Економіка

Сергій Якубовський: Чи працюють санкції проти Росії

Початкова концепція санкцій США та ЄС проти Росії була помилковою

Одразу після початку повномасштабної війни проти України країни Заходу почали вводити санкції проти Росії. Але чи працюють вони, чи стала Росія слабшою та що ще можуть зробити наші західні партнери для більшого економічного тиску на агресора в коментарі ElitExpert розповів завідувач кафедри Світового господарства та міжнародних економічних відносин ОНУ ім . І.І. Мечникова, доктор економічних наук, професор Сергій Якубовський.

ЧИ ПРАЦЮЮТЬ САНКЦІЇ США І ЄС ПРОТИ РОСІЇ

Однією з основних проблем сучасної цивілізації є асиметричність поширення інформації. Це пов’язано з тим, що глибина впливу ЗМІ на людей змінилася: в останнє десятиліття інформація до людини потрапляє здебільшого із соціальних мереж, а кожна соціальна мережа підлаштовується під конкретного користувача, виходячи з його пошукових запитів та інтересів. Внаслідок цього дві людини навіть в одній країні можуть отримувати майже протилежну за змістом інформацію. У результаті складається ситуація, коли більшість населення різних країнах живе у різних реальностях.

З одного боку, є Росія, яка живе у своєму інформаційному полі, зі своєю пропагандою та поглядами. Вона має партнерів (переважно авторитарні і тоталітарні держави), які розділяють погляди Росії, і сумарно в цьому інформаційному просторі перебувають близько 10% населення світу.

Є інша сторона – США, Європа, Японія та Україна. Більшість населення цих країн вважає, що демократичні цінності (свобода слова, плюралізм політичних думок, верховенство права) понад усе. Демократія, свобода та норми міжнародного права — це те, що, на думку населення цих країн, зрештою обов’язково переможе авторитарні режими (у Росії, Ірані, Північній Кореї, Венесуелі тощо). Цієї точки зору дотримується близько 30% населення Землі.

Але є ще Китай, Індія, Бразилія, Аргентина, більшість країн Африки та Латинської Америки – країни, у яких значна частина населення бідні, вони становлять близько 60% населення планети. І громадянам цих держав за великим рахунком байдуже, що відбувається в Україні чи ще десь, їх насамперед хвилює питання, як прогодувати себе та свої сім’ї.

Запроваджувані на сьогодні санкції Західними країнами проти РФ були розраховані на те, що до них приєднаються й інші країни світу. Але цього не сталося. Китай, Індія та інші держави продовжують закуповувати російські енергоресурси та продовольство, тому санкції через зростання вартості підсанкційних товарів у результаті призвели до поліпшення торговельного балансу Росії.

ОБМЕЖЕННЯ ЦІН НА НАФТУ І ГАЗ РФ

Причина неефективності введених у першій половині 2022 року санкцій проти РФ пов’язана з тим, що початкова концепція санкцій США та ЄС була помилковою через впевненість лідерів цих країн, що весь світ до них беззастережно приєднається, чого не сталося.

Спочатку санкції обмежували експорт російської продукції, насамперед нафти та газу до країн ЄС. Але через обмеженість пропозиції на цьому ринку виникло різке зростання цін, особливо на газ. У результаті Росія, продаючи меншу кількість газу, отримує навіть більший прибуток, ніж до війни.

І лише через шість місяців США та Європа зрозуміли помилковість таких санкцій та почали обговорювати рішення, пов’язані з ціною на товар. Коли пропозиція на ринку обмежена, її не можна зменшувати, оскільки зросте ціна товару, тому обговорюється питання запровадження граничних цін на російський нафту і газ, без обмеження їх сумарного пропозиції. Однак так треба було вчинити ще в лютому 2022 року, у такому разі сьогодні Росія вже могла б зіткнутися із серйозними фінансовими труднощами під час воєнних дій.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮВАТИМЕ?

