Економіка

Гра на виживання: як пройшов для індустрії майнінгу 2022 рік

Парадоксальний ріст хешрейту біткойна на фоні обвалу і стагнації цін, перехід Ethereum на Proof-of-Stake і перше велике банкротство майнінгової компанії. Чим ще відзначився 2022 рік для індустрії криптовалют.

  • Доля державних компаній у видобутку досягла 25%.
  • Ріст складності, падіння цін і енергетична криза зруйнували доходи майнерів.
  • Перше велике банкротство на крипторинку.
  • Ethereum відмовився від майнінга з переходом на алгоритм Proof-of-Stake.
  • Росія випала з трійки лідерів видобутку біткойна.

Хешрейт биткойна досягає нових максимумів, незважаючи на медвежий ринок

З початку року хешрейт біткойна виріс приблизно на 58% — з 172,8 EH/s до листопадового піку в 272,4 EH/s. Після цього показник незначно скорегувався.

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Згідно з даними Центру альтернативних фінансів Кембриджського університету (CCAF), лідером по долі у потужності майнінгу залишилися США, наростивши перевагу до показника 37,8% . 

У свою чергу Китаю не вдалося повністю заблокувати майнінг в країні. Вже у вересні 2021 року експерти CCAF зафіксували повернення релевантного херейту, який досяг 21,1%. 

На другому місці рейтингу виявився Казахстан — 13,2%. З трійки лідерів випала Росія (4,7%), поступившись Канаді (6,5%).

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Спеціалісти організації представили географічну розстановку сил станом на січень 2022 року. Тому можна тільки припускати, як наслідки події та тенденції спричинили міграцію хешрейта. 

Оперуючі на території США і Канади майнери активно нарощували потужності. Казахстан стикнувся із серйозним відтоком представників промислового майнінгу через проблеми з енергопостачанням і запропонованими поправками до податкового законодавстві.

У розрізі пулів лідером залишився Foundry USA, який за рік збільшив частку в хешрейті біткойна з 17% до 26,45%. Структура продовжила домінувати, незважаючи на виниклі фінансові проблеми в материнській компанії Digital Currency Group.  

Після неї розташувалися AntPool, F2Pool і Binance Pool. Ці платформи також наростили потужності. Наприклад, доля AntPool з січня збільшилася майже на 5%. У результаті під контролем провідної четвірки виявилося 75% хешрейта біткойна.  

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Парадоксальний зростання числових потужностей мережі на фоні медвежьего ринку аналітик Hashrate Index Джаран Меллеруд пояснив інвестиціями публічних майнерів в обладнання під час минулого минулого циклу. Доля таких гравців в хешрейті за 12 місяців збільшилася з 10% до 25% .

Засновник Capriole Investments Чарльз Едвардс видав альтернативну думку . Експерт висловив упевненість, що максимальний хешрейт пов’язаний з входом у майнінг великих нафтогазових компаній.

З ростом потужності мережі на нові рекордні відмітки вийшла корелююча складність майнінга. В кінці листопада показники досягнули історичного максимуму в 36,95 Т.

Майнери стикнулись з проблемою обслуговування кредитів

Ріст складності, падіння цін на біткойн і підвищення тарифів через енергетичну кризу виявили серйозний тиск на прибутковість майнінгу протягом року. Дохід гравців сектора в листопаді скоротився до $461 млн ($1,2 млрд у січні).   

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

У листопаді хешпрайс оновив історичний мінімум із відмітки $0,058 за 1TH/s. Метрика показує дохід майнерів у розрахунку на затрачувану одиницю вимірної потужності.

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

На початку літа публічні майнери ліквідували значну частину накопичених резервів у криптовалюті. Незважаючи на це, в Arcane Research порахували їхнє фінансове становище стійким.

У вересні 2022 року в індустрії сталося перше велике банкрутством. Заява про неплатоспроможність подала приватна майнінгова компанія та провайдер інфраструктури Compute North.

Уже в жовтні публічна Core Scientific попередила про ризик вилучення фінансових резервів до кінця року та можливому банкротстві. У грудні компанія звернулася до суду за захистом від кредиторів згідно Глави 11 для реорганізації бізнесу.

В Hashrate Index відзначено, що проблеми фірми цілком пояснюються. Експерти проаналізували співвідношення довготривалих навантажень і ліквідних активів у найбільших публічних майнерів. У Core показник виявився на порядок вище, ніж у інших — 24. 

Британська Argo Blockchain також заявила про можливе припинення операцій через брак фінансування, згідно з метрикою, потенційно в зону ризику потрапляють також Greenidge і Stronghold.  

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

У ході зростаючого ринку 2021 року компанії активно брали кредити для купівлі обладнання, у багатьох випадках під його заставу. В Bloomberg оцінили обсяг активів, що є під загрозою ліквідації в $4 млрд .

За даними агентства, найбільшими кредиторами були NYDIG, Celsius Network, BlockFi, Galaxy Digital і Foundry. Протягом року деякі майнери почали повертати десятки тисяч установок, які не мають можливості обслуговувати через заборгованість. 

Події розгорталися на фоні стрімкого падіння цін на обладнання — понад 80% протягом року. Відповідно до індексу хешрейту, у січні пристрої з енергоефективністю вище 38 Дж/ТГ коштували приблизно $101, до кінця року показник впав до $18 . В Foundry підтвердили цю оцінку.

