Кріпто

Що таке ChatGPT та як ним користуватись?

ChatGPT

Штучний інтелект з початку 2023 року став доступний кожному в кого є смартфон чи комп’ютер. Головний представник новітньої технологічної революції ХХІ століття — ChatGPT.

В матеріалі видання ForkLog роз’яснюється, що собою представляє ChatGPT, яку користь дає людям та як ним користуватись.

Що таке ChatGPT?

ChatGPT, — це велика мовна модель, яка була натренована компанією OpenAI на базі архітектури GPT (Generative Pre-trained Transformer). Ця модель здатна розуміти людську мову, генерувати тексти, відповіді на запитання та писати стаття. Платформа має величезну кількість параметрів (більше 175 мільярдів), завдяки чому вона може вирішувати складні задачі, включаючи генерацію тексту, переклад мови, відповіді на запитання, створення контенту та багато іншого.

Відмінна риса ChatGPT від інших діалогових інструментів – область знань. Чат-бот однаково добре розуміється на різних сферах на кшталт математики, історії, географії, мистецтва, медицини, фінансів та кулінарії. Це універсальна модель, до якої можна звернутись із будь-яким питанням.

ChatGPT доступний російською, українською, англійською, іспанською, німецькою, японською та іншими поширеними мовами.

Сервіс запустили у листопаді 2022 року, проте його базовий алгоритм — GPT-3 — створили ще 2020 року. У березні 2023 року розробники додали підтримку четвертої версії моделі.

У ChatGPT можна вільно зареєструватися та користуватися безкоштовно. Також існує преміум-версія, яка надає першочерговий доступ до нових моделей, збільшену швидкість генерації та гарантовану роботу під час високого навантаження.

З березня 2023 року для ChatGPT запустили API.

Як працює чат-бот?

Власне, ChatGPT є інтерфейсом GPT. Якщо раніше для використання великої мовної моделі OpenAI необхідно було отримувати доступ до API та інтегрувати її у додаток, то тепер скористатися сервісом може будь-хто. Спробуйте.

Сторінка ChatGPT схожа на месенджер. В основному вікні користувач бачить листування з чат-ботом, а зліва – список діалогів. Кожен окремий чат зберігається.

Інтерфейс чат-бота ChatGPT
Інтерфейс ChatGPT. Дані: OpenAI

OpenAI запустила сервіс як експеримент. В анонсі компанія зазначила, що в основі чат-бота лежить покращена версія мовної моделі GPT-3.5. Інженери використовували метод навчання із підкріпленням на основі зворотного зв’язку з людиною (RLHF).

Для збору датасету діалогів розробники залучили так званих тренерів, які розмовляли від імені людини та ІІ-помічника. Їм також надали доступ до змодельованих пропозицій – для допомоги у написанні відповідей.

Під час створення моделі команда OpenAI записала діалоги між людиною та чат-ботом. Потім розробники випадково відібрали ІІ-відповіді і попросили людей ранжувати їх.

Що таке GPT?

GPT – це велика мовна модель (Large Language Model, LLM), також розроблена компанією OpenAI.

На момент написання статті актуальною версією є GPT-4, що вийшла у березні 2023 року. На відміну від попередників, розробники її позиціонують як велику мультимодальну модель. Такі алгоритми можуть аналізувати не лише текст, а й інші види контенту на кшталт зображень, відео та аудіо.

Спочатку ChatGPT працював на вдосконаленій версії GPT-3, що вийшла у вересні 2020 року. Її навчили на датасеті розміром 570 Гб, а кількість параметрів становила 175 млрд.

GPT-4 явно перевершує своїх попередників за всіма показниками. Проте розробники вирішили не розкривати технічні деталі алгоритму.

Усі версії моделі з різною точністю вміють генерувати тексти, відповідати на запитання, робити семантичний пошук та створювати вичавки з текстів.

GPT відноситься до класу нейромереж-трансформерів.

Як користуватись ChatGPT?

Для використання ChatGPT потрібний обліковий запис. Щоб зареєструватись, потрібно мати діючі адреси електронної пошти та номер мобільного телефону. Також для входу можна використовувати облікові записи Google або Microsoft. Після успішної реєстрації з’являється можливість спілкування з чат-ботом.

При цьому реєстрація недоступна для мешканців Афганістану, Білорусі, Венесуели, Ірану, Китаю та Росії.

У лютому 2023 року сервіс запрацював в Україні. Проте OpenAI, як і раніше, не надає послуги на тимчасово окупованих РФ територіях.

