Інтерв'ю

Володимир Зеленський провів пресконференцію: ключові тези з пресконференції

Глава держава відповів на головні запитання журналістів

Сьогодні, 25 лютого, відбувся форум «Україна. Рік 2024» за участю президента України Володимира Зеленського. За результатами форуму глава держави дав пресконференцію.

ElitExpert зібрав головні заяви Зеленського.

Президент назвав 2024 рік дуже важливим у контексті подальшої боротьби проти Росії. Володимир Зеленський вважає, що саме цього року відбудуться значні події, які вплинуть на остаточний розвиток ситуації.

Про перший саміт миру

Президент заявив, що Україна не хоче, щоб їй нав’язували будь-які формати мирних переговорів та формули миру.

«Ініціатива може йти тільки від України… І сьогодні ми підійшли до моменту першого саміту (миру, — ред.). Перший саміт, інавгураційний, пройде, сподіваюся, навесні, нам не можна втратити дипломатичну ініціативу, він буде у Швейцарії. Другий саміт, ми хочемо, щоб він був, можливо, не на європейському континенті, а на іншому… Думаю, що найближчими тижнями-місяцями ця інформація обов’язково з’явиться», — зазначив він.

За його словами, на першому саміті буде розроблено план, а потім технічно країни розбиратимуться з кожною кризою, яку спровокувала війна. І підготують документ, як це було із зерновою ініціативою. Тобто не напряму із Росією.

«Це не означає, що Росія прийме цей документ. Але в будь-якому випадку ми говоримо, що цей документ буде представлений переговорниками у тому чи іншому форматі російській стороні. І ми будемо готові до другого саміту, до відповідних дипломатичних кроків щодо справедливого миру та завершення війни», — додав Зеленський.

Франція надасть Україні критично важливу техніку для фронту

«Якщо казати про артилерію, Емануель (Макрон президент Франції — ред.) знає, що ми вдячні за артсистеми Caesar, вона гарно працює. Зробили артилерійську коаліцію і кілька десятків систем ми очікуємо від наших французьких партнерів. Це дуже важливо, це посилить нашу країну», — повідомив глава держави.

Зеленський додав, що під час візиту Макрона Франція надасть «ще декілька речей, але про них буде відомо пізніше».

Україні буде складно в березні-квітні, — президент

«Нам складно буде найближчі місяці, тому що є колихання в США. Буде складно в березні-квітні, РФ буде готувати наступ на початку літа або в кінці травня. Ми будемо готуватися до їх бою, переломними стануть вибори в США і будемо розуміти що відбудеться», — заявив Зеленський.

Новий контрнаступ на фронті.

За словами президента, у військового командування є чіткий план дій, однак він не може озвучити подробиці.

Зеленський наголосив, що для минулого контрнаступу ЗСУ мали боєздатний «кулак», але до сьогоднішнього дня чотири бригади залишаються «голими», оскільки не дочекалися озброєння від союзників.

Про лінії оборони

Зеленський зазначив, що за нові лінії оборони відповідатимуть Олександр Сирський та Рустем Умеров. І після аудиту буде видно де у нас слабкі місця.

«До речі, як мені відомо, на Куп’янському напрямку все було зроблено на найвищому рівні. І він береться за приклад для інших напрямів», — додав він.

Про залучення іноземних армій

Україна не ведемо перемовини з партнерами щодо застосування їх армій на території України.

«Ми не ведемо перемовини з партнерами щодо застосування їх армій на території України, якщо будемо в НАТО, то це для нас найпотужніша гарантія, то відповідно будемо використовувати 5 поправку, якщо так станеться. Але, як бачимо, на жодну країну НАТО Росія не нападала», — зазначив глава держави.

Про запрошення України до НАТО

Запрошення України до НАТО, на яке розраховує наша країна на наступному саміті у Вашингтоні, залежить від ключових країн.

«Я не хочу грати словами. На сьогодні від США та Німеччини залежить це рішення, це факт. Я не бачу ризиків у запрошенні України до НАТО… Ті ризики, які звучать, я вважаю, пов’язані з неадекватністю реакції Путіна. У цьому кроці, я вважаю, ризиків немає або я чогось не знаю. Якщо нас не запросять, то нас не запросять», — додав він.

Про ракети Taurus

Україні дуже важливо одержати німецькі авіаційні ракети Taurus.

«Я скажу так: США, а потім Німеччина, і так у всьому. Я не про те, що канцлер залежить від президента, а про те, що порядок дій завжди був такий. Якщо США робили крок уперед, то ми могли наводити їх у приклад і далі працювати (з іншими, — ред.). Ось і все. Оскільки я в позитивному настрої щодо США, вважаю, що всюди матимемо результат», — наголосив Зеленський.

Про винищувачі Mirage 2000

Президент також сказав, що деякі партнери бояться поразки України у війні. І підтвердив, що Україна веде переговори щодо постачання французьких винищувачів Mirage 2000.

«Так, ми говорили про літаки», — коротко сказав він.