Строки окупності придбаних за піковими цінами установок в поточних ринкових умовах виросли в рази. Експерти підрахували, що для повернення вартості придбаного в січні Antminer S19j Pro зараз потрібно близько 9 років.

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Intel вийшла на ринок майнінгових ASIC

Падаючий ринок вдарив і по виробникам майнингового обладнання. За підсумками третього кварталу Canaan відзвітувалась про чистий прибуток у розмірі $8,6 млн. Показник обвалився на 90% по відношенню до попереднього періоду. 

При цьому голова і генеральний директор Наньген Чжао підтвердив, що падіння доходів обумовлено корекцією цін за існуючими контрактами — заплановані фізичні обсяги продажів фірма виконала.

Упродовж 2022 року Canaan встигла представити дві нові лінії біткоїн-майнерів. У флагманів 12 серії виявлена ​​енергоефективність склала 35 Дж/ТГ, у топових пристроїв 13 серії — вже 25 Дж/ТГ.

У квітні MicroBT презентувала лінійку Whatsminer M50. Релевантна характеристика ведучого майнера M50S склала 26 Дж/ТГ. 

Bitmain продовжила розширювати пропозицію моделей серії S19. Його флагман забезпечує енергоефективність в 21,5 Дж/ТГ.   

На думку аналітиків, перехід на більш ефективне обладнання став одним із факторів зростання хешрейта біткойна в 2022 році. При цьому споживана потужність мережі впала за період з ~9500 МВт до ~8400 МВт, згідно з Hashrate Index.    

На цьому фоні в секторі виробників обладнання для майнінгу, де домінують вищеперераховані китайські компанії, вийшов новий потенційно великий гравець — американська Intel.

У лютому корпорація представила чіп Bonanza Mine для видобутку першої криптовалюти. Презентація була чисто технічною, але експерти звернули увагу на явну енергоефективність — всього 55 Дж/ТГ. 

Одним із перших замовників чіпа стала GRIID Infrastructure. Останній раз в документах для SEC розкрито, що планується отримати від Intel пристроїв з набагато більш високими характеристиками — 26 Дж/ТГ .

У квітні Intel підтвердила, що показник відповідає другому поколінню пристрою під назвою Blockscale.

У липні корпорація оголосила про початок поставок чіпів першим клієнтам. В їх число також увійшли Argo Blockchain, Block і HIVE Blockchain. Остання отримала перші 262 установки в листопаді.

Ethereum перейшов на Proof-of-Stake. Альткоіни не змогли прийняти всіх майнерів

15 вересня розробники активували масштабне оновлення The Merge в мережі Ethereum. Блокчейн перейшов на алгоритм консенсусу Proof-of-Stake (PoS).

Відповідно до 2Miners, хешрейт мережі на той момент склав близько 740 TH/s. Друга частина майнерів по капіталізації криптовалюти очікує переключення на альткоїни, які можна отримати за допомогою GPU. 

Від притоку серйозно виграла мережа Ethereum Classic, потужності якої підскочили з 55 TH/s до 290 TH/s. На фоні міграції також виріс хешрейт монети Ravencoin, Ergo і Beam.

Однак у найближчий час майнери стали відключати обладнання від нових мереж видобуту… Очевидно, для багатьох видобуток альткоінів виявилася недостатньо вигідним, щоб покрити витрати. Вже до кінця вересня ЗМІ повідомила про різке падіння цін на відеокарти в Китаї.

Хешрейт Ethereum Classic з жовтня стабілізувався в діапазоні 150-130 TH/s з тенденцією до зниження. Подібний тренд продемонстрували й інші мережі, в яких спостерігався приток гравців після The Merge.

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Запущений без проблем форк Ethereum PoW виявився для майнерів зовсім неприємним. На піку 15 вересня потужність мережі досягла 68 TH/s, до кінця року показник впав нижче 19 TH/s. 

Заключення

На думку експертів Hashrate Index, поточна криптозима не стала для біткоїн-майнерів більш важким випробуванням, ніж раніше. Наприклад, в ході медичної кризи 2020 року дохід на 1 кВт·ч падав до $0,083. Зараз мінімум зафіксовано на відмітці $0,108 (при вдвоє меншій тривалості незавершеного циклу).

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Аналітики вважають, що північноамериканські майнери ще більше збільшать долю в хешрейті першої криптовалюти. Регіональні гравці продовжують отримувати багатотисячні партії законтрактованого сучасного обладнання та розвивати інфраструктуру. 

Весь публічний майнінг компаній у совокупному показнику, ймовірно, також буде рости. Однак цей процес сповільнився — з початку року акції втратили до 90% вартості.

Гра на виживання: що вийшло з індустрією майнінга в 2022 році

Але для деяких компаній криптозима стала можливістю придбати активи конкурентів (CleanSparCrusoeFoundry та інші) зі значним дисконтом або з мінімальними витратами збільшити хешрейт за рахунок знижок від виробників обладнання (наприклад, TeraWulf). 

За прогнозами багатьох експертів, падіння ринку завершится навесні 2023 року. На це вказує тривалість аналогічних попередніх періодів.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top