Для отримання доступу до останньої моделі GPT-4 необхідно придбати преміум-підписку. Її вартість складає $20 на місяць.

Незважаючи на заявлену можливість GPT-4 інтерпретувати зображення, ChatGPT не підтримує такої функції. У компанії не повідомили, коли у чат-боті з’явиться ця можливість.

Що вміє ChatGPT?

Можливості генерації тексту в ChatGPT практично необмежені. Він вміє:

  • складати вірші та пісні;
  • вирішувати математичні та логічні завдання;
  • писати тексти у різних стилях та жанрах;
  • підсумовувати інформацію;
  • підбирати рецепти на основі списку інгредієнтів;
  • створювати програмний код;
  • шукати інформацію із власної бази даних;
  • вести діалог;
  • адаптуватися до стилю та тональності співрозмовника.

Це далеко не повний перелік можливостей ChatGPT. Деякі його функції, такі як створення простих ігор були виявлені користувачами випадково.

У платній версії чат-бота від OpenAI на базі GPT-4 сценаріїв використання ще більше.

Завдяки мультимодальності чат-бот може обробляти зображення та розпізнавати автора, жанр, стиль та інші характеристики картинок та арт-об’єктів. Він також вміє надавати покрокові рішення математичних завдань, проводити обчислення та аналіз на основі таблиць з даними та графіків, перевіряти програмний код, допомагати у вивченні мов та багато іншого. Однак у ChatGPT на сайті OpenAI ця функція поки що недоступна.

Чат-бот здатний розуміти гумор та сатиру, закладені у текст чи меми. Також він може виготовляти власний іронічний контент.

ChatGPT з четвертою версією мовної моделі може обробляти більше 25 000 слів, на відміну від GPT-3.5, яка приймає на вхід до 3000 слів. Збільшення обсягу тексту дає можливість генерувати контент більшої довжини і аналізувати масивні документи.

За запитом користувача ChatGPT може приймати він різні «ролі». Наприклад, його можна попросити стати юристом, фінансистом чи вчителем. Образ дозволяє давати різні і більш релевантні для користувача відповіді на ті самі питання.

Переваги ChatGPT

Основною перевагою ChatGPT є здатність розуміти природну мову. Користувач може ввести запит у абсолютно будь-якому формулюванні, а алгоритм інтерпретує та згенерує зв’язкову та логічну відповідь.

ChatGPT здатний виконувати широкий спектр завдань, таких як генерація тексту, відповіді на питання, переклад, підсумовування, класифікація текстів та багато іншого.

До переваг можна віднести високу точність чат-бота. Він опрацьовує складні запити, вирішувати головоломки, переказуватиме історичні події.

ChatGPT масштабується. Його можна легко розгорнути у великих проектах. Наприклад, розробник поділився історією, де чат-бот реалізував проект лише за 30 хвилин, над яким фахівець працював три роки.

У програмуванні ChatGPT може скоротити час розробки програм, оскільки він вже навчений необхідним навичкам і не вимагає точного доналаштування.

Серед іншого можливість підключення API до сторонніх продуктів відкриває досвід взаємодії зі штучним інтелектом більшої кількості користувачів. 

Недоліки ChatGPT

Незважаючи на широкий спектр переваг, чат-бот має ряд недоліків.

Як згадувалося раніше, ChatGPT розуміє російську, українську, іспанську, німецьку та інші поширені мови. Однак, опрацьовуючи неанглійські запити, чат-бот демонструє низьку швидкість. Крім цього, в російській та українській мовах алгоритм часто припускається помилок на кшталт неправильних відмін або тавтологій.

Точність ChatGPT не завжди відповідає очікуванням. Особливо це стосується історичних подій та статистичних даних. Для створення мовної моделі розробники використовували датасети із текстами, актуальність яких датується вереснем 2021 року. Таким чином, чат-бот не не знає деяких актуальних подій, на кшталт смерті королеви Великобританії Єлизавети ІІ або краху біржі FTX.

ChatGPT відповідає на запитання про королеву Єлизавету II
ChatGPT відповідає на актуальні запитання. Дані: OpenAI.

Через це варто уважно перевіряти інформацію, надану чат-ботом. Помилки можуть бути пов’язані не тільки з відсутністю знань, а й з «ефектом галюцинацій» — змішуванням різних даних, що призводить до генерування хибних тверджень.

У ChatGPT немає обмежень на кількість повідомлень у рамках однієї розмови. Однак базова модель не може створювати тексти довші за 3000 слів. У GPT-4 ліміт збільшили до 25 000 слів.

