Економіка

Технічний дефолт «Нафтогазу»: як Україна переживе майбутню зиму

Нещодавно Верховна Рада України створила тимчасову спеціальну комісію (ТСК) з розслідування порушень з боку «Нафтогазу», які призвели до технічного дефолту держкорпорації. Внаслідок дефолту на українців очікують багато негативних наслідків, включаючи зростання тарифів та зниження надходжень до бюджету. Але насамперед громадян турбує, чи це вплине на опалювальний сезон і як ми переживемо майбутню зиму.

Складну ситуацію, в якій держава опинилася через дії «Нафтогазу», прокоментував Михайло Поживанов, доктор технічних наук, професор, нардеп 4-х скликань, який очолює партійну організацію ВО «Батьківщина» в Одесі:

«Питання неоднозначне. З одного боку, Європа намагається скоротити споживання російських енергоресурсів, більшість із яких проходять через українську газотранспортну систему, але з іншого – далеко не всі країни Євросоюзу на це згодні. До того ж, швидко альтернативи російській нафті та газу їм не знайти.

Наш газо- та нафтопровід «Дружба», який йде до Польщі, Німеччини, Австрії, Чехії, Словаччини, Угорщини та інших країн, сьогодні працює стабільно, і на відміну від наших міст — жодного разу не зазнав ракетних обстрілів. А це викликає питання: складно уявити ситуацію, за якої в часи Другої світової війни з Німеччини йшло б постачання енергоресурсів до СРСР, Великобританії чи США.

Зазначу позицію Юлії Тимошенко, яка неодноразово вказувала, що газу власного видобутку та накопиченого у наших сховищах цілком вистачить Україні для наступної зими. На жаль, той самий «Нафтогаз» не дуже відкритий у звітах, щоб побачити реальну ситуацію щодо обсягів газу власного видобутку. І ми чудово розуміємо можливість спекуляцій з українським газом, коли його вартість останніми місяцями на європейській біржі сягала 2000-2500 доларів за тисячу кубометрів. Спекулянти у зв’язці з «Нафтогазом» могли вільно продавати наш дешевий газ за такою ціною, щоби заробити, а потім ще й вимагати кошти з бюджету для безболісного проходження опалювального сезону. Це лише мої припущення, але «Нафтогаз» й справді вимагав виділення з бюджету 264 мільярдів гривень для закупівлі енергоресурсів.

Друге питання: стан опалювальної інфраструктури, особливо у районах бойових дій – у Миколаєві, Харкові, на півдні країни, скрізь, де є великі пошкодження міст та тепломереж.

Очевидно, що швидко відновити їх не вийде, і цей опалювальний сезон на територіях, що постраждали, буде вкрай складний. У західній та центральній Україні ситуація набагато краща, і там великих проблем з опаленням, на мою думку, не буде.

Що стосується окупованих територій із зруйнованими містами, то там ситуація ще гірша. Людям звідти треба переїжджати. Я часто спілкуюся з маріупольцями, багато хто перебував у підвалах по 30-60 днів без опалення, нормальної води та харчування – це біль та жах. Незабаром настануть холоди, прийде жовтень-листопад, і люди на окупованих територіях повинні розуміти, що на них чекає і приймати рішення про виїзд вже зараз.

На жаль, влада поки не дає відповіді на запитання українців. Але принаймні завдяки жорсткій позиції Юлії Тимошенко та Олексія Кучеренка у Верховній Раді вдалося не допустити корупційну схему виведення «Нафтогазом» з бюджету колосальної суми у 264 мільярди гривень, які держкомпанія просила на закупівлю газу», — наголосив Михайло Поживанов.

На думку політика, саме аудит «Нафтогазу», який ініціювала «Батьківщина» у Верховній Раді, нарешті підніме завісу таємниці над реальною ситуацією з газом, після чого можна буде ставити конкретні завдання, щоб Україна подолала опалювальний сезон якомога безболісніше.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top