Новини

Посадовців «Енергоатому» підозрюють в заволодінні 100 млн грн, — НАБУ

НАБУ

Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили генеральному директору відокремленого підрозділу «Енергоатому» «Атомпроектінжиніринг» про підозру в розтраті 100 мільйонів гривень під час будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі. Цю посаду обіймає Микола Божко. Підозру також отримав керівник і співробітники компанії генпідрядника будівництва ТОВ «БК «КБР». Про це йдеться в повідомленні НАБУ.

Загалом підозру отримали п’ять учасників організованої групи, яка завдала майже 100 млн грн збитків ДП «НАЕК «Енергоатом».

набу

Як встановило слідство, у 2017-2020 рр. для потреб ДП «НАЕК «Енергоатом» виконувались роботи з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. У 2020 році у зв’язку із коригуванням проєкту будівництва виникла необхідність у закупівлі робіт по його завершенню. У грудні того ж року між ВП «Атомпроектінжиніринг», яке входить у структуру ДП НАЕК «Енергоатом», та приватною компанією в обхід відкритих торгів укладено договір завершення будівництва сховища. З метою заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» додатковими угодами ціну договору збільшили втричі – з 421 млн грн до 1,497 млрд грн, зокрема додавши до його умов постачання обладнання системи радіаційного контролю. Це обладнання компанія-підрядник закупила за ринковою вартістю, а потім у 2021 році реалізувала ДП «НАЕК «Енергоатом» втричі дорожче.

У результаті цих дій ДП НАЕК «Енергоатом» переплатило майже 100 млн грн. Дії осіб кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 КК України. 

Наразі вирішується питання щодо обрання підозрюваним запобіжного заходу.

Попереднє розслідування «Схем»

У свою чергу журналісти «Схем» провели раніше своє розслідування та отримали в розпорядження аудіозапис наради у відокремленому підрозділі компанії «Енергоатому», який виступає замовником будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобилі. Аналіз і співставлення його з іншими фактами та подіями того часу дозволяє із високою вірогідністю говорити про його автентичність. Опізнані «Схемами» учасники наради відмовилися коментувати запис, але не спростували, що така зустріч мала місце.

За даними журналістів, ця розмова відбулася 28 грудня 2020 року у кабінеті керівника «Атопроектінжинірингу» Миколи Божка у присутності приватних підрядників та субпідрядників, які до цього тривалий час освоювали державні кошти на будівництво сховища у Чорнобилі. З розмови випливає, що частина коштів зникла.

«Ви ж розумієте, що гроші пішли, продані, сп…жені і так далі. Треба знаходити інші джерела фінансування і причому їх треба якось узаконити. Як? Ми ще не зовсім розуміємо» – каже голос, схожий на голос Миколи Божка, керівника «Атомпроектінжинірингу», відокремленого підрозділу «Енергоатому», який виступає замовником будівництва від держави.

У розмові лунає конкретний приклад – закупівля одного з з ключових елементів сховища, системи контролю радіації.

«Вам за систему радіаційного контролю додатково заплатили 22. Правильно я розумію? Мені треба було вас виручати і себе виручати, і тому ми там пішли на реальні порушення. Ми заплатили гроші вам нецільові. До першої перевірки», – каже голос, схожий на голос керівника «Атомпроектінжинірингу».

Журналісти «Схем» отримали податкові звіти, які підтверджують, що напередодні цієї розмови у період з 17 по 21 грудня 2020 року субпідрядник будівництва «Укренергомонтаж» отримав додаткові 22 мільйони на системи радіаційного контролю – але вже від нового генпідрядника, залученого за нової влади – фірми «КБР».

У розмові Божко сам визнає, що це нецільові витрати – оскільки «Енергоатом» уже закупав систему радіаційного контролю через колишнього підрядника будівництва «Укрбудмонтаж».

Фахівці, до яких звернулися «Схеми», вбачають у наведених фактах ознаки одразу декількох злочинів.

Директор та одноосібний власник ТОВ «БК КБР» Дмитро Нестерук не надав відповіді на детальний запит від журналістів, але у листуванні зазначив, що роботи на ядерному об’єкті не є складними для його компанії, а найважчим у роботі нового генпідрядника було «пройти адаптацію після попереднього генпідрядника, який залишив по собі багато боргів».

У 2021 році Україна офіційно заявила, що припинила вивозити відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС до Росії. Раніше, за даними «Енергоатому», державного оператора українських АЕС, Україна щорічно платила за це Росії 150-200 мільйонів доларів. На початку 2000-х українська влада вирішила побудувати власне Централізоване сховище. Лише у 2017 році «Енергоатом» почав будівництво, але введення в експлуатацію постійно переноситься.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top