Інтерв'ю

Зміни у мобілізації та електронні запрошення в ТЦК: головне з великого інтерв’ю Умєрова

Коли в Раду внесуть зміни щодо мобілізації

Міністр оборони України Рустем Умєров дав інтерв’ю «Суспільному», де розповів про те, чому не можлива повна демобілізація під час війни, впровадження електронних запрошень до ТЦК, про підтримку Заходу та по купівлю державою FPV-дронів для війська

На думку міністра, процеси мобілізації в країні «демонізували». «У нас, на жаль, сприймається, що служити Батьківщині — це покарання. Ці світоглядні речі треба змінити: і підходи до них, і формати», — сказав Умєров. За його словами, влада готує «матрицю відповідальності, або матрицю мобілізації», яка має бути зрозуміла суспільству.

Про електронні запрошення у військкомат

За його словами, Міноборони розглядає можливість сповіщати чоловіків про необхідність з’явитись у ТЦК через електронне сповіщення.

«Ми проаналізували різні бази даних. Вирішимо, як ці дані облікувати. Тому що — це військовозобов’язаний, чи військовослужбовець, чи вже ветеран? Після обліку — чи ця категорія чоловіків буде взагалі запропонована на військову службу чи ні. Тобто це достатньо величезний механізм, який треба обговорювати покроково», — пояснив Умєров.

Коли мова йде про можливий призов українських чоловіків, що мешкають за кордоном, це питання справедливості для всіх, «тому що це стосується нашої власної країни». За його словами, є категорії людей, які МО розглядає для призову — зокрема, це чоловіки віком від 25 років до 60 років.

«Якщо ми ухвалимо рішення по категоріях, запрошення надішлемо усім», — пояснив Умєров.

При цьому він зазначив, що у Міноборони мають інформацію про кількість українських чоловіків призовного віку, що нині перебувають за кордоном, і вже «консолідували всі бази даних». Умєров також висловив упевненість, що частина цих чоловіків повернеться в Україну.

«Вважаю, людей, які хочуть служити своїй нації, набагато більше, ніж тих, які хочуть уникнути цього. По-друге, це моє завдання, зробити все можливе і неможливе в правових рамках, щоб долучити до захисту країни необхідну кількість людей», — підкреслив голова оборонного відомства.

Він уточнив, що наразі цих людей просто закликають пройти облік, після чого їм пропонують різні варіанти в рамках рекрутингу, де можна обрати спеціальність.

«Фокус не на те, як покарати людину, а як надати можливості, щоб у військовослужбовця всі питання по безпеці були зняті. Оце наша мета. Які категорії обмежень будуть запроваджені — це вже колективні рішення, і пропустить це Верховна Рада чи ні, буде залежати від голосування. … Ми розробимо правила гри, які дадуть чіткі відповіді для тих, хто не зможе, не захоче прийняти участь в тому, щоб боронити свою країну», — підсумував Умєров.

Слово «демобілізація» можна буде використати вже після завершення війни. Наразі опрацьовуються рішення, які дадуть змогу чинним військовослужбовцям перепочити або ж бути частково звільненими.

«Слово «демобілізація» ми можемо використовувати тільки після того, як закінчиться війна. Оскільки ворог продовжує бойові дії, ми знайшли рішення, які дадуть можливість людині, яка вже два роки перебуває в периметрі, зрозуміти, які правила будуть для того, щоб вона перепочила або була частково звільнена. Ми працюємо над цим і юридично, і законодавчо, і технічно», — пояснив міністр.

Відповідаючи на питання, чи залежить демобілізація від кількості нових мобілізованих, Умєров відповів, що це питання справедливості для всіх. Водночас рішення щодо цього вже є й вони незабаром будуть подані до Верховної ради.

Про додаткову мобілізацію 450-500 тисяч людей

Також глава оборонного відомства прокоментував слова президента Володимира Зеленського про запит додатково мобілізувати 450-500 тисяч людей. Наголосивши, що країна має 3,5 тисячі кілометрів лінії, яку треба боронити.

«Є стабілізаційні дії, є оборонні, є контрнаступ. Я не буду йти в деталі, але вище керівництво просто хотіло дати відповідь суспільству. Якщо військові кажуть Кабміну:»Дайте, будь ласка, нам енну кількість людей» — звісно, Кабінет міністрів і Верховна Рада питають, що ми будемо робити з тими, хто вже служить, і що будуть робити люди, яких ми хочемо мобілізувати? Тому ми почали консультації і суспільство буде мати відповіді на ці питання в цьому законопроєкті», — пояснив Умєров.

Про дрони для армії

На питання, чи підйомне завдання для держави виробляти, закуповувати і поставляти 10 тисяч FPV-дронів на день, він відповів ствердно.

«Я своїм колегам сказав: якщо мене через 100 днів звільнять, я зможу суспільству відповісти, що план 2024-го ми зробили. І в цьому плані є кількість по всій номенклатурі включно з дронами. Згідно з потребами зараз починаємо їх закуповувати їх, виробляти, працювати з партнерами, щоб вони теж надіслали як міжнародно-технічну допомогу. Всю кількість, яку озвучують і волонтери, і керівництво, ми можемо виконати», — оцінив Умєров.

Про підтримку Заходу

Коментуючи питання щодо затримки допомоги Україні від США, він послався на відповідь військових: «Ситуація складна, але контрольована». Водночас міністр пояснив, що гасла, що США та ЄС нібито «відмовилися» від підтримки українців роздмухують росіяни.

«Коли говорити про США, там є декілька питань, які не стосуються України. Є внутрішнє питання стіни на кордоні з Мексикою, яке вони обговорюють. Це як у нас у Верховній Раді теж таке відбувається: якщо вам не вистачає голосів, потрібно йти до інших фракцій і домовлятися, але щось і цим фракціям потрібно актуалізувати. Наша остання розмова з міністром оборони США — стовідсоткова підтримка з питання України є, вона відбудеться за процедурою, яку вони зараз обговорюють. Він наголосив, що підтримка продовжиться — це головне«, — запевнив Умєров.

Для успішної реалізації стратегії оборонного виробництва Україна шукає рішення щодо фінансування та залучає західних партнерів.

«За останні роки ми отримали достатньо озброєння й військової техніки, щоб дати відсіч і звільнити майже 50% території, яка була захоплена після 24 лютого, відкрити зерновий коридор», — зазначив міністр.

За його словами, такі результати дають сигнали партнерам, що українська армія спроможна відвойовувати свої території, і амуніція або техніка повинна далі працювати на просування Сил оборони.

Водночас Умєров зауважив, що у світі бувають й інші конфлікти, які забирають ресурси західних виробництв, і країни починають конкурувати за те, щоб купити боєприпаси.

«Для цього ми розробили стратегію оборонного виробництва в нашій країні і запустили програми по оборонно-промисловому комплексу, щоб зменшити ризик щодо постачання боєприпасів, ракет та іншої номенклатури», — пояснив міністр.

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top