Про можливе скорочення міністерств

За його словами, не виключено, що буде скорочено кількість міністерств.

«Якщо дефіцит (грошей, — ред.) буде продовжуватися, ми робитимемо все, щоб інфраструктура, і це не тільки про Кабмін, щоб інфраструктура нашої держави зменшилася. Є такий формат, ми до нього підготовлені. Зменшення кількості міністерств, міністрів. Я думаю, що показником буде розуміння того, що у нас буде навесні. Місяць-два і розумітимемо», — зазначив він.

Зеленський пояснив, навіщо змінювати законопроєкт про мобілізацію

«Зміни до закону про мобілізацію повʼязані з тим що не вирішені деталі: питання строковиків, ротацій, відпусток, скільки служити, тренування. Змінюються параметри бо закон був до війни, не співпадає з реаліями війни», — сказав гарант.

Що буде, якщо Конгрес США не підтримає пакет на мільярди доларів

Відповідаючи на запитання, що буде, якщо Україна протягом місяця не отримає позитивного рішення Конгресу, Зеленський нагадав, що це питання не фінансового резерву, а зброї.

«Ви розумієте, який буде результат. Ми просто будемо ослаблені на полі бою, я тут я не можу сказати, що буде. У мене немає резерву, у нас є зброя та яка є, ми будемо шукати інші можливості купувати зброю… тиснути на партнерів… Це питання конкретних пакетів зброї. 1,5 млрд доларів коштує система Patriot, але ви її не купите без США. От і відповідь. Чи можна посилити ППО без США? Ні, відповідних систем у світі немає. Те, що у світі є альтернативою, — у малій кількості, дуже», — сказав він.

Про нездатність Європи замістити поставки зі США

Зеленський не впевнений, що якщо США зупинять військові поставки, Європа здатна їх замістити.

«Чи може Німеччина віддати нам свої системи ППО? Не знаю, не впевнений, що німецьке суспільство готове віддати нам усі ППО. Щодо далекобійної зброї тут інше питання, працюватимемо… Що стосується Італії…Я вдячний прем’єрці Джорджії Мелоні… Я в деталях знаю, що є в Італії… Але не все залежить від Італії, ми ж кажемо про країни «Великої сімки», інші країни, які можуть надати, можливо, не комплекси Patriot, але є SAMP-T, IRIS-T, HAWK, багато чого є в різних країнах. Але чи цього буде достатньо, не можу сказати. Але було б добре», — сказав президент.

Зеленський додав, що Європа змінюється та почала нарощувати виробництво боєприпасів для України. Хоча головне питання не в боєприпасах, а в неготовності європейських суспільств до війни з Росією.

Від чого залежатиме формат закінчення війни

Президент України сказав, що третій рік війни в Україні – переламний. Це рік виборів, розфокусування, всього одразу, викликів зовні, всередині тощо.

«Хтось про це говорить, хтось про це мовчить. Це переламний рік. І тому нам потрібна і мужність і стійкість, щоб вижити. Я думаю, від цього року буде залежати формат закінчення війни», — зазначив президент.

Про причину невдачі контрнаступу

Український план контрнаступу минулого року був відомий у Москві ще до його початку.

«Наш план контрнаступу минулого року був на столі у Кремлі до початку цього наступу. Тому, чим менше людей знає наші плани, тим швидше буде перемога і неочікуваний результат для Росії на полі бою», — сказав Зеленський.

Хто саме «злив» росіянам план контрнаступу, глава держави не уточнив.

Зеленський заявив про сильний тиск росіян на одному з напрямків на фронті

Наразі російська армія чинить сильний тиск на Харківському напрямку. Аби витіснити окупантів, Збройним силам слід перейти до контрнаступу.

«Я скажу відверто: інтенсивність застосування артилерії був десь 1 до 12 на кінець року (2023-го — Ред.). Зараз у нас — 1 до 7. Це зменшення їхньої переваги в кількості, але тим не менш перевага суттєва. Нам треба перейти до конртнаступальних операцій, де ми йшли — 1 до 1,5, або 1 до 2. Тоді ми зможемо відтіснити росіян», — наголосив глава держави.

За його словами, поки немає такої кількості.

«Ми можемо стояти, або будемо втрачати 100 метрів, 50 метрів… Все це для нас важливо, але стратегічно важливіше не втратити людей», — додав Зеленський.

Зеленський відповів на закиди щодо своєї нелегітимності як президента

Тема нелегітимності Володимира Зеленського в якості президента України, що піднімали деякі політики на Заході та в Україні після травня 2024 року є програмою Російської Федерації.

«Щодо легітимності, це не думка західних партнерів або когось всередині України, це наратив і програма РФ. Для всіх зрозумло, що це програма росіян. Всі проти цього. Буде тут Емманюель Макрон найближчим часом з «Великої сімки», він відповість. Мало того, що звучить не дуже весело, то мені дехто з них навіть говорить прізвища тих, хто у нас всередині, хто піднімає цей наратив. Погана ідея. Я до цього ставлюся, як до зрадницької позиції щодо України», — сказав він.

