Економіка

Одеські депутати лідирують у списку криптомільйонерів України

Bitcoin

Видання Bitcoin Magazine Ukraine опублікувало перший національний список власників біткоїнів. Серед його учасників – депутати, бізнесмени, підприємці, чиновники, поліціянти та навіть волонтери. Список унікальний тим, що більшість таких багатіїв ви не зустрінете у рейтингу Forbes.

Очолив рейтинг колишній депутат Одеської міської ради Дмитро Палпатін, у власності якого знаходиться понад 7700 BTC (178 млн долларів США станом на 1 лютого). До трійки лідерів також увійшли депутат Одеської районної ради Іван Бойченко – 5750 BTC ($133 млн) та народний депутат VIII скликання з Одеси Дмитро Голубов – 4376 BTC ($101 млн).

Замикають першу п’ятірку Анатолій Урбанський – народний депутат з Одеси з активами в 4256 BTC ($98 млн) та юрист Сергій Хома, який володіє 4147 BTC ($96 млн).

Bitcoin1

Як складали рейтинг власників біткоїнів

Перший український список власників біткоїнів не претендує на високу точність, підкреслюють у виданні. До нього увійшли як відомі особистості, так і зовсім непублічні особи. Всі учасники рейтингу мають громадянство України та / або центр ділових інтересів в Україні.

Список формували на основі доступних декларацій чиновників, матеріалів судових справ в Україні та Великій Британії, інформації від держорганів та даних від власників активів. Дані актуальні станом на листопад 2022 року, а вартість біткоїнів перерахована в долари США за курсом на 1 лютого 2023 року – $23 103.

«Більшість учасників списку коментували свої статки дуже обережно та вкрай неохоче, часто висловлювали бажання бути «забутими» чи «пропущеними» в рейтингу», – сказано в передмові.

Саме через цю особливість укладачі рейтингу поділили учасників на чотири категорії. Поряд із вказаною кількістю біткоїнів вказували ступінь підтвердження володіння – низький, обмежений, середній та високий.

Високий ступінь підтвердження володіння мають лише шість учасників списку, а середній – пʼять учасників. Найбільше людей з обмеженим ступенем – це 31 особа, ще вісім учасників мають низький ступінь.

Як пояснюють автори рейтингу, до низького або середнього ступеня відносили учасників, які більше не вказували в деклараціях біткоїн, але не зазначили його продаж чи дарування.

Хто володіє біткоїнами в Україні

Учасники рейтингу загалом зберігають понад 47 000 біткоїнів загальною вартістю $1,09 млрд. Лише перші 12 осіб списку володіють понад 1000 біткоїнів кожен. Інші мають значно меншу кількість криптомонет.

Найбільша група володарів першої криптомонети – це чинні та колишні депутати Одеської міської чи обласної ради, народні депутати та чиновники Одеської області. Перші чотири місця в списку займають саме вони. Загалом з одеського регіону в списку присутні 17 осіб.

Bitcoin1

За аналізом Forbes Україна, високий ступінь підтвердження володіння біткоїнами має лише Голубов, який стверджує, що майнив біткоїни на кількох персональних компʼютерах у 2011–2012 роках за собівартістю від $0,02 до $3. У 2015 році він був одним із перших посадовців, що вніс біткоїни до декларації.

Анатолій Урбанський (4256 біткоїни, або $98,3 млн) в інтервʼю «Радіо Свобода» стверджував, що вклався в «крипту» ще у 2014 році, і йому це коштувало «кардинально інших грошей». Молодший брат Урбанського Олександр у декларації за 2020 рік теж вказував, що володіє 5328 біткоїнами. Але на час складання рейтингу він спростував цю інформацію.

Ще два учасники з високим ступенем підтвердження – це київський начальник управління внутрішньої безпеки Державної митної служби Андрій Шеванденков (24-те місце), що має 200 біткоїнів, або більше $4,6 млн. Підприємець та депутат Ізмаїльської районної ради Володимир Сара (26-те місце), який володіє 150 BTC, чи $3,5 млн.

Лише два колишніх представники зі списку 100 найбагатших українців Forbes Україна увійшли до рейтингу власників біткоїнів – це бізнесмен Ігор Коломойський(14-те місце) та співзасновник бірж та торговельних платформ Микола Удянський(11-те місце).

Bitcoin

У 2021 році Верховний Суд Англії та Вельсу оприлюднив статки Коломойського. За даними з цього документу, бізнесмен разом із партнерами зміг «намайнити» в Грузії 3533 біткоїнів. Але, за інформацією суду, після оплати витрат в опального бізнесмена лишилося від 800 до 1000 біткоїнів, з яких Коломойський контролює близько 90 %. Відомо, що майнінгове обладнання з Грузії було переправлене до Запоріжжя. Але чи відновився видобуток монет, невідомо.

До рейтингу включили й благодійний крипторахунок (15-те місце), куди надходить допомога Україні у вигляді криптовалют і яким розпоряджається Міністерство цифрової інформації. За останніми даними, там знаходиться до 610 біткоїнів, або до $14 млн. Рахунок знаходиться на біржі Kuna. У Мінцифри підтверджують, що частину коштів з цього рахунку було витрачено, але навідріз відмовляються надати дані гаманця або його поточний стан. Керівник та власник Kuna Михайло Чобанян на момент укладання рейтингу коментував Bitcoin Magazine, що частину активів витрачається і детальний звіт за цими коштами можна буде отримати за кілька тижнів.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top