Суспільство

«Найміцніша кримінальна екосистема Європи». Як війна в Україні вплинула на злочинний світ, — The Economist

port

Війна в Україні змінила не лише життя звичайних людей у всьому світі, а й підпільний світ злочинної діяльності. Як повномасштабне вторгнення Росії в Україну перекроїло незаконний бізнес різних країн, розібрався The Economist.

Українське портове місто Одеса з XVIII століття було частиною «найміцнішої кримінальної екосистеми у Європі», вважають експерти аналітичного центру «Глобальна ініціатива проти міжнаціональної організованої злочинності» (GI-TOC).

Кримінальний світ України до повномасштабного вторгнення

До повномасштабного вторгнення РФ у рейтингу злочинності від GI-TOC Україна займала 34-те місце серед 193-х країн світу та третє у Європі.

Зі світовими кримінальними ринками Україну повʼязують три види діяльності:

  • Контрабандні шляхи, що зʼєднують Росію та Україну й проходять через окуповані території.
  • Світові контрабандні хаби в Одесі та інших портах на Чорному морі.
  • Заводи в Україні, на яких виробляються заборонені експортні товари.

Ця інфраструктура підтримувала різні бізнес-моделі для реалізації й транспортування різноманітних продуктів.

Україна була транзитним маршрутом для героїну з Афганістану, доповнюючи маршрути через Балкани й Кавказ. Кокаїн із Латинської Америки йшов Чорним морем. З Миколаєва мафіозі експортували зброю до Азії й Африки.

У 2020-му Україна стала найбільшим у Європі джерелом незаконного постачання тютюну, посунувши Китай. На підйомі було українське виробництво амфетаміну: закрили 67 злочинних лабораторій – найбільше в історії серед усіх країн.

Нова реальність кримінального світу, або злочинці-патріоти

Війна в Україні змінила все, створивши «атмосферу неприпустимого ризику для міжнародного кримінального бізнесу», за даними звіту уряду США. Міжнародний криміналітет зіткнувся в Україні із такими перешкодами:

  • закриті порти;
  • замінована територія;
  • частина населення пішла захищати країну;
  • комендантська година заважає діяти під покровом ночі.

Велика кількість криміналітету припинила співпрацювати з російськими «колегами». «Ми, злочинці, вирішили бути за Україну», – сказав один із них.

Нові центри незаконної торгівлі в Україні /Скріншот зі статті The Economist
Нові центри незаконної торгівлі гуманітарною допомогою (humanitarian aid), наркотиками (drugs), зброєю (weapons) і перевезення ухилянтів (conscript smuggling) Фото Скріншот зі статті The Economist

Щоправда, ними керують не лише патріотичні почуття. «Якщо нас анексує Росія, багатьох хлопців у вʼязницях можуть перевести далеко [на територію Росії], – пояснює один із гангстерів. – Російські охоронці безжальні. Тому ми готові виконувати брудну роботу для України».

Коли Україна випала із контрабандних маршрутів, злочинці знайшли інші шляхи постачань. Наприклад, збільшилися потоки героїну та метамфетаміну через кордон Тереччина–Іран, повідомляє турецька митниця.

Литовські прикордонники зафіксували у першому кварталі 2022-го збільшення обсягів незаконного перевезення тютюну в чотири рази порівняно з попереднім роком. Естонські чиновники разом із Європолом минулого року затримали 3,5 т латиноамериканського кокаїну на €0,5 млрд у порту Мууга.

Блокада українських портів та посилення контролю за західними кордонами вплинули на зростання випадків конфіскації в Росії: збільшилася контрабанда товарів розкоші, особливо дизайнерських сумочок.

Наразі для злочинців в Україні зʼявилися додаткові можливості заробітку: людський трафікінг та перевезення через кордон ухилянтів від армії.

За оцінками ЄС, через зростання кількості українських біженців жертвами торговців людьми можуть бути 100 000 людей. Прогнози зроблені на основі статистичного моделювання, враховуючи 5 млн українців, які втекли від війни. Втім, за словами чиновника Європолу, ця проблема не настільки масштабна, як очікувало агентство.

Згідно із різними повідомленнями, вартість незаконного перетину українського кордону для чоловіків призовного віку коливається від €5000 до €10 000. Щоправда, гроші не завжди допомагають: вже затримано приблизно 8000 ухилянтів від армії.

Мапа контрабандних шляхів героїну через Україну до 2022 року /Скріншот зі статті The Economist
Червоними стрілками вказані головні контрабандні шляхи героїну через Україну до 2022 року Фото Скріншот зі статті The Economist

Майбутнє злочинних операцій

За словами дослідників, війна може сильно вплинути на кримінальний світ Росії. Російська влада й раніше використовувала організованих злочинців у власних цілях, а у майбутньому їх експлуатація може лише зрости.

У російських злочинців за кордоном вже вимагають шпигувати на користь РФ, зокрема – щоб допомогти добути заборонені для експорту мікрочипи.

По Україні прогнозувати складніше.

До повномасштабного вторгнення РФ в Україні було зареєстровано до 9 млн одиниць вогнепальної зброї, ймовірно, стільки ж було незаконної. Європа непокоїлася, що війна в Україні може спровокувати зростання торгівлі незаконною зброєю.

Проте генеральний секретар Інтерполу Юрген Шток зазначив, що систематичної або організованої торгівлі таким товаром у Європі не відмічається.

В Україні може знову зрости виробництво наркотиків. Американський уряд нещодавно доповів про збільшення кількості малих нарколабораторій в Україні, які продають товар в інтернеті та доставляють його поштою.

Але найбільша нагода для зростання рівня злочинності – це відбудова країни.

За оцінкою Світового банку, відбудова України обійдеться у $411 млрд, із яких $92 млрд потрібно на транспортну систему, $69 млрд – на житловий сектор. Такі кошти можуть привабити мафію, яка за допомогою хабарів спробує виграти тендери у держави.

Законотворці докладають зусиль до створення реформ, які б дали змогу викоренити організовану злочинність й корупцію в Україні. Зокрема, законопроєкт про реформу міського будування вже лежить на підписі у президента Володимира Зеленського, адже саме в цій індустрії спостерігається «зловживання владою, корупція та уникнення покарань».

Також може допомогти зовнішній контроль за фондами з відбудови України, які переважно наповнюватимуть коштами союзників.

Історично війни створювали вигідні можливості для гангстерів і корупціонерів. Проте деякі унікальні якості України можуть допомогти уникнути такого сценарію. Є всі шанси, що Україна нарешті перестане бути раєм для злочинців. 

Щоб завжди бути в курсі найважливішого, читайте нас у  Telegram

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top