Новини

Франція, Німеччина та Польща обіцяють довгострокову підтримку України, – FT

Франція, Німеччина та Польща пообіцяли військову підтримку України у боротьбі проти російського вторгнення стільки, скільки буде потрібно, поки вони та інші західні держави працюватимуть над питанням «гарантій безпеки», спрямованих на зміцнення оборони України та забезпечення її суверенного майбутнього. Про це повідомляє Financial Times

Президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і президент Польщі Анджей Дуда зустрілися в Парижі у понеділок, 12 червня, увечері і намагалися продемонструвати єдність на підтримку України.

Але вони надали мало подробиць про інтенсивні переговори, які зараз ведуться між західними прихильниками України, про те, які гарантії безпеки вони нададуть після закінчення війни, а також про те, чи буде Україні встановлений чіткий графік вступу до НАТО.

«Наша підтримка триватиме стільки, скільки буде потрібно. Ми повинні гарантувати, що Росія не лише не виграє цю невдалу кампанію, але й ніколи не зможе її повторити», — сказав Макрон. 

Обговорення гарантій безпеки, які відбуваються як на двосторонньому рівні з Україною, так і між західними державами, відображають згоду з тим, що Києву не можна пропонувати членство в НАТО, поки триває війна. Але залишаються розбіжності: що слід запропонувати натомість, терміни і те, чого буде достатньо, аби Росія більше не загрожувала Україні.

У той час як західні офіційні особи визнають, що зобов’язання НАТО щодо взаємної оборони за статтею 5 є єдиною справжньою гарантією безпеки, союзники України намагаються узгодити те, що вони називають довгостроковими гарантіями, які, як очікується, включатимуть щорічні поставки найсучаснішого озброєння, навчання за стандартами НАТО і обмін розвідданими, схожа на військову підтримку, яку США надають Ізраїлю.

Ізраїль і США не мають офіційного оборонного договору, але мають угоду про значну військову допомогу, яка продовжується кожні 10 років.

Такі пакети підтримки будуть спрямовані на стримування майбутньої російської агресії шляхом зміцнення обороноздатності України та модернізації її військових сил до стандартів НАТО, щоб країна була готова приєднатися до Альянсу, якщо і коли буде досягнутий політичний консенсус щодо членства в ньому.

Деякі країни, в тому числі США і Німеччина, наразі виступають проти того, щоб надавати Україні навіть часові рамки для вступу, з огляду на занепокоєння, що це може означати зобов’язання за статтею 5 і ризикує розширити війну.

Макрон заявив, що підтримує «шлях» до членства, а Дуда сказав, що Україні потрібна реальна перспектива приєднання до НАТО в майбутньому.

«Питання стоїть між гарантіями і запевненнями. Ми не можемо пообіцяти їм, що підемо воювати за них, але можемо дати довгострокові зобов’язання забезпечити їхню безпеку іншими способами», — сказав один із європейських дипломатів, який брав участь у переговорах.

Президент України Володимир Зеленський закликав країни НАТО надати гарантії безпеки та чіткий шлях до членства Києва в Альянсі на саміті у Вільнюсі наступного місяця і попередив, що не прийме запрошення на саміт, якщо таких гарантій не буде.

Як пише Financial Times, обговорення гарантій безпеки здебільшого зосереджені на обіцянках, які мають взяти на себе США, Великобританія, Франція та Німеччина — чотири з п’яти найбільших військових держав НАТО. «Що важливо в [обговоренні] гарантій безпеки, то це те, що вони мають бути надані країнами, які, по суті, можуть їх підтримати», — сказав один з анонімних джерел видання.

Переговори мають широкий характер, і немає ясності щодо остаточних результатів, підкреслили анонімні джерела, додавши, що досі неясно, які юридичні чи політичні зобов’язання пов’язуватимуть столиці для їх виконання. «Важливо мати на увазі, що це не реальні гарантії безпеки, не готовність країн захищати одна одну, — сказав другий анонімний європейський дипломат. — Але це більше гарантії того, що допомога озброєнням, технікою, боєприпасами триватиме».

«Звичайно, ці тимчасові домовленості виправдані принаймні доти, доки триває війна, але не можуть продаватися замість повноправного членства», — додав анонімний дипломат.

Анонімні джерела в НАТО наголошують на тому, що двосторонні гарантії безпеки не є питанням колективного альянсу і не пов’язані з дебатами щодо заявки України на членство в НАТО. Але очікується, що можливі пропозиції членів НАТО Києву будуть викладені у рамках обговорень між міністрами оборони альянсу на зустрічі у Брюсселі у четвер перед зустріччю у Вільнюсі наступного місяця.

«Я думаю, що ви можете очікувати побачити на саміті НАТО надійний пакет як політичної, так і практичної підтримки України в майбутньому», — заявив у понеділок держсекретар США Ентоні Блінкен після зустрічі зі своїм італійським колегою Антоніо Таджані.

Французький анонімний чиновник сказав, що важко передбачити результат переговорів. «Це буде питання всіх союзників, які хочуть і можуть у довгостроковій перспективі взяти на себе зобов’язання на користь безпеки України, — сказав чиновник. — Гарантії безпеки повинні бути максимально надійними і мати як прямий, так і стримуючий вплив на Росію».

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top