Зеленський наголосив, що ця тема є конкретною програмою.

«Є документ, який це підтверджує. Програма РФ. Я знаю, що в деяких журналістів США також це є», — додав він.

Президент Володимир Зеленський розповів про свою зустріч із президентом РФ Володимиром Путіним у Парижі в грудні 2019 року.

«У нас була довга бесіда в різних тональностях. Я йому говорив, що Мінські угоди не спрацюють, бо сама тематика відведення військ вздовж лінії зіткнення не працююча… Я показував: подивись, за який час ми відвели. Я йому показав, що ми будемо 20 років відводити, це значить, що ми будемо 20 років знаходитись у стані замороженого конфлікту, який говорить про те, що війна не закінчилась. Ось про що ми говорили. Дуже довго про це говорили, торгувались», — відповів президент.

Про переговори з Путіним

Зеленському поставили запитання, чи не програє Україна війну і чи, можливо, настав час говорити з Володимиром Путіним з урахуванням, що в листопаді будуть вибори в США і, можливо, там зміниться лідер. Президент сумнівається, що можна говорити із «глухою людиною».

«Тут питання в юридичній та дипломатичній площині. Ми запропонуємо майданчик, на якому він зможе погодитися, що програв війну і що це була велика помилка… Чи програє Україна у цій війні? Я впевнений, що ні. Найскладніше було 24 лютого два роки тому. Принаймні у нас немає альтернативи не перемогти, немає можливості програти. Що таке, якщо Україна програє? Нас не буде, не буде нашого існування, тому нам не підходить такий фінал», — зазначив він.

За його словами, від західних партнерів залежить, чи програє чи переможе Україна, з якою кількістю жертв. Якщо Україна буде сильною, то щоденні кроки Путіна назад точно матимуть великий вплив на його суспільство.

«Тоді він думатиме про внутрішню безпеку. Якщо дивитися на меседжі, які дає Путін, сьогодні він оперує планами та цифрами і говорить про плани у 2030 році. Він бачить себе до 2030 року, а ми б хотіли покінчити з ним раніше», — додав Зеленський.

Чи візьме слухавку Зеленський, якщо йому зателефонує Путін

Главу держави запитали, чи візьме він слухавку, якщо, приміром, вночі йому зателефонує очільник Кремля.

«Він мені не подзвонить, у нього ж мобілки немає. А телеграфом 1917 року я не користуюся. Він мені не подзвонить, він не хоче закінчувати цю війну. На сьогодні це так», — наголосив президент.

За словами Зеленського, важливо послаблювати санкціями армію ворога на полі бою та політичною ізоляцію РФ в світі.

«Це все про те, щоб зробити Путіна бідним. Для нього гроші — номер один. Якщо ви почуєте його меседжі — все навколо грошей. Він забезпечує безпеку цих грошей, навіть заморожених активів закордоном. Я вважаю, що це його слабке місце», — додав Зеленський.

Блокада кордону з Польщею

Президент України вважає блокування кордону польськими фермерами політичним питанням та пообіцяв захищати український бізнес, якщо не буде знайдено кроків його вирішення.

«Підтримувати Україну треба зараз, а не «до кінця», тому що кінець може бути швидко», — заявив Зеленський, коментуючи ситуацію на кордоні з Польщею, який спершу блокували польські перевізники, а тепер — фермери.

Він нагадав, що у нього були зустрічі і з президентом Польщі Анджеєм Дудою, і з прем’єр-міністром країни Дональдом Туском з цього приводу.

«Від квітня [2023 року] я говорю, що це політичне питання… Дуже не хотілося б, щоб політики так робили, щоб цей кордон був між нашими народами», — наголосив український президент.

Він наголосив, що «використовувати Україну» в політичному протистоянні в Польщі є несправедливим.

«Для нас важливо зберегти союз з Польщею, [але] якщо кроки [для розблокування кордону] не знайдуться, ми захищатимемо свій бізнес», — попередив Зеленський.

Зеленський зазначив, що ще з квітня 2023 року було зрозуміло, що це політична історія і сьогодні це підтверджує Єврокомісія. За його словами, у Польщі триває внутрішня боротьба. Український народ вдячний польському суспільству, яке підтримує нашу державу.

Про зерновий коридор

Україна на сьогодні не шукає альтернативи зерновому коридору, але виступає за те, щоб ініціатива розширювалася.

«Як я говорив президент Ердогану, ми за те, щоб розширювати ці коридори. Ми будемо вдячні, якщо ще з’явиться, але ми не шукаємо альтернативи тому, що зараз працює. Я вважаю, що Ердоган може допомогти нам з Миколаєвом, ми розмовляли про те , щоб відкрити море. Ми знаємо, що Туреччина обговорювала з генсеком ООН можливості вільного судноплавства у Чорному морі. Ми вважаємо, що на першому інавгураційному саміті світу це питання може бути вирішене. Дуже сподіваюся, що там буде президент Ердоган», — зазначив він.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top