Новини

За два роки війни Росія витратила половину грошей Фонду національного добробуту

пидоры

За підсумками 2023 року Росія витратила майже 4 трильйони рублів з Фонду національного добробуту (так звані кошти на «чорний день»), який із 2004 року виручав Кремль під час криз. Тепер у його так званій ліквідній частині залишилося тільки 5 трильйонів, пише російське видання «Медуза«.

Зазначається, що спочатку система була покликана знизити залежність економіки від цін на сировину. Якщо нафта коштувала дорого, то влада мала скуповувати валюту і відкладати її у фонд. У разі якщо нафта дешевшала, накопичену валюту дозволялося витрачати, насамперед на пенсії. Уряд щороку встановлював так звану ціну відсікання щодо нафти марки Urals: до початку війни вона становила 45 доларів.

Однак після повномасштабного вторгнення в Україну і введення санкцій на російську нафту на 2023 рік придумали нове бюджетне правило: прив’язали не до вартості нафти, а до необхідного обсягу нафтогазових доходів бюджету.

За словами журналістів, усю першу половину 2023-го необхідних обсягів не досягали, тому валюту з ФНБ продавали. Влітку ситуація змінилася: ціни підросли, рубль ослаб, тому влада була готова нарешті поповнювати фонд. Мінфін повідомляв, що почне закупку 7 серпня, але цього так і не сталося. В грудні Мінфін продав із ФНБ півмільярда євро, 115 мільярдів юанів і 232 тонни золота, а отримані 2,9 трильйона рублів забрав на покриття дефіциту бюджету.

«Це максимально допустима сума на 2023 рік», – йдеться у статті.

Також вказано, що ФНД складається не лише з ліквідної частини, на яку приходяться накопичення у валюті та золоті. Загальний обсяг фонду за підсумками 2023 року оцінили в 12 трильйонів рублів. За рік сума скоротилася лише на 12%, але її більша частина – неліквідна. Тобто накопичення потрібно інвестувати, інакше їх знецінить інфляція. Для цього держава періодично купує акції та облігації російських компаній.

Експерт Oxford Economics Тетяна Орлова зазначає, що тільки ліквідні інвестиції можна розглядати як резерви на чорний день, «решти вже немає».

«Формально, якщо зберегти ті самі темпи витрат, ліквідна частина фонду буде вичерпана вже 2025 року… У 2024-му з ФНД можна буде взяти на покриття дефіциту тільки 1,3 трильйона рублів, наступного трансфертів не буде зовсім», – вважають експерти.

За їх словами, підтримку може надати нове бюджетне правило. Цього року вирішено повернутися до цін на нафту на рівні 60 доларів. Однак наразі вона торгується по 65 доларів, тож додаткові покупки валюти будуть. Проте аналітики Райффайзен Банку, наприклад, чекають подальшого скорочення ліквідної частини фонду.

За підрахунками економіста Bloomberg Economics по Росії Олександра Ісакова, ліквідна частина ФНД залишиться на тому ж рівні, якщо нафта коштуватиме 73 долари за барель. Якщо вона опуститься до 50, то ресурсів вистачить максимум на два роки. Але головна загроза полягає у швидкому переході коштів у неліквідну форму.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top