Новини

Саміт G20 не засудив вторгнення в Україну

G20

Учасники саміту «Великої двадцятки», що завершився в Нью-Делі, не засудили вторгнення Росії в Україну через позицію Москви і Пекіна. Натомість вони закликали обидві сторони конфлікту дотримуватися принципів ООН. Україна результати зустрічі назвала такими, що розчаровують, Росії вони сподобалися.

У підсумковому тексті спільної декларації у пункті, що стосується війни в Україні, Росія взагалі не згадується.

«Україна вдячна партнерам, які намагалися включити до тексту сильні формулювання, – прокоментував декларацію G20 офіційний представник українського МЗС Олег Ніколенко. — У той же час, щодо агресії Росії проти України Групі двадцяти нічим пишатися».

Ніколенко також нагадав, що цього разу (на відміну від попереднього саміту) представників України на саміті не було. «Очевидно, що участь української сторони дозволила б учасникам краще зрозуміти ситуацію. Принцип „нічого про Україну без України“ залишається ключовим як ніколи», – вважає представник українського МЗС.

Враховуючи значні розбіжності серед членів «двадцятки» з приводу вторгнення в Україну (до G20 серед інших входить і Росія), мало хто очікував на ухвалення спільної декларації, та ще в перший день саміту.

Однак прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді оголосив, що група досягла консенсусу щодо декларації.

Переконливим свідченням того, що переговори йшли до останнього моменту, став ранній варіант декларації, який у п’ятницю потрапив у розпорядження Бі-бі-сі: у ньому пункт, присвячений Україні, був пропущений.

Однак на саміті в Балі більшість членів G20 підтвердили свої позиції, «рішуче засудивши агресію Російської Федерації проти України», хоча при цьому зазначалося, що існують і інші думки та різні оцінки ситуації.

Ухвалена в Делі декларація не містить прямої критики Росії за війну.

Щоправда, у ній йдеться про «людські страждання та негативні додаткові наслідки війни в Україні для глобальної продовольчої та енергетичної безпеки». Там також повторюється визнання «різних думок та оцінок».

У тексті використовуються обтічні формулювання, які, на думку критиків, Москва теоретично могла б використати для виправдання утримання окупованої української території.

«Усі держави мають у повному обсязі діяти відповідно до цілей та принципів Статуту ООН. Відповідно до Статуту ООН, всі держави повинні утримуватися від загрози або використання сили для досягнення територіальних придбань, порушуючи територіальну цілісність та суверенітет чи політичну незалежність будь-якої держави. Застосування чи загроза застосування ядерної зброї зброя є неприпустимою», — сказано в декларації.

Лаврів та Моді

У декларації також згадується зернова угода, тобто угода між Росією, Україною, Туреччиною та ООН, яка дозволила відновити експорт українського продовольства через чорноморські порти. Цього літа Росія вийшла з цієї угоди.

G20 закликала забезпечити безперешкодне вивезення зерна та інших продуктів з російських та українських портів. У цій частині також міститься заклик припинити удари та руйнування портової інфраструктури, які мають відношення до продовольчої та енергетичної безпеки.

Після виходу із зернової угоди російська армія неодноразово завдавала ударів по українських портах та складах продовольства.

У тексті декларації згадується «війна в Україні», а не «війна проти України». Такий вибір слів, ймовірно, має підвищити ймовірність того, що декларацію схвалить і Росія.

Москва підтримала декларацію, хоча президент Володимир Путін і не приїхав на саміт. Натомість до Делі прибув міністр закордонних справ Сергій Лавров.

Представник Росії на переговорах G20 Світлана Лукаш назвала декларацію «збалансованою» та зазначила, що з українського питання були «дуже складні переговори», повідомляє агентство «Інтерфакс».

Аналітики зазначають, що Київ навряд чи зможе розцінити відмову від згадки у підсумковому тексті російської агресії інакше, як ознака того, що його західні прихильники програють суперечку з «глобальним Півднем» про те, як охарактеризувати війну.

Про це сказав і глава російського МЗС. «Багато в чому завдяки консолідованій позиції глобального Півдня на захист своїх законних інтересів вдалося не допустити успіху спроби Заходу знову українізувати весь порядок денний на шкоду обговоренню нагальних завдань країн, що розвиваються», — сказав Лавров.

Що ще обговорювалося: Африка та клімат

Іншою важливою новиною стало офіційне запрошення Моді до Африканського союзу стати постійним членом G20.

Індія, яка головувала G20 в останній рік, старанно намагалася підвищити роль африканських країн. Ця стратегічна співпраця бачиться у Делі як серйозний інструмент у суперництві за вплив з Китаєм як в Африці, так і в Азії.

Вдалося й досягти домовленостей щодо боротьби зі зміною клімату.

На зустрічах міністрів напередодні саміту згоди з цього питання не було досягнуто. Однак тепер офіційні особи заявляють, що вони досягли стовідсоткового консенсусу.

Країни G20 «продовжуватимуть і заохочуватимуть зусилля щодо збільшення втричі потужностей відновлюваних джерел енергії у всьому світі за допомогою існуючих цілей та політики». На частку G20 припадає понад 75% викидів парникових газів.

При цьому в декларації йдеться про те, що «строки досягнення піку [моменту, після якого обсяги викидів підуть униз — ред.] можуть визначатися з урахуванням вимог сталого розвитку, викорінення бідності, справедливості, а також відповідно до різних національних умов».

Інакше кажучи, біднішим країнам не доведеться скорочувати викиди негайно — що, безумовно, не потішить «зелених» у багатших країнах.

Бразилія – новий голова «двадцятки»

Індія передала головування на G20 Бразилії: прем’єр-міністр Моді вручив символічний головний молоток президенту Луїсу Інасіу Луле да Сілві.

Бразилія заявила, що під час свого головування у 2024 році вона приділятиме пріоритетну увагу проблемам бідності, сталого розвитку та реформі глобального управління в міжнародних організаціях, зокрема, у МВФ та Раді безпеки ООН.

Моди и Лула

У суботу Лула також заявив, що якщо президент Путін вирішить відвідати саміт «двадцятки» в Ріо-де-Жанейро наступного року, його не заарештують за ордером Міжнародного кримінального суду. Але наступного дня заявив, що це має визначати суд країни.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top