Новини

Як у світі оцінили ордер на арешт Володимира Путіна

Світові лідери продовжують обговорювати рішення Міжнародного кримінального суду

Світові лідери продовжують обговорювати рішення Міжнародного кримінального суду, який виписав ордери на арешт президента РФ Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової через події навколо України. Думки при цьому розходяться: в той час, як одні вважають позицію суду виправданою, а інші побоюються, що вона призведе до ядерної війни, треті ламають голову над тим, як їм тепер проводити заходи за участю російського лідера.

У Лондоні в понеділок відбулася зустріч на підтримку зусиль Міжнародного кримінального суду (МКС), участь у якій взяли високопоставлені представники близько 40 країн (включаючи міністра юстиції України, яка не є державою-членом МКС, Дениса Малюськи та українського генпрокурора Андрія Костіна). Британський міністр юстиції Домінік Рааб під час заходу заявив про готовність виділити МКС значні додаткові кошти і закликав інші країни наслідувати приклад Великобританії.

Прокурор МКС Карім Ахмад Хан, який звернувся до учасників зустрічі, направив клопотання для отримання ордера на арешт Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової, тим часом закликав присутніх не шукати привід для «святкування або поплескування один одного по спині».

«Насправді це справді дуже сумна, похмура подія: вперше в історії судді Міжнародного кримінального суду вважали за необхідне видати ордери на арешт лідера та високопоставленого державного діяча однієї з країн — постійних членів Ради Безпеки ООН», — пояснив свою думку Карім Ахмад Хан.

Конфлікт навколо України він назвав «моментом пробудження» для системи МКС, заявивши: «Нам потрібно мати колективну стійкість, щоб чинити правосуддя. Якщо ми в цей момент не будемо чіплятися за закон, нам, можливо, не буде за що чіплятися в майбутньому».

З п’яти країн-постійних членів Ради безпеки ООН лише Великобританія та Франція ратифікували Римський статут, на підставі якого діє МКС. Росія, Китай та США державами-учасницями цього суду не є і, відповідно, не визнають його рішення (на відміну від 123 країн світу).

У МЗС Китаю в понеділок закликали МКС «поважати судовий та юрисдикційний імунітети, якими користуються глави держав відповідно до міжнародного права», а також «уникати політизації та подвійних стандартів».

Президент США Джо Байден назвав видачу ордера на арешт свого російського колеги «виправданою». «Цей суд не визнаний нами. Але я думаю, що він виступив із дуже сильною позицією», — заявив глава Білого дому. У посольстві РФ у Вашингтоні у відповідь нагадали, як американська влада протидіяла тому, щоб МКС розслідував злочини американських збройних сил в Афганістані, і охарактеризували нинішню позицію США як «мляву шизофренію», спробу «максимально нашкодити Росії».

Розкритикував рішення суду і колишній помічник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон, який заявив в інтерв’ю британському телеканалу Sky News, що до арешту президента РФ цей крок не призведе, але врегулювання української кризи зірвати може. «Це (МУС.— ред. ) вкрай небезпечний інститут, і я думаю, що його дії можуть потенційно перешкодити досягненню дипломатичного рішення в Україні, — попередив він. ймовірність того, що він на них погодиться?

Про те, що рішення МКС може негативно вплинути на врегулювання конфлікту навколо України, заявив і президент Сербії Олександр Вучич. «Це рішення, не кажучи вже про юридичні аспекти, призведе до поганих політичних наслідків, наслідків для життя людей. Воно говорить про велику неготовність говорити про мир і перемир’я, про збереження людських життів», — зазначив він. За його словами, звинувачуючи Володимира Путіна у «найважчих військових злочинах», західні країни відрізають для себе шляхи для переговорів із ним.

«Не впевнений, що це (ордер на арешт. — ред. ) було мудре, прораховане рішення», — резюмував Олександр Вучич. Сербія є країною-учасницею МКС.

Прем’єр-міністр Камбоджі, яка також визнає юрисдикцію МКС, Хун Сен також висловив побоювання, що «ордер на арешт Путіна ускладнить зусилля щодо пошуку мирного рішення в Україні». «Як Путін може вести переговори про мир, коли інша сторона загрожує йому арештом?» — Заявив політик у своєму Telegram-каналі. Нагадавши, що «президент Путін — лідер ядерної держави з тисячами одиниць ядерної зброї», Хун Сен попередив, що спроба заарештувати російського лідера може стати глобальною катастрофою.

Низка інших країн, які визнали юрисдикцію МКС або збираються зробити це, як, наприклад, Вірменія, рішення суду поставило в непросте становище: їм тепер необхідно враховувати цей фактор, перед тим як організовувати заходи за участю президента РФ. Йдеться, зокрема, про ПАР, влада якої має намір запросити Володимира Путіна на серпневий саміт БРІКС. Коментуючи ситуацію, що склалася, офіційний представник президента ПАР Віктор Магвенья був обережний. За його словами, влада не має наміру «висловлювати припущення» з приводу того, що станеться, якщо президент РФ ухвалить це запрошення. «Ми взяли до уваги повідомлення про видачу МКС ордера на арешт президента Путіна, — заявив він (цитата з ТАРС).— ПАР, як і раніше, віддана мирному врегулюванню конфлікту в Україні шляхом переговорів. Як уряд ми усвідомлюємо наші зобов’язання (перед МКС. — ред. ). Однак у час, що залишився, до саміту (БРІКС.— ред.) ми продовжимо підтримувати контакти з різними зацікавленими сторонами щодо саміту та пов’язаних із цим питань».

Прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова сьогодні запитали про особисте ставлення Володимира Путіна до новин із Гааги. «Ставимося до цього спокійно, все ретельно фіксуємо і продовжуємо працювати. Продовжує, головне, працювати президент,— відповів він і додав: — Ми спостерігаємо таку кількість відверто ворожих проявів щодо і нашої країни, і нашого президента у світі, що, звичайно ж, ми це фіксуємо, але, якщо кожен із цих ворожих проявів приймати близько до серця, напевно, нічого доброго не вдасться».

У Слідчому комітеті (СК) РФ ситуацію, зважаючи на все, все ж таки прийняли близько до серця: 20 березня було оголошено, що відомство порушило кримінальну справу стосовно прокурора МКС Каріма Ахмада Хана і суддів Томоко Акане, Розаріо Сальваторе Айтали, Серхіо Херардо Угаль .

«Кримінальне переслідування носить свідомо незаконний характер, оскільки підстав для притягнення (Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової ) до кримінальної відповідальності немає»,— заявили в СК РФ. Нагадаємо, МКС звинуватив президента Росії та уповноважену з прав дитини у сприянні «незаконному вивезенню українських дітей на територію Російської Федерації».

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top