Економіка

Росія не може замінити енергоринок з Європою – Bloomberg

газ

Росія витратила на побудову свого енергетичного ринку в Європі майже 50 років, але президент РФ Путін зруйнував його менш ніж за 50 тижнів — знайти йому заміну буде майже неможливо — пише Bloomberg.

Нафтовий аналітик видання Джуліан Лі пише: «У той час як Росія знайшла альтернативні ринки для своєї нафти, в основному в Індії, переорієнтація продажів нафтопродуктів і — можливо, навіть більше — природного газу займе роки і буде коштувати величезних грошей. Якщо взагалі вдасться створити ринки збуту в умовах, коли світ відмовляється від викопного палива».

Лі підкреслює, що після початку російського вторгнення в Україну, 24 лютого 2022 року, європейський ринок, який споживав майже 2,5 млн барелів нафти на день, 1 млн барелів нафтопродуктів та 155 млрд кубометрів газу на рік — майже зник.

Bloomberg
Поставки російської нафти до Європи у 2022 році

За словами аналітика Джуліана Лі європейський ринок збуту російського природного газу також втрачено: «Величезна мережа газових родовищ і трубопроводів, на розвиток якої було витрачено сотні мільярдів доларів відтоді, як перший газ перетнув кордон Австрії в 1968 році, сьогодні викинута на смітник.»

Постачання російського газу в Європу різними маршрутами

За оцінками 2017 року, у розробку газових родовищ на російському півострові Ямал вже було інвестовано 100 мільярдів доларів США, більшість з яких були з’єднані з Європою трубопроводами, в тому числі тими, що проходять у Балтійському морі і з’єднують Росію з Німеччиною.

«Можливо Росія зможе налагодити нові енергетичні відносини з Європою після закінчення війни, але малоймовірно, що країни ЄС дозволять собі такої залежності від російського газу, яка була рік тому», — наголошує аналітик.

За його словами, уряди і споживачі в Європі нарешті серйозно замислилися над питаннями обмеження попиту та енергоефективності, а рекордні ціни на газ і електроенергію стимулювали інвестиції у відновлювані джерела енергії та перші серйозні спроби змінити спосіб формування роздрібних цін на електроенергію, враховуючи зменшення частки викопного палива у виробництві електроенергії.

Російські нафтові компанії зуміли перенаправити поставки нафти, але значною мірою це вдалось завдяки жадібності індійських нафтопереробників до дешевої сировини.

Але на думку Лі, така переорієнтація обійшлася Росії та її нафтовій промисловості дуже дорого. Для проникнення на індійський ринок знадобилися великі знижки, які сягають 35 доларів за барель, що еквівалентно зниженню ціни на 40%.

До кінця минулого року російські барелі становили близько чверті індійського імпорту нафти, витіснивши вантажі від традиційних близькосхідних постачальників субконтиненту — Саудівської Аравії, Іраку, Об’єднаних Арабських Еміратів і Кувейту.

Росія постачає чверть сирої нафти, що імпортується в Індію

«Я впевнений, що знайдуться країни, які захочуть купувати дешеве російське дизельне паливо, експортуючи при цьому своє власне паливо місцевого виробництва назад до Європи, але вони вимагатимуть достатньо великих знижок, щоб зробити торгівлю прибутковою — ще одні витрати, які доведеться нести Кремлю і його нафтовим компаніям.

Але нафта, чи то сира, чи то нафтопродукти, має велику перевагу над природним газом: її можна легко і дешево транспортувати морем.

Більшу частину останніх 55 років Росія шукала покупців газу на заході. Величезні трубопроводи довжиною в тисячі кілометрів з’єднували газові родовища, спочатку в Сибіру, а віднедавна на півострові Ямал, з покупцями в Європі.

У минулому десятилітті Росія почала шукати нові ринки збуту газу на сході, і газопровід «Сила Сибіру» тепер постачає паливо до Китаю. Але цей газ походить з нових родовищ, розташованих більш ніж за 1300 миль на схід і 600 миль на південь від родовищ Ямалу, які раніше постачали газ до Європи, але зараз не використовуються.

Російський державний газовий гігант «Газпром» оцінив офіційну вартість газопроводу «Сили Сибіру» і пов’язаних з ним родовищ газу в 55 мільярдів доларів. Незалежна оцінка дала цифру майже вдвічі більшу — інвестиція, яка, схоже, ніколи не принесе прибутку», — пише аналітик.

Війна Путіна в Україні коштувала Росії європейського енергетичного ринку. Замінити його буде непросто. Якого б зближення Москва та Європа не досягли врешті-решт, росіяни будуть підраховувати ціну війни протягом наступних поколінь.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top