Експертний клуб

Разом із децентралізацією влади відбулася і децентралізація корупції — Анатолій Бойко

В ексклюзивному коментарі ElitExpert беззмінний голова Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолій Бойко розповів про роботу та діяльність ОТГ у Одеській области, а також про те, яке майбутнє, на його думку, на них чекає.

Здебільшого децентралізація влади мала позитивний ефект для розвитку громад та була потрібна країні – громади отримували більше фінансування, право розпоряджатись землею та можливості і ресурси для власного розвитку.

Тому ті громади, що були утворені в оптимальній конфігурації, самодостатніми, на чолі з людиною, що думає не про власних заробіток, а про розвиток – такі громади тільки виграли від децентралізації.

Інше питання в тому, що процес формування громад не завжди відбувався з точки зору реальних критеріїв, які були закладені в методиці децентралізації і з огляду на перспективи майбутнього розвитку громади. Подекуди формування відбувалось в інтересах народних чи місцевих депутатів, великих підприємців чи майбутніх голів громад. Ми маємо такі ситуації і в Одеській області: наприклад, Маякська громада, яка була сформована з порушенням усіх можливих вимог. Просто комусь було потрібно тримати під контролем Паланку та кусок транзитного кордону. І я впевнений, що це вирішувалось не тими людьми, що сьогодні керують Маякською громадою, а в набагато вищих кабінетах. Загалом по області у нас близько десяти громад, що були створені не в інтересах людей, що там проживають, а людей, що планують заробляти на цих громадах. З часом такі громади виявляться неспроможними та нежиттєздатними, і їх доведеться об’єднувати з сусідніми громадами.

Також є питання стосовно розвитку та самодостатності громад. У нас відбулась фінансова децентралізація – це чудово, але держава пішла методом простого накачування громад грошима, а не більш стратегічним шляхом по створенню місцевої економіки. Місцевий та регіональний економічний розвиток дозволив би через деякий час громаді повноцінно себе утримувати, навіть без субвенцій, так як наразі велику долю бюджету громад складають саме субвенції – освітня та на охорону здоров’я. І саме зараз, коли йде війна і держава не має цих грошей, багато громад не можуть звести свої бюджети. А якби була потужна місцева економіка, громади не залежали б настільки від державного бюджету.

Не можу не відмітити ще й децентралізацію корупції, яка також відбулась паралельно, коли в деяких громадах голови нараховують собі зарплатню та премії по 100-150 тисяч гривень на місяць, або коли бюджет відверто «пиляється». Але на сьогодні відсутній адекватний інструмент контролю керівництва громад з боку держави та суспільства.

 І на останок про районні ради. Два роки, що вже пройшли з місцевих виборів, підтвердили те, що говорилось на початку – райради в таких конфігураціях абсолютно зайві і в їх існуванні немає ніякого сенсу. До прикладу Одеська райрада та Одеська районна державна адміністрація – чим вони керують та що вони вирішують – не зрозуміло. Бюджет у них невеликий, але і ці кошти можна було використати більш доцільно. Тому, на мій погляд, питання з райрадами після війни потрібно буде теж закривати.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top