Експертний клуб

На жаль, справа не в російських Соціолог Григорій Юдін — про моральну відповідальність лідерів Заходу за війну в Україні

24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну (ось хроніка від сайту meduza того дня). Соціолог Григорій Юдін був серед тих небагатьох росіян, які зважилися вийти на вулиці та протестувати проти війни. Після затримання на акції протесту Юдін опинився у лікарні. Попри це він залишається в Росії — і як дослідник намагається зрозуміти (а також пояснити іншим), чому в країні немає масового опору. У колонці для швейцарського видання Neue Zürcher Zeitung соціолог покладає як мінімум частину відповідальності за цю війну на лідерів західних країн — особливо на тих, хто не хотів жодної війни, а просто вдавав, що з режимом у Кремлі можна й надалі вести «бізнес як завжди».

З дозволу автора «Медуза» публікує російськомовну версію колонки Григорія Юдіна.

Я стою у комфортабельному вагоні московського метро та читаю в телефоні прогнози військових аналітиків про перебіг бойових дій. До мене підходить незнайома людина і, соромлячись, каже «дякую». З того часу, як почалася війна, це відбувається зі мною регулярно.

Я дослідник, і мій звичайний день проходить вдома біля комп’ютера. Я не так часто виходжу на вулицю, а останніми місяцями став робити це ще рідше. Однак відколи почалася війна, щодня, без винятку, на вулиці та в транспорті до мене підходять незнайомі люди, щоб сказати «дякую». Це відбувається, де б я не опинився — у Москві та Відні, Єревані та Берліні. За що вони дякують мені? Просто за те, що я на початку публічно висловився проти війни.

Це створює дивне відчуття: ніби ти — член якогось невидимого ордену, беззвучного і величезного опору, що чекає на свою хвилину. Мені несподівано відкривається те, про що не здогадуються багато людей навколо: що вони не на самоті. Що навколо повно зберегли здоровий глузд, співчуття і відповідальність за свою батьківщину. Але вони підходять до мене поодинці, вимовляють слово «надія» і відходять, похмурі та безвихідні.

Я надто добре знаю ім’я цього страждання — воно називається «атомізація». Коли між нами зруйновані зв’язки, коли в будь-якій компанії говорити на «небезпечні теми» некомфортно та безглуздо, коли єдиним джерелом інформації про сусідів виявляються опитування громадської думки — тоді кожен почувається серед ворожої, тупої та озлобленої маси. У неї можна влитися, притулитися до її сили. Від неї можна триматися подалі, відчуваючи свою перевагу та спокусу. Їй можна протистояти, набравшись зухвалості. Але з нею неможливо розмовляти, не можна заперечувати. Вона все одно тисне. Вона напливає та загрожує. Вона виглядає незламною силою — навіть незважаючи на те, що її не існує.

Щодня я отримую нові й нові повідомлення від іноземних журналістів, які хочуть дізнатися те саме: як же так може бути, що вісімдесят-декількома там відсотків росіян підтримують цю війну? Я чую в їхньому питанні здивування та обурення: перед їхніми очима постає все та ж страшна маса, безжальні росіяни, які єдиною ордою хочуть грабувати, гвалтувати та вбивати. Я починаю набирати на телефоні відповіді: «Розумієте, це не так працює. Якби 24 лютого Володимир Путін оголосив про те, що з якихось важливих міркувань безпеки передає території ЛНР та ДНР Україні, цифра підтримки була б такою самою…» Я тисну простягнуту руку незнайомця і окидаю очима вагон, машинально намагаючись спроектувати на його пасажирів питання мого журналіста, який запитує про них звідкись здалеку.

Мені хочеться відповісти журналісту так, щоб йому не довелося пояснювати своїй аудиторії: «Розумієте, росіяни вони зовсім інші, у них все влаштовано інакше». Тому що це неправда. Бо щоб зрозуміти, як міркують росіяни, достатньо прикинути, як міркують Герхард Шредер, Франсуа Фійон чи Карін Кнайсль. Ніхто з них не є кровожерливим убивцею, ніхто не хоче страждань для українського народу. Вони просто хочуть жити добре і щоб їх не чіпали. Вони хочуть, щоб війна якнайшвидше закінчилася і повернулося «нормальне життя» — те, де можна робити непогані гроші та бути поважною людиною.

