Експертний клуб

Як покращити танк Leopard 1 — експерт

Олександр Коваленко

Україна найближчим часом може стати одним із основних операторів танків Leopard 1. Коли з’явилася перша інформація про передачу даних танків Україні, виникли суперечки про те, наскільки це доцільно з урахуванням їх моральної та технічної застарілості. Чи можливо модернізувати танк Leopard 1 і як він допоможе ЗСУ у контрнаступі — розмірковує у своєму блозі військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко.

Недоліки танків Leopard 1

Олександр Коваленко: Однією з причин критики Leopard 1 був факт наявності в нього дуже слабкої броні, яка не здатна вберегти екіпаж не те, що від пострілу РПГ-7 або бронебійного 30-мм, а й від розриву в ближній зоні артилерійського снаряда.

При цьому броня була лише одним із моментів, що викликають сумніви. Запитання виникали і до ресурсу гармати L7A3. Так, ця 105-мм нарізна гармата на 56 калібрів грізна, снайперська зброя навіть за нашими сучасними мірками і її небезпідставно варто боятися лінійці танків ворога Т-72/Т-80/Т-90, але здебільшого у Leopard 1, що відправляються в Україні, їхній ресурс або вироблений, або на межі.

Були питання щодо забезпечення боєкомплектом, пропорційно і без дефіциту, особливо з урахуванням відсутності серійного виробництва пострілів.

Також мало хто згадував і про те, що Leopard 1 після пробігу в тисячу кілометрів бездоріжжям вимагав середнього і серйознішого ремонту, який провести в польових умовах не завжди можливо.

Власне, продовжувати можна довго, але все ж таки, ці доводи не змінять того факту, що ці непрості у всіх відносинах машини стануть частиною нашого танкового потенціалу.

Як виправити ситуацію?

На мій погляд, перше завдання, яке слід вирішити — це підвищити виживання машини. Адже, наприклад, якщо розглянути вразливі зони на вежі Leopard 1, то їх там, в принципі, немає. Бо сама вежа Leopard 1, це одна суцільна вразлива зона, в якій відразу знаходяться 3 члени екіпажу з 4-х.

Саме тому я неодноразово повторював, що, будучи командиром танкового підрозділу, я б своїх людей ніколи не посадив би в Leopard 1. Але я не командир танкового підрозділу, а вирішити проблему слабкої броні машини, хоча б частково, але можна і навіть потрібно.

Канадці мали непогане рішення. Це модифікація Leopard 1C2, оснащена додатковим комплектом бронювання MEXAS-M із комбінованими композитними елементами, виробленими німецькою компанією IBD Deisenroth Engineering.

До речі, тут ще один невеликий відступ. Практично у кожної країни, яка є оператором Leopard 1, їхні танки мають невеликі або дуже відчутні відмінності від оригіналу. Це, своєю чергою, ускладнює їх уніфікацію під час обслуговування і забезпечення однотипними запчастинами, чи устаткуванням.

Яскравим прикладом останніх днів є закупівля для України 49 бельгійських Leopard 1A5BE. Особливістю Leopard 1A5BE є багатоканальні приціли SABCA TI бельгійського виробництва, автоматизована система керування вогнем та специфічна вежа.

Тепер, щоб відправити кілька справних і боєздатних Leopard 1A5BE, необхідно канібалізувати кілька інших Leopard 1A5BE, бо встановлене на них унікальне бельгійське обладнання вже не виробляється.

Навісна броня MEXAS складається з керамічного шару та органотекстоліту на основі високоміцних волокон кевлару або Dynema. Керамічний шар забезпечує руйнування куль і снарядів, за допомогою розподілу кінетичної енергії з більшої площі основи, залишкова енергія поглинається огранотекстолітовим шаром. За рівнем стійкості цей вид комбінованої броні, при однаковій масі зі сталевою бронею, перевищує її вдвічі.

