Одеса

Силовики тиснуть на стратегічне підприємство в Одеській області

Підприємці говорять про державну зраду та перешкоджання роботі стратегічного підприємства.

Давні корупційні схеми та тиск з боку правоохоронних органів скоро можуть знову втягнути Україну в «соляну кризу», зупинивши постачання кухонної солі з-за кордону. 

Збройна агресія РФ призвела не лише до зруйнованих міст та загибелі тисяч українців, а й серйозно підірвала економіку нашої країни, в тому числі її харчової промисловості. Одним із наслідків агресії стала нещодавня масштабна «соляна криза», дефіцит одного з основних продуктів на кухні будь-якого українця. Це сталося внаслідок зупинки підприємства-монополіста ДП «Артемсіль» та одночасно знищення традиційних маршрутів імпортних поставок через блокування морських портів. Як наслідок, ситуація призвела до того, що на хвилі паніки ціна на кілограм солі у супермаркетах злетіла до 90 гривень. 

Наразі ситуація значно покращилася — завдяки тому, що вітчизняним підприємствам вдалося швидко налагодити імпорт солі з-за кордону. Однак скоро сольовий колапс може повторитися — з вини правоохоронних органів, які звикли тиснути на успішний бізнес незалежних інвесторів.

У другій половині дня 12 липня 2022 року перевіряючі органи заблокували роботу групи компаній, розташованих у смт. Радісне Березовського району Одеської області. Компанії володіють відомими торговими марками «Аттуаль», «Круп’яний двір», «Трапеза», продукція яких (зернові, рис, бобові тощо) представлена ​​на полицях супермаркетів усіх національних торгових мереж, від місцевих до «Сільпо» та «АТБ». понад 20 тисяч торгових точок країни.

Крім того, саме ця група компаній зараз займає важливе стратегічне положення, оскільки в умовах острого дефіциту фасує сіль, що реалізується в мережах по всій країні, та забезпечує продукцією мукомольно-круп’яного сегмента не менше 30-40% споживачого ринку.

Під час обшуків співробітники слідчого управління ГУНП в Одеській області, крім вилучення комп’ютерної техніки та документації, зупинили виробничий процес фасування солі та розвантаження понад 30 фур, що привезли кухонну сіль із Турції.

При цьому, як пояснюють засновники групи компаній, у нинішніх умовах необхідно сплачувати колосальні гроші, аби турецькі партнери не боялися та привозили сіль на територію воюючої держави. Тому не складно спрогнозувати їх реакцію після того, як силовики зацікавилися їх вантажівками: якщо і далі лякати турецьких партнерів, то щоб уникнути проблем, вони більше не приїдуть в Україну з постачанням солі та інших продуктів першої необхідності.

Додамо, що ТОВ «Трапеза», якому належить вищевказані торгові марки, є одним із найуспішніших холдингів, які за останні роки розвинули свою діяльність в Одеській області. При цьому про їхню репутацію говорити той факт, що спочатку компанія запускала виробництво в Автономній Республіці Крим, але після окупації півострова Росією підприємці виявили вірність Україні та залишили весь свій бізнес в аннексованому Криму, вирішивши відновити його на материковій Україні та обравши для цього Одеську область.

Підприємство європейського класу було створено на новому місці з нуля, без зв’язків та підтримки з боку держави. Засновникам вдалося переконати іноземних постачальників постачати в розстрочку найкраще обладнання для виробництва зернових-бобових та розфасовки сипучих товарів. На місці зруйнованого у пострадянський період цукрового заводу у смт. Радісне був побудований абсолютно легально, за допомогою официальних підрядників, сучасний завод площею 12 000 квадратних метрів для виробництва та пакування круп: це вдихнуло нове життя у депресивний район.

Зараз це єдина компанія в Україні, яка використовує європейське обладнання для переробки та пакування власної продукції. Компанія забезпечує робочими місцями понад сотню місцевих жителів, надає гуманітарну допомогу та допомогу Україні. Їхня робота не припинялася ні на годину навіть в умовах воєнного стану. Незважаючи на фінансові труднощі та військові загрози, підприємці вирішили не залишати територію країни та продовжувати свою діяльність, щоб забезпечити своїх співробітників робочими місцями, а населення – необхідним харчуванням.

Незважаючи на те, що група компаній є великим платником податків, слідство заявило про підозру за ч.3 ст. 212 КК України (Ухилення від сплати податків). При цьому, згідно з наявними у редакції даними, лише у 2021 році три компанії (ТОВ «Крупяний двір», ТОВ «Аттуаль» та ТОВ «Трапеза») спільно сплатили державі налоги на суму понад 62 мільйони гривень. А за перше півріччя нинішнього воєнного 2022 року компанії у вигляді податків та зборів також поповнили держбюджет країни на 30 мільйонів гривень, що повністю опитує дані слідства.

Але не можна замовчувати і той факт, що формальною причиною тиску на бізнес зі сторони слідства стало російське минуле засновників компаній.

Дійсно, засновниками компанії є уродженці Чеченської Республіки, які змушені залишити свій будинок після знищення своєї країни військами РФ наприкінці 1990-х років. Відтоді підприємці працюють виключно на економіку України, мають посвідку на постійне проживання, а їхні діти є громадянами України. 

Щоб прояснити ситуацію, ми звернулися до засновника компанії «Крупяний двір», котра пережила обшуків — Халідова Алавді Мамедовича.

«Ми легально проживаємо на території України вже 23 роки, кожен із засновників має посвідку на постійне проживання. В Україні ми здобули середню та вищу освіту, подружилися, наші діти народилися і живуть тут. І ми пишаємося тим, що вони мають громадянство України, яка стала для нас іншим будинком. Також хочемо заявити, що неодноразово зверталися по громадянство, але на сьогоднішній день ми його ще не отримали. При цьому ми повністю підтримуємо Україну, і завжди надаємо волонтерську та гуманітарну допомогу нужденним», – наголосив підприємець.

На думку бізнесменів, справжньою метою тиску на підприємства є банальне вимагання взятки, але платити вони не мають наміру, оскільки впевнені у своїй правоті та законах правової європейської держави. Підприємці наголошують, що їхній бізнес, який відіграє важливу стратегічну роль у забезпеченні населення солью та крупами, зараз штучно тиснутиме, натякаючи на «швидке вирішення питання» за допомогою хабарів.

Щоб відкрито та зоро розслідувати справу, підприємці звернулися до президента Володимира Зеленського та начальника Одеської військової адміністрації Максима Марченка, а також направили звернення до СБУ.

Як йдеться у заяві групи компаній, йдеться не більше не менше, а про державну зраду в умовах воєнної години з боку посадових осіб слідчих і судових органів Одеської області. Адже це єдиний спосіб охарактеризувати штучне кримінальне переслідування, спрямоване на повне припинення роботи підприємств, що займаються стратегічними поставками до країни під час визвольної війни українського народу.

Коментарии

Последние

Найактуальніші новини та аналітичні матеріали, ексклюзивні інтерв'ю з елітою України та світу, аналіз політичних, економічних та суспільних процесів в країні та за кордоном.

Ми на мапі

Контакти

01011, м. Київ, вул. Рибальська, 2

Телефон: +38-093-928-22-37

Copyright © 2020. ELITEXPERT GROUP

To Top