Новини

За певні злочини в Україні не саджатимуть до в’язниці — Зеленський підписав новий закон

тюрьма

Президент України Володимир Зеленський підписав закон №9185, що визначає пробаційний нагляд як новий та основний вид кримінального покарання. Він буде альтернативою обмеженню або позбавленню волі за певні злочини.

Як зазначається у картці законопроекту №9185, який опубліковано на сайті Верховної ради, документ повернуто до парламенту за підписом президента 26 вересня 2023 року.

Зокрема пробаційний нагляд передбачає комплексний вплив на правопорушника без ізоляції від суспільства протягом від одного до п’яти років (одного-двох років для неповнолітніх).

Такий вид покарання може бути призначено за такі злочини:

 • ухилення від сплати аліментів;
 • розголошення банківської таємниці;
 • домашнє насильство;
 • примус до вступу в статевий зв’язок;
 • та інші (загалом 140 пунктів).

Покаранням у вигляді пробаційного нагляду, як альтернативи обмеженню волі співавтори законодавчої ініціативи пропонують доповнити санкції статей Особливої частини Кримінального кодексу України. При цьому депутати вважають за необхідне на пробаційний нагляд замінити арешт у всіх санкціях, окрім кримінальних правопорушень, вчинених військовослужбовцями.

Документ передбачає, що покарання у вигляді пробаційного нагляду полягатиме в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових і соціально-виховних заходів.

Крім того, документ пропонує визначити порядок відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду, контроль за дотриманням якого покладається на уповноважені органи з пробації за місцем проживання засудженого.

Згідно із законопроектом, строк покарання у вигляді пробаційного нагляду обчислюватиметься з дня взяття засудженого на облік. При цьому до строку покарання за правилами, передбаченими статтею 72 Кримінального кодексу України, зараховується час попереднього взяття під варту або цілодобового домашнього арешту.

У разі рішення про застосування пробації суд зобов’язує засудженого дотримуватися таких обов’язків:

 1. Регулярно з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації.
 2. Повідомляти уповноважений орган з питань пробації про будь-які зміни свого місця проживання, місця роботи чи навчання.
 3. Не залишати територію України без попереднього погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Крім того, суд може накласти й інші обов’язки на засудженого:

 1. Використовувати засіб електронного контролю та нагляду і проживати за адресою, зазначеною в рішенні суду.
 2. Дотримуватися визначених судом вимог, що стосуються обмеження спілкування, переміщення та проведення вільного часу.
 3. Працевлаштуватися або, за направленням уповноваженого органу з питань пробації, звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного і працевлаштуватися, якщо буде запропоновано відповідну посаду або роботу.
 4. Виконувати заходи, передбачені програмою пробації.
 5. Пройти курс лікування в разі залежності від наркотиків, алкогольної залежності, психічних розладів або поведінкових проблем, спричинених вживанням психоактивних речовин, або захворювань, що становлять загрозу для здоров’я інших осіб.

У разі невиконання встановлених судом обов’язків під час виконання покарання за пробацією, засудженому може бути призначено обмеження волі строком до трьох років. При цьому пробаційний нагляд не може призначатися особам, які вчинили нове кримінальне правопорушення під час відбування цього виду покарання.

Необхідність запровадити пробаційний нагляд як новий і основний вид кримінального покарання ініціатори законодавчої ініціативи обґрунтували тим, що в умовах воєнного стану варто оптимізувати слідчі ізолятори, зокрема, шляхом збільшення місць за рахунок ліквідації арештних домів, зокрема й для утримання військовополонених. У таких випадках обмеження волі та арешт як види покарань втрачають своє кримінально-правове та соціальне призначення і потребують значної фінансової затратності.

Верховна рада України ухвалила законопроект №9185 у цілому 23 серпня.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top