Еліта

Ризик програти війну, важливість Бахмута та ядерні погрози Путіна: інтерв’ю Зеленського для AP

Зеленський запросив лідера Китаю в Україну та прокоментував ядерну зброю в Білорусі

Володимир Зеленський дав інтерв’ю інформаційному агентству Associated Press у поїзді дорогою із Сум до Києва. 

Президент України Володимир Зеленський попередив у вівторок, що якщо його країна не виграє тривалу битву в ключовому східному місті, Росія може почати нарощувати міжнародну підтримку для угоди, яка може вимагати від України неприпустимі компроміси. Він також запросив лідера Китаю, який давно підтримує Росію, відвідати.

Якби Бахмут впав під руки російських військ, їхній президент Володимир Путін «продав би цю перемогу Заходу, своєму суспільству, Китаю, Ірану», — сказав Зеленський в ексклюзивному інтерв’ю Associated Press.

«Якщо він відчує кров — відчує запах, що ми слабкі — він буде штовхати, штовхати, штовхати», — сказав Зеленський англійською мовою, якою він користувався практично під час усього інтерв’ю.

Лідер поспілкувався з AP на борту потяга, який перевозив його через Україну, до міст поблизу деяких з найзапекліших боїв та інших, де сили його країни успішно відбили вторгнення Росії. AP є першою інформаційною організацією, яка багато подорожує з Зеленським після початку війни трохи більше року тому.

Відтоді Україна — за підтримки значної частини Заходу — здивувала світ силою свого опору більшій та краще оснащеній російській армії. Українські війська утримали свою столицю Київ і відкинули Росію з інших стратегічно важливих районів.

Але коли війна вступає в другий рік, Зеленський виявляється зосередженим на підтримці високої мотивації як у своїх військових, так і в українському населенні загалом — особливо мільйонах, які втекли за кордон, і тих, хто живе у відносному комфорті та безпеці далеко від лінії фронту.

Зеленський також добре усвідомлює, що успіх його країни значною мірою зумовлений хвилями міжнародної військової підтримки, зокрема з боку Сполучених Штатів і Західної Європи. Але дехто в Сполучених Штатах, зокрема республіканець Дональд Трамп, колишній президент США та нинішній кандидат у 2024 році, сумнівається, чи варто Вашингтону продовжувати надавати Україні мільярди доларів військової допомоги.

Ймовірний конкурент Трампа від Республіканської партії, губернатор штату Флорида Рон ДеСантіс, також припустив, що захист України в «територіальній суперечці» з Росією не є важливим пріоритетом національної безпеки США. Пізніше він відмовився від цієї заяви після того, як зіткнувся з критикою з боку інших куточків Республіканської партії.

Зеленський не назвав імен Трампа чи будь-яких інших політиків-республіканців — фігур, з якими йому, можливо, доведеться мати справу, якщо вони переможуть на виборах 2024 року. Але він сказав, що хвилюється, що зміна політичних сил у Вашингтоні може вплинути на війну.

«Сполучені Штати дійсно розуміють, що якщо вони перестануть нам допомагати, ми не виграємо», — сказав він в інтерв’ю. Він потягував чай, сидячи на вузькому ліжку в тісній, нічим не прикрашеній спальній каюті поїзда державної залізниці.

Ретельно спланована поїздка президента залізницею була дивовижною подорожжю по суші через країну, яка перебуває у стані війни. Зеленський, який став впізнаваним обличчям у всьому світі, оскільки він наполегливо розповідає свою сторону історії нації за нацією, використав подорож для зміцнення морального духу, щоб донести свій значний вплив до регіонів поблизу лінії фронту.

Він подорожував з невеликою групою радників і великою групою озброєних до зубів співробітників служби безпеки, одягнених у військову форму. Його місцями були урочистості з нагоди річниці визволення міст Сумської області та відвідування військ, які дислокувалися на передових позиціях під Запоріжжям. Кожен візит тримався в таємниці до його від’їзду.