Переваги Leopard 1

Танк за такої модифікації має вагу близько 42,5 тон, що, як не дивно, критично не позначається на показниках мобільності Leopard 1. Зауважу, що мобільність є безперечною перевагою цих танків. У танка чудове прискорення та ідеальний крутний момент. Особливою перевагою Leopard 1 є його плавний хід, забезпечений динамічно збалансованим ходом підвіски ковзанок.

Питома потужність танка Leopard 1C2 – 19,5 кінські сили на тонну. Тут варто порівняти цей показник із основним конкурентом Лео періоду Холодної війни – Т-62. У радянського танка питома потужність становила, залежно від двигуна, 15,7 л.с/т і 18,6 л.с./т, що забезпечувало йому більш-менш, але все ж таки прийнятну мобільність.

Але варто було цю його базову комплектацію доповнити, наприклад, метало-полімерними блоками (брови Ілліча), це відразу критично позначалося на рухливості і надійності Т-62. Адже лише питома потужність падала до 13 к.с./т, а вузли танка не були розраховані на додаткове навантаження.

Рекомендації експерта

Комплект навісної броні MEXAS встановлюється на маску гармати, вежу, охоплюючи її передню півсферу та бічні проекції, а також на борти, частково охоплюючи ВЛД. Загалом таке розміщення можна розцінювати як основу для розміщення поверх, на каркасі, ДЗ. Звичайно, хтось може згадати мем про «Контакт-1», але для когось жарти, а для когось – питання виживання.

Загалом додаткове навантаження на машину може збільшитися на 1,5-2 тонни. Тобто маса доукомплектованого танка може становити 44-44,5 тонни, а питома потужність знизиться до 18,6 кінських сил на тонну, що навряд чи критично позначиться на показниках мобільності танка, але вже впливатиме на його виживання в комплексі всіх засобів захисту. Головне тільки, щоб ДЗ ставили під правильним, клиноподібним кутом, а не так, як інколи…

Власне, на папері це виглядає цікаво, але я розглядаю саме модифікацію Leopard 1C2 і броня MEXAS це саме їх специфіка. З іншого боку, що заважає доукомплектувати танки, які відправляються в Україну, цією бронею в Німеччині, а вже в нас провести доукомплектацію ДЗ?

Важливим може бути доукомплектування Leopard 1 сенсорами лазерного опромінення, що підвищить обізнаність екіпажу танка про загрозу застосування російськими розрахунками ПТРК, а також деякої номенклатури боєприпасів з напівактивним лазерним наведенням.

Доречним варто розглядати покриття танка накидкою для зниження помітності машини у широкому діапазоні довжин хвиль. У росіян є аналог, який так і називається «Накидка». Ось тільки через те, що двигуни російських танків безбожно чадять, а через їхні мангали/куряки профіль ОБТ збільшився до 3 метрів і більше, їх «Накидка» як мертвому припарка. Та у комплекті до Leopard 1 вона буде корисною.

Окрема історія – це вразливість до мін. Підрив на міні, наприклад, ТМ-62, не тільки гарантовано знерухомлює танк, а й становить загрозу недостатньо захищеному екіпажу. Говорити про додаткове протимінне бронювання не доводиться, а тому комплектація протимінним плугом або тралом обов’язкова для Leopard 1. Особливо з урахуванням того, що Україна зараз найбільш заміноване місце у світі і навіть у тилу, на звільнених територіях, немає гарантій безпечного переміщення бездоріжжям.

І навіть якщо уявити, що всі ці рекомендації реалізуються, цей танк все одно буде відставати від сучасних і навіть танків епохи 1980-х.

Добре хоча б те, що за нинішніх умов ведення бойових дій, танкові дуелі це велика, дуже велика рідкість. Тому, наголос на підвищення захисту від осколкових елементів артилерії, обстрілів з РПГ-7 і ПТРК, 30-мм гармат, а також загроз з повітря у вигляді боєприпасів, що барражують, «Ланцет», може бути умовно достатнім, для підвищення виживання екіпажу Leopard 1.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top