Економіка

Китай підготував відповідь на західні санкції

china usa

Виявившись відрізаним від передових технологій через санкції США, Китай перейшов до рішучого контрнаступу. В останні місяці влада країни вводила санкції, штрафувала і навіть затримувала співробітників низки великих західних компаній. А тепер Китай готовий позбавити Захід рідкісноземельних металів, без яких європейський та американський автопром навряд чи перейде на електротранспорт у найближчому майбутньому.

Торгові відносини між Китаєм та США перетворилися на торговельну війну ще за часів президентства Дональда Трампа. В основному вона набирала форми запровадження додаткових імпортних мит на значні списки товарів з обох сторін. Восени минулого року Джо Байден, керуючись інтересами національної безпеки, запровадив заборону на експорт до КНР сучасних американських технологій, включаючи мікрочіпи.

OSU-med-chip

З тих же міркувань національної безпеки проти китайського бізнесу щоразу виступають і європейські країни. Так, наприклад, Британія відмовилася від послуг Huawei у сфері 5G, а також вирішила не продавати китайським бізнесменам найбільший у країні завод мікрочіпів. Китайські інвестиції у виробників напівпровідників заблокувала Німеччина. А пізніше до американських санкцій приєдналися Нідерланди та Японія — два інші великі експортери мікрочіпів.

Виявившись відрізаним від передових технологій, Китай перейшов до рішучіших дій. Лише за останні кілька місяців китайська влада ввела санкції щодо двох американських оборонно-промислових компаній: Lockheed Martin і Raytheon Missiles and Defense Corporation; оштрафували британську консалтингову компанію Deloitte на рекордні $30,8 млн.; розпочали розслідування щодо найбільшого виробника мікрочіпів США Micron Technologies; а також провели рейди та затримання співробітників американської аудиторської компанії Mintz та японської фармацевтичної компанії Astellas Pharma.

І це лише початок. Як пише Financial Times, посилаючись на доповідь Міністерства торгівлі КНР, наступним кроком у відповідь Пекіна на «технологічну блокаду» з боку Заходу може стати введення ембарго на поставки західним країнам рідкісноземельних металів, необхідних для виробництва акумуляторів для електромобілів, і скануючих лідерів, що використовуються в система зору.

На економіці самого Китаю відмова від експорту літію, кремнію та інших рідкісноземельних металів, які мають величезний попит у світового автопрому у зв’язку з повсюдним переходом на електромобілі, серйозно не позначиться.

china usa2

Зрештою, ця сировина потрібна і китайським автовиробникам. А ось для США та особливо для Європи запровадження ембарго Китаю може виявитися критичним. Китай переробляє близько 60% літію, що виробляється у світі, 65% кобальту і більше третини нікелю і міді, будучи одночасно і найбільшим експортером ряду рідкісноземельних металів.

Аналітики, опитані FT, не сумніваються, що Китай піде на цей крок найближчим часом. Так, Ту Ле, засновник пекінської консалтингової компанії Sino Auto Insights, вважає, що будь-яке рішення Китаю «використовувати як зброю своє домінуюче становище у видобутку та переробці» матеріалів, що використовуються в індустрії електромобілів, відразу викличе «тривогу в урядів США, Європи, Японії та Кореї».

У свою чергу Артур Кребер, керівник відділу досліджень пекінської консалтингової компанії Gavekal Dragonomics, вважає, що Китай може і не вводити ці обмеження, а просто пригрозити ними і використовувати можливе ембарго як важіль тиску на переговорах, домагаючись послаблення або скасування заборони на постачання напівпровідників. .

Нарешті, старший науковий співробітник Атлантичної ради Декстер Робертс і зовсім здивований, що китайська влада досі поводилася так стримано, адже американська заборона на експорт мікрочіпів «завдала удару в серце глобальних». передових технологічних амбіцій Китаю».

При цьому аналітики відзначають, що заходи у відповідь обиратимуться китайською владою з хірургічною точністю. Це можуть бути й нові санкції чи розслідування щодо окремих компаній, але тільки тих, які не є такими важливими для самого Китаю.

До того ж дії КНР у відповідь не повинні завадити відновленню китайської економіки після пандемії COVID-19: «Все в кінцевому підсумку зводиться до того, що у Китаю і так багато проблем цього року, особливо в економічній сфері. І останнє, що їм зараз потрібно, це відволікатися на ще більш ворожі відносини зі США», — зазначає пан Робертс.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у  Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top