На жаль, у росіян немає нічого особливо зловісного — тому що в цьому випадку достатньо було б просто ізолювати їх, відгородитися від них назавжди і надійно захистити планету. На жаль, річ не в росіян. Справа в тому, що Володимир Путін надто добре зрозумів, як улаштований сучасний світ — розпізнав його слабкості та важелі, на які треба натискати, щоб ним керувати. Побудований ним у Росії суспільний устрій — це радикальний варіант сучасного неоліберального капіталізму, де править жадібність, кінцевим мірилом є особисте благо, а цинізм, іронія та нігілізм дають рятівне почуття легкої переваги.

Путін не вийшов раптово із сибірських лісів — він роками корумпував глобальні фінансові та політичні еліти. Його олігархи так довго насолоджувалися розгніваною розкішшю та лестощами по всьому світу, що небезпідставно вирішили, що вони і є господарями світу. Він так успішно розбестив політиків з десятків країн, включаючи їх у свої поради директорів і поділяючись з ними відверто кривавими грошима, що має вагомі причини вважати їх слабаками. Путін запропонував росіянам той самий принцип, який так добре вивчили сильні світу: «якщо щось не можна купити за гроші, то ви просто запропонували недостатньо грошей».

Мої іноземні кореспонденти цікавляться, як же росіяни можуть бути так «оболвани пропагандою». Але я дивлюся довкола і зовсім не бачу ідіотів. Натомість я бачу безліч людей, які твердо засвоїли головний урок: не намагайся суперечити Путіну, світ все одно влаштований так, що він завжди перемагає. Я дивлюся на тих, хто намагався запобігти нинішній катастрофі, хто ризикував своєю свободою та життям — і щоразу бачив, що гроші Путіна вирішують усе. Що після кожного розчавленого повстання Путін отримує нові мільярдні контракти, його олігархи стають ще багатшими, а його «європейські друзі» набувають нових позицій у нових радах директорів. Що міжнародні технологічні гіганти готові йти на будь-які поступки заради заробітку на російському ринку — від Google, який готовий промовчати про фізичні загрози своєму топ-менеджменту від російських спецслужб, до Nokia, яка допомогла Путіну побудувати тотальну систему стеження своїх опонентів. Щоразу ці безстрашні росіяни починали знову і знову — вони давно ведуть із Путіним цю війну, лише без NLAW та гаубиць. Щоразу чули «все одно вам ніхто не допоможе, Путін усіх купив». Сьогодні багато хто з них нарешті в це повірив.

Мої друзі, які працюють на міжнародні корпорації, один за одним розповідають мені про те, як їхнє іноземне керівництво реагує на війну. Власне, на війну ніхто не реагує – про неї не говорять жодного слова. Проте загальне роздратування викликають горезвісні «санкції», які змушують своїми руками обмежувати виручку на прибутковому російському ринку. І якщо в американських та британських компаніях це невдоволення доводиться приховувати, щоб не роздратувати глобальне керівництво, то німецькі та особливо французькі фірми, практично не таючись, кажуть, що не розуміють, яке відношення вони мають до війни в Україні і чому вони мають втрачати через те, за неї гроші.

В інтерв’ю Der Spiegel канцлер Німеччини Олаф Шольц розповідає, що на його розуміння Росії вплинула книга Маші Гессен [2017 року] Future Is History (Майбутнє — це історія). Ця книга протягом кількох сотень сторінок наполегливо проводить одну думку: Росія ніколи не змінюється, її минуле, сьогодення та майбутнє — тоталітаризм, і будь-які спроби змінити це марні. Володимир Путін та його ліберальні критики давно сходяться саме в цьому: Росію все одно не змінити. Шольц справляє на мене враження людини, переляканої цим російським страхом, страхом моторошної орди, з якою все одно неможливо впоратися.

Я знову оглядаю свій московський вагон. Тяжкі погляди, виставлені у вікно або в підлогу; росіяни, як відомо, неусміхнені. Надія з’явиться тут не раніше, ніж світ визнає, що Володимир Путін та його війна – це неминучий результат усього глобального розвитку останніх десятиліть. Не раніше, ніж глобальний бізнес, відчує відповідальність за життя українців, а не лише за дивіденди своїх акціонерів. Не раніше, ніж світ зрозуміє, що ми всі їдемо у вагоні московського метро. Не раніше, ніж канцлер Шольц, повірить, що можлива інша Росія.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top