Нещодавно Зеленський здійснив подібний візит поблизу Бахмута , де українські та російські війська місяцями перебувають у жорстокій і кровопролитній битві. Хоча деякі західні військові аналітики припустили, що це місто не має значного стратегічного значення, Зеленський попередив, що втрата будь-де на цьому етапі війни може поставити під загрозу потужний імпульс України, який досягла важкої боротьби.

«Ми не можемо втрачати сходинки, бо війна — це пиріг — шматочки перемог. Маленькі перемоги, маленькі кроки», – сказав він.

Коментарі Зеленського були визнанням того, що програш у 7-місячній битві за Бахмут — найдовшій у війні досі — була б скоріше дорогою політичною поразкою, ніж тактичною.

Він передбачив, що тиск від поразки в Бахмуті буде швидко — як з боку міжнародної спільноти, так і всередині його власної країни. «Наше суспільство відчує втому», — сказав він. «Наше суспільство підштовхне мене до компромісу з ними».

Поки Зеленський каже, що не відчував такого тиску. Міжнародна спільнота значною мірою згуртувалась навколо України після вторгнення Росії 24 лютого 2022 року. Останніми місяцями парад світових лідерів відвідав Зеленського в Україні, більшість з яких їхали потягами, схожими на ті, якими президент їздить по країні.

В інтерв’ю AP Зеленський запросив в Україну одного помітного та стратегічно важливого лідера, який не здійснив подорож, — голову Китаю Сі Цзіньпіна.

«Ми готові бачити його тут», — сказав він. «Я хочу поговорити з ним. Я спілкувався з ним до повномасштабної війни. Але за весь цей рік, не один рік, у мене не було».

Китай, який протягом багатьох десятиліть був економічно прихильним і політично прихильним до Росії, забезпечував Путіну дипломатичне прикриття, дотримуючись офіційної позиції нейтралітету у війні.

Відповідаючи на запитання, чи прийме Сі Цзіньпін запрошення від Зеленського — чи воно було офіційно продовжене — речниця МЗС Китаю Мао Нін відповіла журналістам, що не має жодної інформації. Вона сказала, що Пекін підтримує «комунікацію з усіма зацікавленими сторонами, включаючи Україну».

Речник Кремля Дмитро Пєсков на запитання, чи буде зустріч Сі та Зеленського корисною для вирішення конфлікту в Україні, сказав, що російська влада «високо цінує» збалансовану позицію Китаю в цьому питанні та «не має права давати жодних порад» щодо того, чи вони повинні зустрітися. «Китайський лідер сам вирішує доцільність тих чи інших контактів», — сказав Пєсков під час щоденної селекторної наради з журналістами в середу.

Минулого тижня Сі відвідав Путіна в Росії , піднявши перспективу того, що Пекін може бути готовий надати Москві зброю та боєприпаси, необхідні для поповнення її вичерпаних запасів. Але поїздка Сі завершилася без такого оголошення. Кілька днів потому Путін оголосив, що розмістить тактичну ядерну зброю в Білорусі, яка сусідить з Росією і наближає ядерні запаси Кремля до території НАТО.

Зеленський припустив, що такий крок Путіна мав на меті відвернути увагу від відсутності гарантій, які він отримав від Китаю.

«Що це означає? Це означає, що візит був недобрим для Росії», – припустив Зеленський.

Президент робить небагато прогнозів щодо найбільшого питання, яке висить над війною: чим вона закінчиться. Однак він висловив упевненість, що його нація переможе завдяки серії «маленьких перемог» і «маленьких кроків» проти «дуже великої країни, великого ворога, великої армії» — але армії, за його словами, з «маленькими серцями». »

А сама Україна? Хоча Зеленський визнав, що війна «нас змінила», він сказав, що врешті-решт вона зробила його суспільство сильнішим.

«Це могло піти одним шляхом, розділити країну, або іншим шляхом — об’єднати нас», — сказав він. «Я дуже вдячний. Я вдячний усім — кожному окремому партнеру, нашим людям, слава Богу, усім — що ми знайшли цей шлях у цей критичний для нації момент. Пошук цього шляху врятував нашу націю, а ми врятували нашу землю. Ми разом.»

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top