Економіка

Михайло Поживанов: причин різкого подорожчання цін в Україні декілька

За 7 місяців повномасштабної війни стрімко зросли ціни на більшість товарів.

За 7 місяців повномасштабної війни з Росією у нашій країні стрімко зросли ціни на більшість товарів – як непродовольчих, так і продуктів харчування.

Про те, як бойові дії, подорожчання палива та імпортні товари підвищують загальний показник інфляції і чи можливе зниження цін в Україні, в коментарі ElitExpert розповів нардеп чотирьох скликань та екс-заступник міністра економіки Михайло Поживанов, який нині є головою ВО «Батьківщина» в місті Одесі.

«Люди звісно хочуть зниження цін, але треба бути реалістами: домогтися довоєнного рівня цін у сьогоднішній ситуації неможливо. Адже більшість виробництв або зупинилися, або працюють у дуже ризикованих умовах. Крім того, наклалися експортно-імпортні обмеження, що сталися після того, коли Нацбанк практично заборонив виводити валюту за контрактами, дозволивши лише критичний імпорт. Відповідно, у багатьох випадках обсяги виробництва різко впали, з’явився підвищений попит на той чи інший товар, а ціна, відповідно, зросла».

Крім того, наголосив Михайло Поживанов, ще одна важлива причина подорожчання цін – те, що Росія розбомбила найбільший в Україні Кременчуцький нафтопереробний завод. На даний час він повністю виведений з ладу і не працює.

«Це призвело до сильного стрибка цін на нафтопродукти, а відповідно і подорожчання практично всіх товарів у країні, адже у вартості будь-якої продукції є частка, яка припадає на пально-мастильні матеріали. Плюс, щоб там не було, будь-яке виробництво все одно споживає електроенергію, паливо, газ. А газ по вартості зріс на біржах до двох із половиною тисяч доларів за 1 тис. кубометрів.

Тож, на жаль, ні президент, ні уряд не мають важелів впливу на зниження цін. Можливо, за давальницькими схемами ціни могли б бути трошки дешевшими, але на практиці ми всі розуміємо: якщо виробник підняв ціну, він уже її ніколи не знизить», — резюмував Михайло Поживанов.

Тим часом, 21 вересня Верховна Рада ухвалила закон №7668-д, яким повернула стягнення акцизу з палива для українців. Ухвалений закон передбачає, що з кожної тисячі літрів бензину, дизельного палива та біопалива з операторів ринку нафтопродуктів стягуватиметься акциз у розмірі 100 євро, з кожної тисячі літрів зрідженого газу – 52 євро. При цьому Верховна Рада залишила чинний розмір ПДВ на всі види нафтопродуктів – 7%.

Як зазначив Михайло Поживанов, ухвалений парламентом закон виллється в ще більше підвищення роздрібних цін на дизель і бензин, як мінімум на 4 гривні за літр, а отже призведе і до нового зростання цін на продукти.

«Сто євро з кожної тисячі літрів палива – це 10 центів з одного літра, тобто за нинішнім курсом більше ніж 4 гривні, – зазначив експерт. – Але головне, що ці додаткові гроші, які отримає держава, підуть не на підтримку людей, що зараз вкрай необхідно, а на відновлення масштабних державних програм на кшталт дорожніх робіт у рамках «Великого будівництва». Мені здається, що під час війни, коли об’єкти інфраструктури, мости та дороги, зазнають постійних ударів та бомбардувань, вкладивати в це гроші, не знаючи, а чи не буде завтра ця дорога знов зруйнована, — не зовсім доречно».

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top