Китай, Індія та інші країни, які займають нейтральну позицію щодо війни в Україні, дуже залежать від США. Їх золотовалютні резерви зберігаються в основному в доларах, і тому Міністерство фінансів США, у разі введення верхньої межі цін на енергоресурси РФ, зможе заблокувати доларові кореспондентські рахунки банків і компаній, які купуватимуть російські нафту і газ дорожче за встановлену ціну.

Така ситуація спостерігалася після блокування у Росії платіжних систем «Visa» та «Mastercard». Готуючись до війни, Росія розробила свою платіжну систему «Мир», яка після початку повномасштабної війни проти України успішно працювала у деяких пострадянських країнах, а також у Туреччині. Але влітку 2022 року органи фінансового контролю США повідомили банки інших країн про блокування їхніх рахунків у доларах під час роботи з платіжною системою «Мир», і майже всі банки поза Росією відмовилися працювати з цією платіжною системою, і тепер карти «Мир» практично не використовуються за межами РФ.

Безумовно, Росія шукатиме схеми для обходу нових санкцій, але це у будь-якому разі зменшить доходи Росії від зовнішньоекономічної діяльності. Тому при введенні верхньої граничної ціни на енергоресурси РФ вже можна розраховувати на серйозний удар по доходах бюджету країни агресора. Вибухи на газопроводах «Північного потоку» 1 та 2 свідчать про те, що Росія розуміє серйозність санкційного обмеження цін на енергоресурси та намагається сама обмежити їхню пропозицію на європейському ринку.

ЧОМУ ФІНАНСОВА СИСТЕМА СВІТУ ТАК ЗАЛЕЖИТЬ ВІД США

Сполучені Штати Америки є найбільшим ринком збуту у світі. Тому переважна більшість країн зацікавлена у торгівлі зі США. Крім того, сьогодні долар залишається провідною світовою валютою, і США цим користуються, вони можуть заморозити активи будь-якої компанії, країни або банку в доларах, що було з Іраном, Венесуелою і зараз з Росією.

Крім того, Європейський Союз так само сильно залежить від США через розбіжності всередині та слабкість у військовому плані. Тому санкції до доларових рахунків неугодних компаній поширюються і на євро, як другу за надійністю валюту у світі. І навіть Китай у цьому плані більш зацікавлений у торгівлі зі США та Європою, ніж із Росією.

ВИБУХИ НА ГАЗОПРОВОДАХ

Аргументованою є думка про те, що в цій диверсії зацікавлені самі росіяни, оскільки газ по «Північному потоку 1» вже не прокачувався Росією з серпня 2022 року, а «Північний потік 2» так і не був запущений. У цьому випадку ціна на газ у Європі зростає, і, продаючи його через «Південний потік», РФ за меншого обсягу продажів має той самий дохід.

Можливо, варто очікувати вибухів уже на європейських газопроводах, оскільки Європа почала купувати значно більше норвезького газу, і пошкодження російських «Північних потоків» на ній особливо не позначилося. Але пошкодження газопроводів усередині Європи може сильно вдарити по ній самій. Через незбалансованість усередині країн самого Євросоюзу, деякі країни можуть дуже постраждати від нестачі газу або високих цін на нього.

США І КИТАЙ

Минулого тижня Комуністична партія Китаю продовжила повноваження Сі Цзіньпіня на посаді керівника КНР ще на п’ять років. І для стабільного розвитку світової економіки, а також посилення фінансово-економічного тиску на Росію було б корисним, щоб США покращили свої відносини з Китаєм, частково знявши з нього хоча б частину технологічних санкцій, щоб перетягнути КНР на свій бік у протистоянні з Росією.

Можливо, після виборів до Конгресу США, які пройдуть 8 листопада, вектор взаємодії з Китаєм зміниться, що дозволить значно посилити ефект від антиросійських санкцій, завдавши її економіці непоправних втрат.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top