Новини

США «прокачають» HIMARS в Україні: що таке IFATDS і в чому її незамінність на полі бою

Які переваги вона дасть ЗСУ над армією РФ

Невдовзі Україна отримає посилення для своєї артилерії. Фонд FMS Міністерства оборони США закупить та передасть ЗСУ 18 комплектів IFATDS. Це експортна версія новітньої системи управління артилерією армії США – AFATDS.

Що таке International Field Artillery Tactical Data System (IFATDS) та які переваги вона дасть ЗСУ над армією РФ, читайте у статті.

Що таке IFATDS

IFATDS — це міжнародна версія автоматизованої системи управління польовою артилерією, яка фактично є доопрацьованим варіантом АСУ AFATDS, що використовується Збройними силами США. Тим не менш, IFATDS має свої особливості, пов’язані з неможливістю передачі деяких технологій, оскільки призначається для поставки закордонним замовникам. Втім, відмінності систем є несуттєвими.

Перший варіант AFATDS з’явився у 1995 році і за минулий час зазнав чимало змін. На даний момент еволюція американської АСУ дійшла до сьомої версії. Спочатку система створювалася на користь Сухопутних військ США, але потім проектом зацікавився Корпус морської піхоти. На даний момент система використовується в армії США.

АСУ AFATDS/IFATDS будується на основі кількох компонентів. У першу чергу, це термінали декількох типів, призначені для самохідних установок і гармат, що буксируються. По суті це комп’ютер у захищеному корпусі з відповідним програмним забезпеченням та засобами навігації та зв’язку.

Термінал приймає та обробляє інформацію про цілі та розраховує дані для стрілянини. Іноді його безпосередньо інтегрують у бортову систему управління вогнем САУ або РСЗВ, що прискорює наведення та подальше ураження цілі.

Крім того, до складу комплексу також входять кілька типів самохідних або командних пунктів, що буксируються. Власне, вони і збирають усі дані, що аналізують, аналізують обстановку і займаються пошуком цілей. AFATDS збирає дані з багатьох джерел — як від штатної артилерійської розвідки, так і від інших родів військ.

Потім по захищеному радіоканалу цілевказівка ​​передається безпосередньо вогневим точкам. По суті AFATDS займається розрахунком даних про мету та координацією вогню артилерії. При цьому всі процеси є максимально автоматизованими.

Проте головним компонентом системи можна назвати все ж таки спеціальне програмне забезпечення. Його постійне оновлення та доопрацювання дозволяють зберігати високі характеристики всієї АСУ незалежно від різних факторів. Також велике значення має спеціально розроблений протокол передачі, що дозволяє розносити різні засоби артилерії великі відстані.

Що кажуть експерти

За словами військового експерта Івана Киричевського, ці 18 комплексів компенсують урізаність програмного забезпечення HIMARS, переданих Україні. Він зазначив , що США передали Україні HIMARS з обмеженим програмним забезпеченням.

«Наприклад, там немає системи натовського зв’язку Link 16. Більше того, там немає програмного забезпечення відстрілу ракет ATACMS», — підкреслив Киричевський.

Він додав, що на установках стоїть софт, здатний наводити ракети GMLRS і відстрілювати їх за заданими координатами.

“На цих 18 пускових машинах, які для нас виробляються, таких обмежень не буде. І це є досить цінним”, — вважає Киричевський.

Військовий експерт Петро Черник, у свою чергу, заявив , що надходження IFATDS на озброєння української армії покращить точність та якість стрілянини артилерії.

“Відхилення може становити від одного метра до десяти – все залежить від модифікації ракети. А кожне покоління спеціалізованого обладнання зменшує це відхилення. Буває так, що відбувається абсолютне досягнення всіх цілей”, — наголосив він.

За словами колишнього американського військового, який мав справу із системами AFATDS/IFATDS, вони дають оператору можливість підвищити «ситуаційну поінформованість» майже в реальному часі. Інформація обробляється та видається оператору за допомогою однієї загальної операційної системи, яка “може інтегруватися з іншими системами, такими як протиповітряна оборона, розвідка тощо”.

Мінуси.

З мінусів системи можна відзначити цей радіоканал зв’язку. За заявами він має бути стійким до пристроїв РЕБ. Як це буде на практиці, доведеться перевірити українським військовим.

Інший, важливіший мінус — це кількість систем, які надійдуть Україні. 18 штук — це недостатня кількість систем для такого великого ТБД. При цьому в тому ж документі FMS йдеться про те, що найбільшу кількість IFATDS отримає зовсім не Україна, а Латвія.

До розпорядження Збройних сил цієї країни надійдуть 55 американських АСУ. Ще 16 комплектів отримає Тайвань. Втім, не факт, що півсотні IFATDS для Латвії не будуть відправлені як заміна якогось іншого озброєння, яке влада країни відповідно нададуть Україні.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top