Також сервіс часто відмовляється спілкуватися на певні теми. Це пов’язано з внутрішніми обмеженнями OpenAI, спрямованими на боротьбу з генеруванням образливих та шкідливих текстів. Бот не зможе створити провокативний, расистський, дискримінаційний контент, дати підказки щодо виробництва небезпечних чи заборонених речовин.

Чат-бот часто недоступний через високе навантаження та через надзвичайну популярність сервісу. Усього за два місяці він вже має 100 млн активних користувачів.

Частково цю проблему вирішує ChatGPT Plus. Проте вартість у $20 не завжди виправдовує переваги передплати.

Які загрози несе поширення ChatGPT?

Незважаючи на величезну популярність та універсальність сервісу, чат-бот часто критикують.

Насамперед викликає занепокоєння можливість ChatGPT створювати переконливі тексти. На думку критиків, це загрожує поширенню дезінформації та пропаганди.

В OpenAI визнали небезпеку алгоритму та пообіцяли розробити інструменти, які зменшать загрозу.

Крім цього, правоохоронні органи з усього світу припускають, що шахраї також «озброяться» цією технологією.

У лютому 2023 OpenAI випустила детектор згенерованих текстів. Проте навіть розробники визнали його низьку ефективність виявлення контенту, створеного великими мовними моделями.

Практично відразу після виходу ChatGPT глибоке занепокоєння висловило академічне співтовариство багатьох країн. Школи та університети по всьому світу заявили про різке збільшення кількості випадків використання алгоритму студентами для написання есе та домашніх завдань.

В академічних колах вважають, що це знижує навички критичного мислення учнів. Крім цього, проблема неточності алгоритму загрожує появі наукових праць, що містять грубі помилки, фейки та непідтверджені дані.

У відповідь деякі університети та школи у США, Австралії, Франції та інших країнах заборонили використовувати ChatGPT на території та пристроях освітніх закладів.

Масштабованість алгоритму також збільшує страхи людей втратити роботу. За різними оцінками, ефект поширення мовних моделей торкнеться від 300 млн. співробітників у розвинених країнах.

Деякі компанії вже активно використовують інструмент у своїй роботі. ЗМІ, маркетологи, копірайтери, аналітики, програмісти, юристи, лікарі – неповний перелік професій, на які так чи інакше впливає GPT.

Слід зазначити, що ІІ «забере» не всю роботу. Людство неодноразово проходило через етапи автоматизації, а ринок праці позбавлявся застарілих професій. Водночас з’являлися нові робочі місця.

Цього разу все піде за тим самим сценарієм, упевнені експерти. Найчастіше мовні моделі стануть ще одним корисним інструментом. Люди, які навчилися правильно його використовувати, лише збільшать свою продуктивність, що сприятливо вплине на оплату праці та зайнятість.

Альтернативи ChatGPT

Однією з найдоступніших альтернатив ChatGPT є Bing. Пошуковик від Microsoft у лютому 2023 року отримав новий режим чату, заснований на GPT-4.

Для його використання необхідний обліковий запис та реєстрація у списку очікування. Однак ЗМІ повідомили, що з останнім оновленням доступ до пошукової системи відкривається моментально.

Прямий конкурент Bing – Bard від компанії Google. Його анонс також відбувся у лютому, проте публічний реліз затримався на півтора місяці.

Щоб скористатися Bard, необхідно зареєструватись у списку очікування. Діалоговий ІІ доступний лише жителям США та Великобританії, проте VPN дозволяє запускати сервіс і в інших країнах.

Окрім цього, компанія Meta у лютому 2023 року випустила велику мовну модель LLaMA. Вона поширюється з відкритим вихідним кодом і доступна дослідникам ІІ.

У березні Стенфордські вчені використовували алгоритм створення чат-бота Alpaca, схожого на ChatGPT. Вони розповіли, що витратили на розробку сервісу менше ніж $600.

Деякий час Alpaca був доступний онлайн, проте з етичних міркувань вчені відключили через кілька днів після запуску.

Китайські компанії також намагаються не відставати від західних конкурентів. У березні 2023 року пошуковий гігант Baidu представив чат-бот Earnie Bot. У компанії стверджують, що сервіс здатний генерувати текст, зображення, відео та аудіо.

На публічний доступ Earnie Bot поки не вийшов. Однак перші випробувачі високо оцінили попередню версію чат-бота.

Таким чином, за останні чотири місяці з моменту виходу ChatGPT багато технологічних компаній вступили в нову фазу ІІ-протистояння. Ймовірно, в найближчому майбутньому ми побачимо більшу кількість подібних інструментів від різних розробників.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у  Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top