Експертний клуб

Михайло Поживанов: Боротьба із пам’ятниками – це боротьба за Незалежність України

pozhivanov mikhail2

На сьогоднішній день немає іншого рішення, крім того, що всю цю спадщину треба прибирати

Нещодавно в Одесі завершилось онлайн-голосування щодо долі пам’ятника Катерині ІІ, як повідомили у міськраді — більшість одеситів, які взяли участь у голосуванні, підтримали ідею демонтажу монумента. Після цього пам’ятник обнесли парканом та розпочали підготовку до демонтажу скульптурної композиції.

Про долю пам’ятників, чи потрібно створювати парки тоталітарного минулого та маніпуляції з боку Росії історією, розповів ElitExpert політик, доктор технічних наук, професор Михайло Поживанов, який очолює Одеську міську організацію партії ВО «Батьківщина».

ПОЛОВИНЧАСТІ РІШЕННЯ ТА ПОЛІТИЧНІ ІГРИ

На мою думку, вся ця риторика — це проект половинчастого рішення. Коли те чи інше питання ділить суспільство навпіл, то влада, намагаючись знайти компроміс, хоче бути хорошою для обох сторін. З одного боку, ми цей пам’ятник начебто прибираємо, щоб задовільнити більш радикально налаштовану частину Одеси і сказати «так, ми його прибрали», а для тих, хто проти його зносу, влада каже «ну ми ж його далеко не прибрали, ми ж його не знесли, просто перенесли до парку, можете ходити дивитись, ми зберегли історію».

За великим рахунком, це все політичні ігри, тому що у нас немає ідеології, що вже встановилася та правильного розуміння історичних процесів, відбувається маніпулювання тим, чому нас вчили в різні роки по-різному.

ЗАЯВИ ПУТІНА — МАРЕННЯ БОЖЕВІЛЬНОЇ ЛЮДИНИ

Для мене, як для колишнього керівника Маріуполя, фраза Путіна про те, що Маріуполь «стародавнє російське місто» сприймається як марення божевільної людини, яка не розуміє і не знає ні історії, ні всього того, що було в Маріуполі. Те саме стосується й Одеси, бо за великим рахунком, рік заснування Одеси (1794) близький до року заснування Маріуполя (1778).

На місці заснування Маріуполя було лише 15-20 будинків, це був оборонний пост, навіть села великого не було, фермерів не було, господарств не було – лише пост. І це вважалось поселенням, потім на цю територію прийшли греки на чолі з Митрополитом Ігнатієм і з’явився перший населений пункт Маріанаполь (Маріуполіс), який ніякого відношення до російської історії не має.

Що стосується Одеси, яку Путін теж вважає «російським містом», з XIV століття узбережжям володіло Велике князівство Литовське, яке заклало тут фортецю Коцюбіїв та порт, у XV столітті землі перейшли до складу Османської імперії та були перейменовані на Хаджибей. І вже наприкінці XVIII століття, після завоювання Хаджибея Російською імперією, його було перейменовано на Одесу, тому очевидно, що з питанням заснування Одеси росіяни теж маніпулюють.

Також варто згадати дуже важливу річ, що саме Катерина ІІ ліквідувала Запорізьку Січ, та запровадила кріпацтво на території України. І ті селяни, що тікали від кріпацтва на південь, заселяли територію Бессарабії і нинішньої Одеси в тому числі. Це важливі історичні факти, які варто знати і пам’ятати.

Тому коли мені сьогодні закидають питання «а в чому Лермонтов, Пушкін чи Некрасов винні», я вже мовчу, коли починають ділити, якій країні більше належить Булгаков чи Гоголь, це все відбувається від нерозуміння і недоучення.

РОСІЯ ПЕРЕКРЕСЛИЛА ІСТОРІЮ У НАШІЙ СВІДОМОСТІ

Росія розпочала свою агресію проти України. Росія налаштувала проти себе 99% населення нашої країни, і коли хтось починає щось захищати – це можуть бути наративи тієї самої Російської Федерації. Коли кажуть «ой, чому ви це прибираєте», а може на сьогоднішній день є сенс це прибрати. Якщо через 30 або 50 років ми все-таки зрозуміємо у своєму розвитку геніальність того ж Пушкіна, і зрозуміємо, що він кращий за того ж Шекспіра, Байрона та інших, кому стоять пам’ятники по всьому світу, може до нього та інших і повернуться.

Але в сьогоднішній ситуації, це все треба прибирати. Росія зробила крок агресії усвідомлено та цілеспрямовано. І мене зараз ніхто не переконає, що ось я – інтелігентна людина, доктор наук, член Національної спілки художників, письменник, але я все чудово розумію. Все, що пов’язано сьогодні з історією та культурою Російської імперії та РФ вони перекреслюють у нашій свідомості самостійно.

Я цитував колись Пушкіна, за моїх часів у школі це все вчили і знали, але сьогодні я за те, що у нас не було цих наративів. Окрім того, ми маємо достатньо наших українських діячів культури та мистецтв, кого можна вивчати та прославляти. І якщо нам мало своїх, світ відкритий.

ВСЮ ЦЮ СПАДЩИНУ ТРЕБА ПРИБИРАТИ

Загалом щодо пам’ятників, то за великим рахунком ми розуміємо, що в країні, в якій мистецтво і культуру того чи іншого періоду не використовують з маніпулятивною метою — не виникає питань і суперечок. Ви можете йти Парижем, і бачити пам’ятники історичним особистостям абсолютно різних періодів з діаметрально протилежними політичними поглядами, і це там не викликає ні в кого питань.

А в нас сьогодні ситуація зовсім інша. За всі роки Російської імперії та радянського союзу все було дуже сильно ідеологізовано, і цим постійно маніпулювали на громадській думці, тому на сьогоднішній день немає іншого рішення, крім того, що всю цю спадщину треба прибирати.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top