Економіка

Росіяни завалили Казахстан запитами про санкційні товари

Останніми тижнями російські компанії засипали своїх казахстанських партнерів новими проханнями допомогти їм обійти західні санкції та імпортувати вкрай необхідні товари, пише видання Reuters з посиланням на свої джерела.

Після того, як російські війська вторглися в Україну 24 лютого минулого року, Захід наклав масштабні санкції на російську економіку орієнтовною вартістю 2,1 трильйона доларів, що спонукало Москву шукати обхідні шляхи для імпорту технологій і товарів.

З продажем тисяч товарів в РФ, заборонених Заходом, трейдери створили розгалужену мережу поставок через треті країни, щоб обійти обмеження. Багато товарів потрапляє через Туреччину та колишні радянські республіки, кажуть економісти.

Сім джерел, які всі говорили на умовах анонімності через делікатність питання, сказали, що вони помітили зростання запитів росіян допомогти доставити все — від підшипників і деталей літаків до рідкоземельних металів через Казахстан до Росії.

Два джерела пов’язали підвищений інтерес Росії до санкційних товарів з повідомленнями про плани Туреччини придушити транзит санкційних товарів через свою територію.

РІДКІСНОЗЕМЕЛЬНІ МЕТАЛИ

«Це означає, що бум тільки починається», — сказав один бізнесмен, який займається зовнішньою торгівлею.

Інший казахстанський підприємець сказав, що йому запропонували 1 мільйон доларів, щоб допомогти перевезти вантажівку рідкоземельних металів з Австралії.

«Від телефонів і підшипників до деталей літаків і рідкоземельних металів», — сказав підприємець і навів приклади запитів, які, за його словами, він відхилив.

У росіян дуже довгий список покупок, який включає промислове обладнання, залізничні підшипники, передову електроніку, радіообладнання, турбіни, деталі літаків, сировину та навіть матеріали для банківських карток, повідомили джерела, деякі російські фірми прагнули встановити довгострокові партнерські відносини для обходу санкцій.

Відповідно до російського законодавства, дотримання західних санкцій є злочином, а зрив санкцій став прибутковою галуззю для деяких підприємців.

Президент Володимир Путін пожартував, що західні предмети розкоші все ще доступні в Москві, хоча вони дорожчі.

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час візиту до регіону цього місяця закликав країни Центральної Азії зберегти санкції та пообіцяв допомогти їм впоратися з супутніми збитками.

Але центральноазіатський чиновник, розмовляючи з журналістами під час візиту Блінкена, сказав, що уряди мало що можуть зробити, щоб зупинити трейдерів від реекспорту товарів до Росії.

«Я заходжу в офіс європейської компанії і запитую про певне обладнання, вони кажуть, що не можуть його продати, тому що воно може потрапити в Росію», — сказав один казахський бізнесмен, який займається промисловим обладнанням.

«Коли я виходжу, мені дзвонить турецька компанія, яка пропонує те саме обладнання».

Туреччина, союзник по НАТО, минулого місяця заявила, що не експортує продукцію, яку Росія може використовувати у військових діях, після попереджень США щодо експорту хімікатів, мікрочіпів та інших предметів. Анкара також заявила, що не дозволить порушувати санкції Заходу в Туреччині чи через неї, і вживає заходів для запобігання цьому.

РОЗВИТОК ТОРГІВЛІ

Росія залишається найбільшим торговим партнером Казахстану. Минулого року казахстанський експорт до Росії зріс на чверть до 8,8 мільярда доларів.

Експорт пластикових труб, з певним видом яких Росія мала проблеми з виробництвом або постачанням, минулого року зріс більш ніж втричі до 12 мільйонів доларів.

У той же час Казахстан різко збільшив імпорт комп’ютерів з європейських країн і Тайваню, хоча незрозуміло, скільки з них потім було реекспортовано в Росію.

Іноді навіть закон не порушується, кажуть джерела. Часто складні елементи включають санкціоновані компоненти, але самі по собі не заборонені. Зростання торгівлі настільки різке, що казахська митниця перевантажена, додали вони.

Інше джерело повідомило, що російські банки імпортували через Казахстан обладнання та пластик, необхідні для виробництва банківських карт.

Але такий бізнес пов’язаний з додатковими витратами. Казахські бізнесмени, які перепродують товари в Росію, зазвичай мають право на відшкодування ПДВ у розмірі 12%, але ті, хто перевозить «підозрілі предмети», не повідомляють про це владу, щоб не викрити весь ланцюжок поставок, сказав бізнесмен.

Однак одне джерело використало російське прислів’я, щоб пояснити, чому він вирішив зайнятися незаконною торгівлею: «Для одних війна — горе і нещастя, а для інших — шлях до процвітання».

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top