Експертний клуб

Чим загрожує Молдові Росія? – експерт

Oleksandr Kovalenko

Непроста ситуація в сусідній Молдові стала однією з важливих тем останнього тижня. Експерти заговорили про можливий держпереворот та повалення влади Майї Санду з боку проросійського руху в країні. Яка ймовірність такого варіанту розвитку подій, та у чому зацікавленість Росії розповів військово-політичний оглядач групи «Інформаційний опір», Олександр Коваленко.

Імовірність таких подій наразі досить висока. Це пов’язано у першу чергу з тим, що в Молдові існує широка мережа проросійської і російської агентури, що засіли у політичному середовищі та силових структурах. Крім того, на території Придністров’я розміщений військовий контингент РФ, що є серйозною загрозою незалежності Молдови. І на завершення — між Молдовою та Росією підтримується авіасполучення, що дозволяє проникати безпосереднім агентам російських спецслужб на територію Молдови та Придністров’я. Нагадаю, що у 2021 році через аеропорт Кишинева транзитом у Придністров’ї абсолютно безперешкодно проїхав Семен Пегов, який перебуває у розшуку як з боку України, так і Азербайджану. Спецслужби Молдови на це ніяк не відреагували.

Чому Кишинів не вирішує питання з поверненням Придністров’я?

Це питання досі для мене залишається загадкою, і єдина відповідь, яка не в кращому світлі описує нинішню владу в Молдові, а саме – відсутність сили волі. Майя Санду, на мій погляд, у всіх своїх заявах про боротьбу з російським впливом у Молдові, з моменту приходу до влади нічого не зробила для того, щоб ця боротьба мала хоч якийсь відчутний результат. За свою пасивність вона може поплатитись. Проблема в тому, що поплатитись може не лише вона, а й сама Молдова своїм суверенітетом.

Чи може Росія сьогодні розпочати вторгнення до Молдови чи інших країн?

Повномасштабне – ні, а ось гібридне вторгнення – цілком. Але не в усіх сусідніх нам країнах однаково може бути реалізований цей сценарій, хоча практично у всіх колишніх країнах СРСР Росія має свою агентурну мережу, здатну діяти в різноманітних режимах. Програючи в Україні, Росії необхідно буде показати свою значущість та роль на одній із пострадянський країн, щоб компенсувати український провал хоча б у своєму інформаційному полі.

Новий наступ російської армії. Чи почався він і яким можуть бути його результати у найближчі місяці?

Те, що анонсувалося, я ніколи не називав великим наступом, оскільки він і близько таким бути не може. За своїми масштабами дії РФ сьогодні значно поступаються тому, що було 24 лютого 2022 року, і задіяний зараз ресурс росіянами набагато гірший професійно та якісно. З іншого боку, концентруючи велику кількість підрозділів у вузьких напрямках, а не на широкому фронту, росіяни намагатимуться просуватися для захоплення територій та переходу згодом у глуху оборону. Для таких активних дій Росія має вікно можливостей приблизно до березня, а їх каталізація очікується до 24 лютого. Потім уже слово візьмуть ЗСУ.

Чому Захід не надає Україні літаки?

По-перше, літаки це не питання, яке вирішується прямо тут і зараз. Літак — не танк, пілотів до літаків не підготувати за місяць-півтора.

По-друге, на відміну від танків, літакам потрібні аеродроми зі злітно-посадковими смугами та інфраструктурою західного зразка. Для літаків необхідне формування бригад обслуговуючого персоналу, їхня підготовка займає також тривалий час. Україна отримає літаки, але не раніше за другу половину 2023 року. І навряд чи вони розміщуватимуться на українських аеродромах.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав, що поточні темпи витрат боєприпасів в Україні значно перевищують нинішні темпи їх виробництва. Що це означає?

Наразі Україна отримує від своїх міжнародних партнерів не всю номенклатуру озброєнь, які є у складі та на балансі армій країн-партнерів. Відповідно, номенклатура боєприпасів, що відправляються в Україну, також не охоплює всіх типів зброї. Нині західні країни переводять своє виробництво в режим, наближений до воєнного часу, збільшують випуск боєприпасів тощо. У свою чергу, російські війська в зоні бойових дій скоротили кількість пострілів з 70-80 тисяч на добу в березні-квітні 2022 року до 15 тисяч на добу станом на кінець січня 2023 року. ЗСУ зберігають стабільний настріл на добу 5-6 тисяч.

Різниця лише в тому, що 5-6 тисяч українських пострілів – це далекобійна та високоточна артилерія, а 15 тисяч пострілів РФ – старі, радянські анахронізми. І в той час, як на Заході обговорюють питання великих поставок снарядів Україні та вирішують це питання, у Росії замовчують свої проблеми з артилерією та її пропорційним забезпеченням, а також важливий той факт, що ця проблема в РФ не вирішується. Якщо хтось і не готувався до війни, то це саме Росія.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top