах, пов’язаних із зривом постачання іноземним замовникам.

Тобто, технічні та технологічні можливості виробництва у Росії, до початку повномасштабного вторгнення, не дозволяли виробляти десятки САУ «Мста-С» на місяць, а вироблені 8-9 самохідок не всі були новими, побудованими з нуля, а являли собою модернізацію старих.

У свою чергу, виробництво артилерії в період повномасштабної війни мало пожвавитися, щоб забезпечувати фронт необхідною кількістю стволів, з урахуванням втрат та їх компенсації. І це справді так.

Протягом 2022 року російський ВПК підвищив постачання до військ до 200 одиниць артилерії на місяць, а в пікові моменти навіть до 300 одиниць!

Але в цьому різкому зростанні постачання був нюанс. Це були не нові зразки артилерії і навіть не САУ, а буксовані гаубиці, що переважно знімаються з консервації. Тобто та категорія, яку можна в найкоротший термін привести в боєздатний стан і відправити до зони БД. Але при цьому, насичення фронту гаубицями, що буксируються, значною мірою знизило мобільність російської артилерії і в рамках контрбатарейної боротьби стало ахіллесовою п’ятою.

У результаті, у травні 2023 р. втрати російської стовбурової артилерії перевищили 500 од. на місяць, а починаючи з червня, середній показник втрат становить 600 од. Російський ВПК в таких умовах не здатний компенсувати всі втрати навіть зняттям зі зберігання гаубиць, що виключно буксируються, і артилерійський потенціал РФ поступово йде в мінус.

З урахуванням того, що виробництво сучасних САУ в Росії проходить низькими темпами, якісної зміни в артилерії у ворога очікувати не варто, а це означає, що високий рівень втрат збережеться.

Замкнуте коло. Здавалося б, високий показник поставок артилерії на фронт виявляється недостатнім не тільки для вирішення проблеми компенсації втрат, а й безпосередньо впливає на зростання цих втрат.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top