Одеса

Колектив Одеського екологічного університету виступив проти об’єднання з ОНУ ім. Мечникова

Міносвіти навіть не провело консультації з адміністрацією вишу.

Міністерство освіти вирішило приєднати Одеський державний екологічний університет до Одеського національного університету ім. Мечникова. Це призвело до скандалу та широкого суспільного резонансу, адже під загрозою зникнення опинилися унікальні спеціальності; при цьому, ухвалюючи таке рішення. Міносвіти навіть не провело консультації з адміністрацією вишу. ElitExpert розбірався у ситуації.

Інформація про рішення міністерства з’явилася 5 січня після публікації відповідного указу Кабінетом міністрів. У документі йдеться про “реорганізацію ОДЕкУ шляхом його приєднання до ОНУ імені Мечникова”, який стане правонаступником його майна.

Представники Міністерства освіти України обґрунтували свою ініціативу планами щодо створення “потужнішої та ефективної мережі навчальних закладів для нової стратегії розвитку вищої освіти в країні”.

Втім, головна проблема полягає в тому, що це рішення було ухвалено «в кулуарах», таємно; процес реорганізації не був узгоджений з трудовим колективом, а адміністрацію та співробітників ВНЗ просто поставили перед фактом вже після публікації указу.

За словами адміністрації навчального закладу, саме це найбільше і обурює колектив ОДЕКу – таке ставлення Міністерства освіти до Одеси.  Адже в аналогічних випадках — у Миколаєві, Харкові, Львові — міністр та його профільний заступник попередньо зустрічалися з вченими радами вузів, пояснювали свою позицію, переконували колектив, думали над спільними шляхами вирішення проблем. У випадку ж з одеським вузом нічого цього не було зроблено — викладачі дізналися про те, що сталося, з інтернету.

Поспілкувавшись із співробітниками університету, ElitExpert зібрав кілька аргументів, що свідчать про поспішність такого рішення без обговорення проблеми з колективом вишу.

Втрата спеціалізації 

ОДЕкУ – це єдиний в Україні вузькоспеціалізований профільний екологічний ВНЗ. Він готує фахівців як для України, так і зарубіжних країн, у ньому є великий відсоток іноземних студентів. У вузі є унікальні для України спеціальності – від військових гідрометеорологів (в університеті є військова кафедра) до “полярної метеорології”, де щороку готуються фахівці для роботи на українській полярній станції “Академік Вернадський”. Поглинання може призвести до втрати унікальної спеціалізації.

Вплив на якість освіти

ОДЕкУ завжди пропонував свій, індивідуальний підхід до навчання, що пов’язано зі специфікою вузу. При його злитті з університетом ОНУ Мечникова, такий підхід буде втрачено і “усереднено” для загального по ОНУ, як уже відбувалося з поглинанням інших вузів, а унікальні програми можуть бути закриті або змінені, що дуже погано позначиться на якості освіти.

Втрата робочих місць та витік мізків

До структури ОДЕКУ входять Херсонський гідрометеорологічний професійний коледж, Харківський природоохоронний коледж та Одеський коледж комп’ютерних технологій, навчально-науковий гідрометеорологічний інститут, центр післядипломної освіти тощо. Очевидно, що коледжі також увійдуть до структури Мечникова, при цьому дублюючі з точки зору ОНУ органи та факультети, які вже є в ОНУ, звісно, буде скасовано. Це загрожує масовою втратою робочих місць для викладачів та скороченням наукової роботи.

Йдеться приблизно про чотири сотні людей, які можуть опинитися на вулиці, бо в ОНУ ім. Мечникова вистачає свого викладацького складу. Підсумок такого непродуманого злиття буде один — науковці ВНЗ, як висококласні фахівці, просто поїдуть за кордон, де їх з радістю приймуть у будь-якому іноземному ВНЗ. Таким чином Одесі загрожує черговий “витік мізків”.

Питання про “слабкий” вуз

Опоненти пояснюють злиття тим, що вуз слабенький. Це не так – останні десять років у всіх рейтингах одеських вузів екологічний університет перебуває в середині списку і ніколи не був на останніх рядках.

Ще одним аргументом міносвіти щодо приєднання екологічного університету до ОНУ ім. Мечникова було те, що в ОДЕКУ мала кількість студентів — наразі у закладі навчаються 1208 студентів, що визначається специфікою спеціальностей у вузі.

Проте, як зазначив ректор ОДЕкУ Володимир Ковальчук, потрібно рахувати кількість студентів зі всьома трьома коледжами, які входять до структури університету. У такому разі кількість буде сягати понад дві тисячі людей. Це, зазначив ректор, співмірно з іншими закладами освіти Одещини.  

Земельне питання 

ОДЕкУ володіє земельними ділянками, які розташовані у “золотій” реакреційній зоні на узбережжі Одеси та передмість, а також – у Херсоні та Зміїві Харківської області.

Наприклад, в Одесі ВНЗ належать бази на березі Чорного моря — в районі «Відради» та над пляжем «Дельфін», база на річці Дністер у Маяках, база у Чорноморці.

Не факт, що після поглинання їх не буде закрито і продано — під приводом того, що вони дублюють вже існуючі бази ОНУ Мечникова.

Адже одеситам, на жаль, відомі такі приклади – можна лише поглянути на багатоповерхові новобудови на Французькому бульварі. Вони розташовані на землі, яка нещодавно була власністю ОНУ ім. Мечнікова…

«Наша основна позиція — це зберегти ті унікальні спеціальності, які є в нашому університеті. Ми будемо  добиватися нашого збереження», — зазначив ректор ОДЕКУ Володимир Ковальчук.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top